Porowatość włosów: jak określić typ porowatości i dobrać do niego pielęgnację?
Czym jest porowatość włosów i dlaczego jest ważna w kontekście doboru odpowiedniej pielęgnacji? Sprawdzamy, o co tyle zamieszania!
Temat porowatości włosów wraca co jakiś czas jak bumerang. Pojawia się na blogach, w magazynach dla kobiet i w mediach społecznościowych. O co tak naprawdę chodzi z tą porowatością i czy ma wpływ na wybór kosmetyków? Przekonajmy się.
Czym jest porowatość włosów?
Tak naprawdę to kwestia ułożenia łusek włosa, która z resztą nie jest nam dana raz na zawsze. Warto wiedzieć, że stopień porowatości włosów może się zmieniać, np. w zależności od stosowanych zabiegów chemicznych, fryzjerskich czy pielęgnacji. Nawet suche, zniszczone włosy, które mają wysoką porowatość, można za pomocą
odpowiednich działań wyprowadzić na prostą. To działa też w drugą stronę, więc o każdy rodzaj włosów trzeba umiejętnie dbać.
Porowatość włosów – jak ją określić?
W tym kontekście wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje włosów:
-wysokoporowate: w tym przypadku łuski włosa odstają, przez co sam włos jest szorstki w dotyku, często matowy. Jest bardziej podatny na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników. Możemy mieć takie włosy naturalne, ale też ich wysoka porowatość może być skutkiem rozjaśniania czy częstych zabiegów stylizacyjnych. Takie włosy często lekko się falują lub kręcą, są suche i matowe. Szybko schną i są podatne na stylizację. Łatwo się puszą, a uzyskanie efektu gładkiej, lśniącej tafli jest wyzwaniem,
-średnioporowate: takie włosy ma większość z nas – często więc mówimy o nich „włosy normalne”. Łuski w tym wypadku przylegają, ale niezbyt ściśle.. W efekcie włosy nie są idealnie gładkie i lśniące. Zwykle są to włosy o średniej grubości, a jeśli falują się, to lekko. Mają tendencję do przesuszania,
-niskoporowate: to ideał, czyli włosy najzdrowsze. Często są grube, a do tego gładkie i lśniące. Co ciekawe, ten rodzaj włosów najdłużej schnie i zwykle są one oporne na zabiegi stylizacyjne.
Porowatość a pielęgnacja
To, jakie mamy włosy w kontekście ich porowatości będzie przydatne głównie przy odbieraniu odżywek i masek, ewentualnie przy wyborze olejów do olejowanie włosów. Co lubią włosy wysokoporowate? Nawilżanie i odżywianie. W produktach do pielęgnacji warto szukać protein, ceramidów, humektantów i emolientów. Jeśli pojawiają się rozdwojone końcówki, zaleca się sięgnąć po olejowe serum. Unikajmy kosmetyków, które mogłyby dodatkowo przesuszyć włosy, z dodatkiem alkoholu czy silnie myjących środków. Ten rodzaj włosów, które są podatne na uszkodzenie środowiskowe, warto wesprzeć dodatkiem antyoksydantów. Włosy średnioporowate warto wzmacniać i nawilżać, a w zależności od ich kondycji – także odżywiać. Jeśli się puszą, warto sięgnąć po produkty z dodatkiem naturalnych olejów i silikonów. Nie należy ich przesadnie obciążać składnikami o działaniu odżywczym. Włosy niskoporowate też mogą stanowić wyzwanie pielęgnacyjne. Wprawdzie są zwykle
gładki i lśniące, ale łatwo je obciążyć, a co za tym idzie – będą pozbawione objętości i płaskie. Kluczowe będzie odpowiednie oczyszczanie i stosowanie lekkich kosmetyków nawilżających i dodających objętości.
Olejowanie włosów a ich porowatość
Do olejowanie włosów możemy używać olejów solo lub w mieszankach. Nie każdy olej jest jednak dla każdego rodzaju włosów. Dobrym przykładem jest modny olej kokosowy, który jednak zupełnie nie sprawdza się w przypadku włosów o wysokiej porowatości, a wręcz podbija ich niekorzystne cechy, typu puszenie się.
Jakie oleje warto przetestować?
-włosy niskoporowate: olej kokosowy, olej z pestek mango, płynne masło shea, olej babassu,
-włosy średnioporowate: olej ryżowy, migdałowy, z pestek moreli, z awokado czy oliwa z oliwek,
-włosy wysokoporowate: olej z pestek winogron, konopny, lniany lub z nasion chia.
Pamiętaj jednak, że porowatość włosów nie jest jednym wyznacznikiem do ich pielęgnacji. Trzeba wziąć pod uwagę strukturę włosa, kondycję i potrzeby skóry głowy oraz inne czynniki, które wpływają na wygląd fryzury, w tym stopień nawilżenia, uszkodzenia włosa czy choroby skalpu, które mogą wpływać na stan włosów i skalpu.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: