Masaż skóry głowy – jak działa na włosy i skalp?
Masaż ciała kojarzy się z relaksem i przyjemnością, czasem też z działaniem leczniczym i kondycjonującym. Podobnie jest z masażem głowy. Dlaczego warto ją masować?
Jak działa masaż skóry głowy
W dużym skrócie masaż polega na rozgrzaniu tkanek, a przez to na pobudzeniu ich ukrwienia, dotlenienia i odżywienia. Ten wykonywany na głowie poprawia przepływ krwi w kapilarach otaczających mieszki włosowe, może więc stymulować wzrost włosów. Dodatkowo pomaga oczyszczać skórę głowy z martwych komórek naskórka i pozostałości produktów do stylizacji. Co więcej masaż obniża poziom stresu (i odpowiedzialnego za niego hormonu – kortyzolu), dzięki czemu może zmniejszać utratę włosów spowodowaną działaniem tego hormonu. Badania pokazują, że regularny masaż może również obniżyć ciśnienie krwi i tętno.
Czym się masować?
Podobnie jak w przypadku masażu twarzy – możemy używać własnych dłoni lub specjalnych akcesoriów – masażerów, szczotek czy grzebieni. Wszystko zależy od
indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy sięgnąć po akcesoria, lepiej wybrać te, które łatwo umyć. Pamiętajmy, że podczas masażu na takim przyrządzie będą gromadziły się zrogowaciałe komórki naskórka, sebum czy pozostałości kosmetyków i zanieczyszczenia środowiskowe. Po użyciu takie akcesorium należy dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem. Jeśli masujemy się dłońmi, także należy zadbać o higienę i dokładnie umyć je przed masażem skalpu. Masujemy używając opuszków palców. Czy są jakieś zasady odnośnie ruchów? Tak. powinny być powolne, okrężne i niezbyt mocno uciskać głowę. Masujemy przesuwając się od czoła ku potylicy. Jeśli nie mamy problemów z wypadaniem włosów, można na zakończenie takiego domowego spa lekko chwycić włosy u nasady i delikatnie pociągnąć. To dodatkowo pobudza ukrwienie.
Kiedy się masować, a kiedy nie?
Bardziej intensywny, pobudzający masaż, np. za pomocą specjalnego masażera lepiej wykonywać rano. To też dobra pora na wymasowanie skalpu podczas mycia włosów. Wieczorem, kiedy organizm powinien się zrelaksować i wyciszyć, lepiej dokładnie wyczesać włosy szczotką wykonując delikatne, powolne ruchy. Przy okazji możemy w ten sposób lekko pobudzić skórę głowy. Masażu lepiej unikać w przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem włosów, stanami zapalnymi skóry głowy, chorobami przebiegającymi z gorączką i zakaźnych, przy znacznym (i nieleczonym) nadciśnieniu, u osób chorujących na choroby nowotworowe lub epilepsję. Jeśli chodzi o skórę głowy – nie zaleca się masażu skalpu u osób z łupieżem i łojotokowym zapaleniem skory głowy.
Ile powinien trwać masaż skalpu?
Tu nie ma ściśle określonych zaleceń. Wystarczy już kilka minut, ale badania na grupie 34 kobiet, których wyniki pokazały spadek kortyzolu i obniżenie ciśnienia dotyczyły 15-25 minutowych sesji masażu, wykonywanych dwa razy w tygodniu przez ponad 2 miesiące. To dobry pretekst do tego, by oprócz domowego masowania, umówić się na dłuższy (i bardziej relaksujący) zabieg masażu głowy.
Masaż a pielęgnacja
Jeśli zależy ci na głębokim oczyszczeniu skalpu, podczas masażu możesz wykonać peeling skóry głowy. Pamiętaj, że lepiej sprawdzą się tu produkty z łagodnymi kwasami lub zapewniające enzymatyczną eksfoliację, niż te ze ścierającymi drobinami. Wmasowywać możesz też ampułki, np. stymulujące wzrost włosów. Oczywiście jeśli producent rekomenduje taki rodzaj aplikacji preparatu. Świetnym sposobem na krótki, ale intensywny masaż jest mycie głowy. Aplikując szampon możemy poświęcić 1-2 minuty na dokładne przemasowanie skalpu.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: