Wpływ chorób tarczycy na włosy.



Kondycja naszego organizmu silnie wpływa na wygląd i stan włosów. Widać to szczególnie przy zaburzeniach związanych z brakiem równowagi hormonalnej, do których należą choroby tarczycy.

Badania pokazują, że w Polsce ok. 20% społeczeństwa cierpi na choroby tarczycy, ale kobiet dotyczą one nawet dziesięć razy częściej niż mężczyzn. Zaburzenia te mogą pojawić się na każdym etapie życia, jednak okresy wahań hormonalnych – dojrzewanie, ciąża, czas po porodzie oraz menopauza zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Choroby tarczycy mogą m.in. zaburzać miesiączkowanie, obniżać płodność, zaburzać procesy metaboliczne, pogarszać samopoczucie oraz negatywnie oddziaływać na wygląd skóry i włosów.

Co ciekawe, odpowiedni poziom hormonów tarczycy jest dla włosów obojętny, ale zaburzenia (niezależnie od ich rodzaju) mogą powodować m.in. łysienie telogenowe, czyli utratę włosów w szczytowej części głowy.

Trzy najczęstsze choroby tarczycy

Tarczyca waży zaledwie 30-60 gramów, ale odgrywa bardzo istotne funkcje. Produkuje dwa hormony – trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które biorą udział w regulacji metabolizmu i kontrolują szlaki biochemiczne. Hormony te pomagają utrzymać temperaturę ciała, wpływają też na funkcjonowanie skóry i włosów.  Zaburzenia ze strony gruczołu tarczowego oddziałują negatywnie na kondycję włosów, ponieważ zaburzają docieranie składników odżywczych i budulcowych.

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza) wiąże się z nadmiernym wydzielaniem hormonów. Organizm działa wtedy na „podwyższonych obrotach” – chory odczuwa przyspieszone bicie serca, zwiększoną potliwość, pobudzenie i spadek wagi. Dochodzi też do nasilonej utraty włosów.

Niedoczynność tarczycy (hypotyreoza) to sytuacja odwrotna – tarczyca wydziela mniej hormonów, więc nie pokrywa zapotrzebowania organizmu. Chory odczuwa zmęczenie, ospałość, ma trudności z koncentracją, metabolizm spowalnia i dochodzi do wzrostu wagi. Włosy stają się szorstkie, suche i matowe. Ich wypadanie też może się nasilać. Warto poznać pojęcie „anizotrichozy”- to charakterystyczny obraz spotykany w niedoczynności tarczycy w badaniu trichoskopowym. W wyniku deficytu składników odżywczych i substancji budulcowych włosy nie przyrastają na grubość. Stają się cienkie, a fryzura wygląda na przerzedzoną.

Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w którym organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnemu organowi i w efekcie – uszkadza go. Następuje przyrost wagi, obrzęki, u osoby chorej może tworzyć się wole. Skóra jest blada i wrażliwa, mieszki włosowe zanikają, co wiąże się z nasiloną utratą włosów. Przy Hashimoto może też dojść do rozwinięcia się łysienia plackowatego.

Jak dbać o włosy w chorobach tarczycy?

Przy zaburzeniach funkcjonowania gruczołu tarczowego, to właśnie wypadanie czy pogorszenie się kondycji włosów jest pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. W wielu przypadkach po oznaczeniu poziomu FT3 i FT4 przyczyna przerzedzenia fryzury staje się oczywista i można podjąć odpowiednie działania. Jeśli równowaga hormonalna organizmu nie zostanie przywrócona, działania „od zewnątrz” nie będą skuteczne. W pierwszej kolejności pod okiem endokrynologia, a dopiero potem – trychologa. Oczywiście w trakcie leczenia, można już wdrożyć odpowiednie praktyki pielęgnacyjne.

U trychologa

W gabinecie trychologicznym zaczyna się zwykle od wykonania badania trichoskopowego, które pozwala ocenić kondycję skory głowy i włosów. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, wdrożonego leczenia endokryologicznego oraz kondycji włosów i skóry, specjalista może zaproponować np. zabiegi mezoterapii z odpowiednio dobranymi substancjami aktywnymi lub np. osoczem bogatopłytkowym. Specjalista wyjaśni przebieg procesu terapeutycznego oraz jego długość. W przypadku chorób tarczycy trudno jest liczyć na szybki i spektakularny efekt – często kuracja wymaga miesięcy. Podstawą działań jest zwykle to, co pacjent robi w domu, czyli odpowiednia pielęgnacja włosów i skory głowy.

Zasady pielęgnacji włosów w zaburzeniach tarczycy:

-unikaj silnie działających środków myjących, które mogłyby dodatkowo wysuszyć lub podrażnić skórę głowy,
-zrezygnuj z wysuszających zabiegów (stylizacja, prostowanie),
-nie susz włosów gorącym powietrzem,
-ogranicz tymczasowo farbowanie włosów,
-chroń włosy przed słońcem,
-wykonuj masaż głowy, aby pobudzić mikrocyrkulację krwi, a przez to lepiej odżywić włosy,
– sięgnij po kosmetyki z dodatkiem łagodnych składników
– nawilżających, regenerujących i antyoksydacyjnych.

Suplementacja – wsparcie od wewnątrz

Suplementację zawsze powinien dobierać specjalista na podstawie wyników wykonanych badań. Przy chorobach tarczycy zwykle uzupełnia się witaminy z grupy B, krzem czy selen oraz składniki budulcowe (aminokwasy). Konsultacja z trychologiem pomoże dobrać odpowiednie substancje wspomagające odrost i wzmocnienie włosów.  Pamiętaj, że nie tylko hormony powodują problemy na głowie. Wiele różnych czynników może wpływać na stan skóry głowy i włosów. Między innymi z tego powodu wizyta u specjalisty jest najlepszym i najszybszym wyjściem, by poznać przyczynę problemów.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.