Niedobór żelaza i jego wpływ na włosy
Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem żywieniowym na świecie. To też jedna z głównych przyczyn anemii. Dodatkowo brak żelaza skutkuje także chronicznym zmęczeniem, wypadaniem włosów i wieloma innymi niekorzystnymi zmianami w organizmie. Niestety samo zbadanie żelaza we krwi nie wystarczy, aby stwierdzić czy cierpisz na niedokrwistość z powodu jego niedoboru. Jak w takim razie sprawdzić, czy mamy odpowiedni poziom żelaza we krwi, gdzie szukać przyczyn ewentualnego niedoboru oraz jaki ma on wpływ na nasze włosy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Żelazo a ferrytyna
Ferrytyna to główne białko magazynujące żelazo, jest niezbędna do homeostazy żelaza i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych. W medycynie klinicznej ferrytyna jest wykorzystywana głównie jako marker w surowicy całkowitego poziomu żelaza w organizmie. W przypadkach niedoboru i przeładowania żelaza ferrytyna w surowicy odgrywa kluczową rolę zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu. Dlatego też to ferrytyna jest najlepszym wskaźnikiem określającym poziom, żelaza w tkankach, a nie tylko w krwiobiegu.
Warto zaznaczyć istotny wpływ ferrytyny na wzrost włosów. Odpowiada ona za jakość włosów. Wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym i kondycję łodygi.
Na temat związku niskiego poziomu ferrytyny z wypadaniem włosów przeprowadzono badania kliniczne. Wyniki sugerują, że żelazo może odgrywać pewną rolę, w tzw łysieniu telogenowym.
Niedobór żelaza a wypadanie włosów
Żelazo pełni funkcję magazynowania i transportu tlenu w organizmie. W przypadku jego niedoboru w organizmie dochodzi do niedotlenienia tkanek. Niedobór żelaza powoduje, że organizm ogranicza dostępność tego minerału do mieszków włosowych na rzecz innych procesów niezbędnych do utrzymania organizmu przy życiu np. produkcji czerwonych krwinek. Niedostateczna ilość substancji odżywczych oraz niedotlenienie mieszków włosowych może prowadzić do osłabienia oraz nadmiernego wypadania włosów.
Dodatkowo może prowadzić do zmian w cyklu życia włosa, jednak dokładne mechanizmy i skutki nie są jeszcze znane. Specjaliści stawiają tezę mówiącą o tym, że hepcydyna, czyli białko odpowiadające za absorpcję żelaza pobierając minerał z mieszka włosowego może wprowadzać zmiany w strukturze mieszka włosowego.
Niedobór żelaza – co robić?
Przede wszystkim udaj się do specjalisty, wykonaj podstawowe badania z krwi i kału, które są niezbędne w odpowiedniej diagnostyce.
Suplementacja w przypadku niedoboru żelaza powinna odbywać się pod okiem lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę i będzie regularnie kontrolował jego poziom w Twoim organizmie.
Źle dobrana suplementacja może nieść za sobą znaczne konsekwencje:
- pogłębia stres oksydacyjny
- wspomaga rozrost bakterii patogennych, które mają negatywny wpływ na mikrobiom jelitowy
Pamiętaj o działaniach wspomagających suplementację żelaza, jak wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminę C. Unikaj za to kawy i herbaty, które zmniejszają jego przyswajalność.
Nie zapomnij o produktach bogatych w żelazo t.j.:
- wątróbka drobiowa, wieprzowa, cielęca
- kaszanka
- ryby
- owoce morza
- jajka
- krwisty stek
- buraki
- liście szpinaku
- gorzka czekolada
- pestki dyni
Dlaczego cierpimy na niedobór żelaza w organizmie?
- Dieta uboga w żelazo
Głównie występuje u osób, które są na diecie eliminacyjnej, redukcyjniej, wegetariańskiej bądź wegańskiej i nie mają prawidłowo zbilansowanych posiłków. Często towarzyszy im również niedobór witamin z grupy B.
Do niedoboru żelaza może prowadzić również dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność, jak chipsy, słodycze czy fast foody.
- Nadwrażliwość na gluten
U części osób gluten może powodować nadwrażliwość. Może ona skutkować wzdęcia i bóle brzucha, ale też zaostrzeniem objawów AZS czy łuszczycy. Osoby cierpiące na nadwrażliwość na gluten mogą zmagać się także z chronicznym zmęczeniem.
Długotrwałe spożywanie glutenu pomimo nadwrażliwości na celiakię, może prowadzić do stanów zapalnych jelita, zniszczenia jego kosmków, a w efekcie upośledzenia wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim.
- Niski poziom kwasu solnego w żołądku
Inhibitory pompy protonowej to popularne leki stosowane w terapii schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Działają one hamująco na pompę protonową i wpływają na zmniejszenie poziomy kwasu solnego w żołądku, co prowadzi do zwiększenia pH w żołądku. Mogą mieć one wpływ na zaburzenie wchłaniania żelaza niehemowego. Kwas solny ułatwia bowiem dysocjację soli żelaza pochodzących z pożywienia.
Na niski poziom kwasu solnego mogą być też narażone osoby po długotrwałej antybiotykoterapii, spożywające alkohol czy sięgające po papierosy.
- Zaburzenia mikrobioty jelitowej
Przerost bakterii patogennych, przerost candidy czy występujące pasożyty mogą prowadzić do zaburzenia mikrobioty jelitowej. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą cierpieć na podobne problemy jak przy niedoborze kwasu solnego, enzymów trawiennych czy nadwrażliwości na gluten.
Dodatkowo należy pamiętać, że znaczący wpływ na mikrobiotę jelitową mają antybiotyki. Każda terapia antybiotykowa niekorzystnie wpływa na zmianę jej składu.
Poza niskim poziomem żelaza, objawami zaburzeń mikrobioty są również liczne objawy skórne.
- SIBO, krwawienie z układu pokarmowego, zaburzenia jelitowe
Tych schorzeń nie wolno lekceważyć. Nieleczone mogą mieć poważne skutki zarówno dla Twojego brzucha, ale również włosów jak i skóry. W takich przypadkach wymagana jest dokładna diagnostyka, postępowanie dietetyczne i terapeutyczne oraz stała kontrola specjalisty.
Zauważyłeś u siebie problem wypadania włosów? Chcesz dowiedzieć się, jaka jest tego przyczyna oraz jak temu przeciwdziałać? Zapisz się na wizytę w Instytucie Trychologii w Warszawie przy ul. Kolejowej 45A!
To Cię może również zainteresować
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: