PIELĘGNACJA WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY JESIENIĄ – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?



Zmiana pór roku to moment, w którym należy zrewidować pielęgnację skóry głowy i włosów. Chłodniejsze miesiące wymagają przemyślanych działań, które zabezpieczą skalp i fryzurę.

Włosy po wakacjach

Letni urlop jest już tylko wspomnieniem, ale włosy i skalp pamiętają go bardzo dobrze. Popełnych słońca miesiącach naturalnie rozjaśnione kosmyki mogą być przesuszone. Winni? Wiatr, morska woda, promienie UV i brak odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli dbałaś o nawilżanie i ochronę UV włosów, stosowałaś odżywcze maski i zakrywałaś skórę głowy np. kapeluszem jest duża szansa, że wakacje nie pozostawią na głowie niechcianych śladów. Przed Tobą jednak kolejny okres, który może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów i skalpu. Jesień, mimo że chłodniejsza i mniej słoneczna, również może zaburzyć równowagę na głowie.

Jesienne wyzwania

Jesień może być szokiem dla skóry głowy i włosów. Spada wilgoć powietrza i temperatura, coraz więcej czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, nosimy czapki i opaski. Pierwszą oznaką zmian, jest większa suchość skóry (także skalpu) na skutek nasilonej ucieczki wody z naskórka pod wpływem temperatury i ogrzewania. Dodatkowo skóra może wydzielać mniej sebum, co nasili dyskomfort. Sucha skóra może się łuszczyć, swędzieć i jest bardziej podatna na podrażnienia.
Rozwiązanie: Zmień szampon na taki, który będzie nawilżał skórę głowy i redukował podrażnienia. Czego szukać w recepturach produktów do mycia? Kwasu hialuronowego, roślinnej gliceryny, aloesu, pantenolu, betainy, kwasu mlekowego, alantoiny czy mocznika. Drugim kosmetykiem, który warto wprowadzić w jesiennym okresie jest maska do skory głowy, która zredukuje suchość skalpu i przywróci równowagę mikrobiomu na tym obszarze. Sięgnij po taką z dodatkiem naturalnych fermentów, humektantów (podobnych, jak w szamponie), fermentowanych olejów i witamin.

Z kolei włosy mogą bardziej się puszyć, stać się szorstkie, a końcówki łatwiej się rozdwajają. Możesz też zauważyć, że kosmyki bardziej się elektryzują, i szybciej tracą objętość. Rozwiązanie: Zainwestuj w dobrą – silnie nawilżającą i odżywczą – odżywkę lub maskę do włosów. Sięgnij po produkt z dodatkiem naturalnych olejów, składników nawilżających i wygładzających. Możesz też wypróbować olejowanie włosów. W przypadku rozdwajających się końcówek dobrym rozwiązaniem będzie podcięcie włosów oraz stosowanie kosmetyków, które nawilżą końce – np. olejowego serum (więcej o sposobach na rozdwajające się końcówki przeczytasz tutaj: https://trychologia.edu.pl/jak-zapobiegac-rozdwajaniu-sie-koncowek-wlosow/ )

Warto też wziąć pod lupę suszenie i stylizację. Jak robić to dobrze? Zapomnij o wychodzeniu z domu lub spaniu w wilgotnych włosach. Wysusz je dobrze po umyciu,
jednak nie nastawiaj suszarki na maksymalną temperaturę i moc. Trzymaj się średnich rejestrów. Nie zapominaj o zabezpieczaniu włosów przed suszeniem i zabiegami
stylizacyjnymi. Możesz w tym celu sięgnąć po ochronny spray bez spłukiwania lub lekkie
serum olejowe (jeśli twoje włosy są grube i puszą się).

Pielęgnacja od wewnątrz

Na to, w jakiej kondycji są nasze włosy wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale też wewnętrzne. Warto tu zwrócić uwagę na poziom witaminy D. Na naszej szerokości geograficznej większość osób ma deficyty tego składnika, tymczasem jesienią i zimą (z
powodu braku słońca) jego poziom spada jeszcze bardziej. Witamina D jest kluczowa dla zdrowego wzrostu włosów, ale też dla wielu innych funkcji organizmu.
Rozwiązanie: Warto o tej porze roku wykonać badanie krwi oznaczające poziom witaminy D, a jeśli jest poniżej normy – sięgnąć po dobrej jakości suplement oraz wprowadzić do diety produkty bogate w ten składnik, np. tłuste ryby (węgorz, łosoś, halibut, makrela, śledź) oraz wysokiej jakości nabiał (jaja, sery).

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.