Składniki aktywne w trychologii
Składniki aktywne w trychologii
Skuteczne składniki aktywne w trychologii, czyli jak wybierać preparaty do kuracji. Obecnie rynek oferuje wiele preparatów wspomagających terapię trychologiczną. Ich mnogość powoduje, iż znacznie różnią się od siebie składem (INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Niektóre preparaty są bardziej nasycone składnikami aktywnymi, inne zawierają ich znacznie mniej. Warto zatem wnikliwie przestudiować ich etykiety i wybrać te, które wzbogacone są o przebadane i naukowo potwierdzone swoją skuteczność składniki aktywne.
Lista składników aktywnych stosowanych w trychologii jest bardzo długa, a popularyzacja trychologii spowodowała, iż z każdym dniem się ona poszerza. Ze swojej strony chciałabym się podzielić informacją o składnikach aktywnych, które według mojej subiektywnej oceny cechują się dużą skutecznością.
Wypadanie włosów
Na wypadanie włosów uskarża się najwięcej osób odwiedzających gabinety trychologiczne. Należy podkreślić, iż pierwszym krokiem terapii jest odnalezienie przyczyny wypadania włosów. W dalszym etapie należy się skupić na stymulacji porostu nowych włosów. Przy wyborze stosowanych preparatów warto sprawdzić, czy zawiera on w swoim składzie substancje, które są naturalnym stymulatorem porostu włosa. Substancje, które naturalnie występują w naszym organizmie i są odpowiedzialne za wzrost włosa.
Włos zbudowany jest z białka – keratyny, która to jak każde białko zbudowana jest z aminokwasów. Do grona aminokwasów budulcowych łodygi włosa wchodzi m.in. arginina, cytrulina i ornityna. Udział tych aminokwasów w tworzeniu keratyny jest ściśle ze sobą powiązany szlakiem biochemicznym. Wszystkie aminokwasy, a w szczególności arginina, cytrulina, ornityna, muszą ze sobą współpracować. Brak któregokolwiek z tych trzech aminokwasów powoduje zatrzymanie syntezy białkowej. Upraszczając, powoduje zatrzymanie przyrostu włosa na długość. Jednym słowem do porostu włosa potrzebny jest wspólny udział tych trzech aminokwasów. Działają one efektywnie tylko wtedy, gdy występują w preparacie razem.
Składniki aktywne w trychologii – aminokwasy
Działanie argininy, cytruliny i ornityny potęguje kolejny element budulcowy włosa – cynk. Cynk poprawia implantację wiązań cementujących drobiny aminokwasów. Wspomniane trzy aminokwasy możemy porównać do cegieł, natomiast cynk jest w tej metaforze zaprawą. Ponadto zawartość cynku w preparacie do stymulacji porostu włosów, wpływa na tempo oraz jakość podziałów komórek macierzy włosa, poprzez aktywowanie enzymów kontrolujących jakość produkcji białek włosa.
Dodatkowo warto, aby używany przez nas produkt zawierał witaminy z grupy B, mianowicie najważniejszymi są witaminy B6 i B7. Pirydoksyna (B6) jest biokatalizatorem przemian glikogenowych, przyspiesza ona procesy dostarczania substratów budulcowych do tworzenia łodygi włosa. Dodatkowo bierze też udział w syntezie hemoglobiny, co wpływa na wzrost natleniania włosa. Natomiast biotyna (B7) jest koenzymem niezbędnym do kumulacji siarki w macierzy włosa. Jej niedobory skutkują rozerwaniem mostków disiarczkowych w aminokwasach, co przekłada się na łamliwość włókna włosowego lub w skrajnych przypadkach brak wzrostu włosa.
Już w 2006 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Dermatologów na kongresie we Florencji przedstawiło wyniki badań in vivo dotyczących wpływu aminokwasów obecnych w preparacie na wzrost włosów. Udowodniono, że osoby, które stosowały preparaty bogate w aminokwasy – w trichoskopii wykazały wzrost o 10% włosów więcej w stosunku do osób które stosowały preparat placebo.
Podsumowując produkt proponowany do terapii trychologicznej na stymulację wzrostu włosa powinien zawierać argnininę, cytrulinę, ornitynę (łącznie, ponieważ pojedynczo nie są w stanie aktywować szlaku biosyntezy białkowej) oraz cynk i witaminy z grupy B (najlepiej B6 i B7). Oczywiście może być wzbogacony jeszcze o inne składniki aktywne.
Cytokiny w trychologii
Pozostając w tematyce wypadania włosów nie sposób nie wspomnieć o terapii preparatami bogatymi w cytokiny. Cytokiny są to białka syntetyzowane przez mezenhymalne brodawki włosa, które kontrolują proliferację i różnicowanie komórek. W literaturze można się spotkać ze stwierdzeniem, iż cytokiny są „inteligentnymi molekułami”, ponieważ wykazują funkcję plejotropii czyli wielokierunkowego działania. Oznacza to, że dana cytokina w obecności różnych czynników będzie wykazywać określony wpływ na swój sposób działania i działanie innych komórek. Mechanizm działania cytokin (które są zawarte w składzie preparatu) polega na dotarciu do docelowego miejsca i odszukaniu receptora błonowego. Receptory błonowe komórek macierzy włosa są bardzo czułe. Dlatego wystarczy stężenie pikomola cytokin aby indukować syntezę stromelizyny (enzymu metaloproteinazy matrix), która wpływa na proliferację komórek brodawki włosowej. W ten sposób można stymulować odrost włosów lub też zatrzymywać ich wypadanie. Dzięki takiej aktywności cytokin, włosy pozostają w anagenie (fazie wzrostu), a dopiero z dużym opóźnieniem przechodzą w telogen (w fazę wypadania). Magazyn Molecular Medicine Today w 1996 roku opublikował badania pod tytułem „Cytokiny w rozwoju mieszków włosowych”, które potwierdziły, że produkty zawierające cytokiny w swoim składzie stanowiły podstawę terapii klinicznej dotyczącej zaburzeń wzrostu włosa i problemów łysienia. Badania kliniczne zostały zakończone sukcesem, potwierdziły też wysoką skuteczność cytokin w walce z łysieniem.
Co na keratozy?
Do najpospolitszych keratoz zaliczamy łupież, łojotokowe zapalenie skóry i łuszczycę. Pierwszym etapem kuracji trychologicznej, w przypadku zaobserwowania keratozy, powinien być peeling skóry głowy. Bardzo dobrze swoje zadanie spełniają peelingi dedykowane do skóry głowy z zawartością kwasów. Tu mam na myśli alfa-hydroksykwasy (AHA) o pH 5,0. Takie pH zapewnia złuszczenie zalegającej wydzieliny i zrogowaciałych warstw naskórka, a jednocześnie nie powoduje uszkodzeń głębszych warstw naskórka i skóry właściwej. Kolejnym etapem terapii w przypadku keratoz jest odpowiednie mycie, suszenie i aplikacja składników aktywnych dedykowanych indywidualnie do problemu.
W przypadku walki z łupieżem wysoką skutecznością cieszą się preparaty zawierające Piroctone olamine. Związek ten reguluje procesy proliferacji komórek skóry i naskórka oraz balansuje zaburzenia hiperkeratozy. Efektem tego jest poprawa keratynizacji i wzmocnienie warstwy rogowej naskórka. Dodatkowo Piroctone olamine wyrównuje florę grzybiczą, hamując aktywność grzyba Malassezia furfur. Piroctone olamine ma zastosowanie jako składnik szamponów do użytku codziennego. Nie powoduje podrażnień, działa regeneracyjnie na płaszcz hydrolipidowy. Zaleca się go nie tylko w walce z problemem łupieżu, ale również w celach profilaktycznych w okresie remisji zmian keratolitycznych. Po zastosowaniu produktów do walki z łupieżem bogatych w Piroctone olamine skóra głowy pozostaje wolna od łupieżu, swędzenia i nieprzyjemnego zapachu na długi czas.
Skuteczność Piroctone olamine
Ciekawostka. W 2002 roku International Journal of Cosmetic Science opublikował wyniki badania, gdzie grupa badawcza stosowała produkty z Piroctone olamine. W przypadku 88% badanych, po upływie 6 tygodni stosowania preparatu, zaobserwowano przyrost grubości włosa mierzony według trichometrii. Dodatkowo 10% osób uczestniczących w badaniu wykazało przyrost włosów w fazie anagenu. Osoby te podczas trichoskopii posiadały więcej młodych włosów aniżeli przed zastosowaniem Piroctone olamine. Wykazano, iż substancja ta wpływa pozytywnie nie tylko na regulację zmian keratozowych, dodatkowo wpływa korzystnie na niwelowanie procesu wypadania włosów.
Zachęcam do świadomej analizy stosowanych preparatów w kuracjach trychologicznych. Analizujmy ich składy oraz mechanizmy działania poszczególnych składników aktywnych. Wiedza o składzie preparatów czasami jest niewystarczająca. Pytajmy producentów o mechanizmy działania poszczególnych składników. Bądźmy świadomi dlaczego dany produkt ma działać na dane schorzenie. Szukajmy potwierdzeń w badaniach naukowych.
Artykuł opublikowany w magazynie >>Beauty Inspiration<<
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: