Olejowanie włosów – jakie oleje są najlepsze dla różnych typów włosów?



Olejowanie włosów to popularny zabieg pielęgnacyjny, jednak aby przyniósł efekty, trzeba znaleźć odpowiedni dla typu włosów olej. Jak to zrobić? Poznaj nasz krótki
przewodnik.

Do olejowania włosów możesz wybrać olej czysty, mieszankę olejów lub preparaty o nieco bardziej zaawansowanym składzie, np. z dodatkiem ekstraktów roślinnych,
witamin czy humektantów. Zanim jednak zyskasz biegłość w olejowaniu i zaczniesz eksperymentować, skoncentruj się na bazie, czyli dobraniu odpowiedniego do Twoich włosów oleju. Na początek solo. Od tego czy wybierzesz ten właściwy zależy efekt kuracji, ale jeśli pierwsze podejścia nie okażą się sukcesem – nie zniechęcaj się. W końcu każda osoba znajdzie olej dla siebie.

Jak dobrać olej?

Główną wskazówką jest porowatość włosów i to ona powinna determinować wybór oleju. Jak określić czy nasze łodygi są nisko-, średni- czy wysokoporowate? Komplet wskazówek znajdziesz w artykule na naszym blogu: https://trychologia.edu.pl/porowatosc_wlosow_jak_okreslic_typ_porowatosci_i_dobrac_do
_niego_pielegnacje/

Przypomnimy główne wytyczne także tutaj:

włosy wysokoporowate: włos jest szorstki w dotyku, często matowy, ponieważ jego łuski są rozchylone. Takie włosy są bardziej podatne na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wysoka porowatość włosów może występować naturalne, ale też być konsekwencją rozjaśniania czy innych zabiegów stylizacyjnych. Ten typ często lekko się faluje lub kręci. Włosy są suche i matowe, szybko schną, łatwo się puszą i są podatne na stylizację. Niełatwo uzyskać na nich tzw. efekt tafli.

włosy średnioporowate: takie włosy ma większość kobiet w naszym regionie, stąd też często mówimy o nich„włosy normalne”. Łuski przylegają, ale niezbyt ściśle, więc włosy nie są idealnie gładkie i lśniące. Zwykle mają średnią grubość, a jeśli falują, to lekko. Uwaga: łatwo się przesuszają.

włosy niskoporowate: to ideał, czyli włosy najzdrowsze – gładkie i lśniące. Niełatwo je wysuszyć i często są oporne na zabiegi stylizacyjne typu kręcenie.

Kiedy olejować włosy?

Warto wykonywać ten zabieg kiedy włosy są w dobrym stanie, ponieważ olejowanie suchych, słabych włosów nie sprawdzi się. Sam olej nie działa nawilżająco lub – można powiedzieć – nawilża pośrednio, czyli pomaga zatrzymać wilgoć we włosach. Dobrym pomysłem może być więc nałożenie przed olejowaniem preparatu z zawartością humektantów (składników nawilżających), może to być odżywka w spray’u, żel aloesowy lub inny silnie nawilżający produkt. Pamiętaj też, że dla efektu ważne jest, by dobrze zmyć olej z włosów. Można to zrobić na kilka sposobów, np. emulgując olej odżywką z dodatkiem emolientów przed umyciem.

Który olej do włosów wybrać?

W pielęgnacji rzadko pojawiają się uniwersalne rozwiązania, dlatego możliwe, że przed Tobą trochę eksperymentowania. Poniżej znajdziesz ogólne wskazówki na temat tego, jakie oleje sprawdzają się przy konkretnej porowatości włosów. Pamiętaj też, że ilość nie przekłada się na jakość. Nie musisz zalewać włosów olejem – wystarczą już 2-3 łyżki (na włosy średniej długości).

Oleje rekomendowane dla włosów niskoporowatych:

  1. kokosowy
  2. z pestek granatu
  3. rycynowy
  4. babassu
  5. naturalne masła (mango, kakaowe, shea, cupuacu, murumuru).

Oleje dla włosów średnioporowatych to:

  1. jojoba
  2. z orzechów (macadamia, ziemnych, laskowych, arganowy)
  3. rycynowym
  4. z pestek śliwki i moreli
  5. awokado

Dla włosów wysokoporowatych polecane oleje to m.in.:

  1. arganowy
  2. z wiesiołka
  3. ze słodkich migdałów
  4. bawełniany
  5. z pestek winogron
  6. kukurydziany
  7. lniany
  8. z pestek dyni
  9. konopny
  10. z czarnuszki.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.