5 ZASAD ZIMOWEJ PIELĘGNACJI
Potrzeby naszych włosów zmieniają się z zależności od pory roku oraz otaczających nas czynników atmosferycznych. Zimowa aura, a wraz z nią niskie temperatury, mróz, silny wiatr, a z drugiej strony suche, ogrzewane powietrze i elektryzowanie się włosów spowodowane noszeniem czapek, czy ocieraniem się ich o kołnierze naszych kurtek czy płaszczy sprawiają, że o tej porze roku wymagają one szczególnej pielęgnacji. Poznaj 5 podstawowych zasad, które pomogą Ci lepiej zadbać o włosy w okresie zimowym.
Noś odpowiednią czapkę
W okresie zimowym niezwykle ważne jest odpowiednie nakrycie głowy. Najlepszym wyborem będą czapki wykonane z wełny, które zabezpieczą włosy przed przemarznięciem, ale jednocześnie nie doprowadzą do ich przegrzania.
Co się dzieje kiedy nasze włosy nie są odpowiednio zabezpieczone przed panującym zimą mrozem? Przede wszystkim ma to negatywny wpływ na unaczynienie. Kapilarki – naczynia włosowate zaczynają się wtedy obkurczać, co prowadzi do ograniczenia substancji odżywczych przekazywanych do mieszka włosowego. W konsekwencji włosy mogą stać się słabsze oraz nadmiernie wypadać. Dodatkowo, chłód spowalnia pracę gruczołów łojowych. W efekcie włosy pozbawione są naturalnej warstwy ochronnej tłuszczu oraz stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
Jeśli zdecydujemy się na wybór zbyt grubej czapki doprowadzimy do przegrzania gruczołów łojowych, co spowoduje nadmierne wydzielanie łoju i tym samym powstanie łojotoku.
Pamiętaj o pielęgnacji: nawilżeniu i odżywieniu włosów
Zimą włosom zarówno nie sprzyja niska temperatura na zewnątrz, ale także suche powietrze w naszych domach podczas sezonu grzewczego. W związku z tym w zimowej pielęgnacji włosów powinniśmy skupić się na nawilżaniu i zabezpieczaniu włosów przed ich przesuszeniem. Do codziennej pielęgnacji warto używać produkty zawierające:
- emolienty – pełniące funkcję ochronną, zabezpieczają włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
- humektanty – zapobiegną wysuszeniu kosmyków, dzięki utrzymaniu prawidłowego poziomu hydratacji łodyg włosów.
To nie koniec! Pamiętaj również o doborze odpowiednich masek do pielęgnacji włosów, które będą działały odżywiająco na cebulki włosów, zamykały łuski i nawilżały łodygę włosa.
Dokładnie wysusz włosy
Zimą należy pamiętać, aby nie wychodzić na dwór w wilgotnych lub mokrych włosach. Jeśli nie mamy czasu, aby wyschły samoczynnie lub chcemy je wymodelować sięgamy po suszarkę. Niedosuszone włosy, narażone na działanie niskiej temperatury są bardziej podatne na odkształcenia, złamania oraz uszkodzenia mechaniczne.
Należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura oraz częste używanie suszarki może negatywnie wpływać na kondycję łodygi włosa czy nadmierną produkcję sebum, co z kolei odbija się na kondycji skóry głowy. Na co warto zwrócić uwagę przy częstym korzystaniu z suszarki?
- Temperatura – prawie każda dostępna na rynku suszarka ma możliwość regulowania temperatury, zrezygnuj z najwyższego poziomu
- Kosmetyki termoochronne – pamiętaj aby korzystać z kosmetyków, które zabezpieczą Twoją fryzurę przed szkodliwymi działaniami wysokiej temperatury
- Jonizacja – niektóre suszarki wykorzystują technologię jonową. Dzięki niej zewnętrzna warstwa włosów zostaje wygładzona bez efektu elektryzowania się.
Zabezpiecz włosy przed elektryzowaniem i puszeniem się
Skoki temperatur, duża wilgotność na zewnątrz i skóra głowy przegrzewająca się pod czapką sprawiają, że włosy stają się bardziej podatne na elektryzowanie i puszenie się, co w efekcie szczególnie dla kobiet jest niemałym problemem.
Co wpływa na elektryzowanie się włosów? Najczęściej elektryzowanie się włosów wynika z pocierania ich o syntetyczny materiał, na przykład podczas noszenia czapki czy o kołnierz kurtki, ale także przy szczotkowaniu oraz zdejmowaniu i zakładaniu ubrań przez głowę.
Aby zniwelować ten problem możemy stosować specjalne preparaty i maski antystatyczne. Należy pamiętać, że włosy suche i zniszczone są bardziej podatne na elektryzowanie się, dlatego warto zadbać o ich prawidłowe nawilżenie.
Do stylizacji włosów, o czym wspomnieliśmy już wyżej, warto wykorzystywać urządzenia z funkcją jonizacji. Podczas suszenia, w szczególności wysoką temperaturą, na włosach pojawiają się jony dodatnie. Aby je zneutralizować suszarka wyposażona w funkcję jonizacji uwalnia jony ujemne, jednocześnie zmniejszając problem elektryzowania i puszenia się włosów. W efekcie możemy cieszyć się gładką, błyszczącą i podatniejszą do ułożenia fryzurą.
Główną przyczyną puszenia się włosów jest odwodnienie kory włosa. Aby zapobiegać puszeniu się włosów oprócz zewnętrznego zadbania o ich kondycję, warto zwrócić uwagę na poziom ferrytyny, która ma wpływ na jakość włosa oraz szczególnie witamin z grupy B12, wpływających m.in. na ich strukturę.
Wspieraj włosy zdrową dietą
Podstawą zdrowych oraz odpornych na czynniki atmosferyczne włosów jest dieta. Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom, bogatym w witaminy i mikroelementy zadbamy o nawilżenie i odżywienie włosów od środka, co w efekcie sprawi, że staną się mocniejsze. Szczególną rolę odgrywają tu witaminy A, D, E, K, B6, B12 oraz minerały: cynk i miedź.
Ważne jest regularne monitorowanie wspomnianego wcześniej poziomu ferrytyny, wpływającej m. in na jakość włosa. Jeśli w naszym organizmie poziom ferrytyny jest zbyt niski, cykl życia włosa ulega skróceniu, staje się on słabszy i łamliwy. W trudnym okresie dla włosów można rozważyć także zastosowanie dietoterapii trychologicznej, która jest procesem polegającym na zmianie nawyków żywieniowych oraz skoncentrowaniu się na dostarczeniu do mieszków włosowych wszelkich substancji odżywczych niezbędnych do powstania nowych włosów.
Zima to wyjątkowo trudny czas zarówno dla naszych włosów jak i skóry głowy, dlatego też należy zadbać o ich kompleksową pielęgnację, ochronę, ale także odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeśli zauważymy, że mimo wszelkich starań włosy w dalszym ciągu są słabe, przetłuszczają się lub nadmiernie wypadają, warto skonsultować problem ze specjalistą.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat włosów i ich prawidłowej pielęgnacji? Zajrzyj do naszego bezpłatnego e-booka “Zdrowe włosy od podstaw. Praktyczny poradnik”.
To Cię może również zainteresować
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: