Łysienie telogenowe
Na Twojej szczotce zostaje coraz więcej włosów? Przeczesujesz lekko włosy dłonią, a w niej zostaje więcej niż kilkanaście sztuk? To może być łysienie telogenowe, czyli reakcja naszego organizmu na zachwianie jego homeostazy. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i co może być jego przyczyną.
Łysienie telogenowe – co to jest?
Łysienie telogenowe zachodzi, gdy włos przechodzi przedwcześnie do fazy telogenowej. Występuje nagle i może dotyczyć całego obszaru naszej głowy. Jest to jedna z częstych przyczyn wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Utrata włosów pojawia się zazwyczaj po 3 miesiącach od chwili pojawienia się czynnika wywołującego problem łysienia. Może mieć ono charakter całkowicie odwracalny.
3 etapy cyklu życia włosa
Cykl wzrostu naszych włosów odbywa się asynchronicznie. To dzięki temu na naszej głowie pojawiają się nowe włosy i jeśli cykl ten nie jest zaburzony nie zdarzają się nam wyłysienia.
Etapy cyklu życia włosa to:
- Anagen – faza, w której znajduje się około 80% naszych włosów, trwa od 4 do 6 lat. W tej fazie nasze włosy rosną zazwyczaj od 40 do 60 cm.
- Katagen – to faza przejściowa, w którym dochodzi do zahamowania procesu wzrostu. Obejmuje ona do 3% naszych włosów.
- Telogen – to tak zwana faza spoczynku. Trwa około 3 miesięcy, a w tym okresie włosy pozostają na naszej głowie, jednak już nie rosną. Po upływie tego czasu wypadają. Dotyczy to około 15% włosów.
Łysienie telogenowe – oto kilka przyczyn mogących je powodować.
Przebyta infekcja
Wysoka gorączka, osłabienie, zaburzenia elektrolitowe czy leki przyjmowane w trakcie choroby – to ogromne obciążenie dla naszego ciała, które całą energię skupia na walce z infekcją.
Silny stres
W okresach zwiększonego stresu nasz organizm wytwarza zdecydowanie wyższy poziom kortyzolu – produkowanego przez korę nadnerczy oraz prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej. Dysproporcje hormonów podczas wpływu stresu mogą zaburzać procesy wzrostu włosa.
W sytuacjach stresogennych zaczyna się bronić i ograniczać energię wyłącznie na niezbędne procesy życiowe, przez co zmniejsza się ilość substancji odżywczych dostarczanych do mieszka włosowego. Dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczy. To zjawisko nazywamy tzw. stresem oksydacyjnym. Pojawiają się cytokiny prozapalne doprowadzające do mikrostanów zapalnych w mieszkach włosowych oraz zwłóknień okołomieszkowych tkanki. W konsekwencji może to prowadzić do nieodwracalnego przerzedzenia włosów na całej głowie.
Niewłaściwa dieta i niedobory
Błędy w zbilansowaniu diety mogą wynikać ze zbyt niskiej kaloryczności lub nie dostarczaniu odpowiednich witamin i składników odżywczych. Zarówno diety restrykcyjne jak i źle zbilansowane diety eliminacyjne (np. dieta bezglutenowa, wegetariańska, wegańska) będą miały negatywne odzwierciedlenie w kondycji włosów. Prowadzenie diety eliminacyjnej wymaga konsultacji z dietetykiem. Niewłaściwa podaż witamin, mikro- i makroskładników może pośrednio indukować łysienie telogenowe.
Dbając o włosy należy zwrócić szczególną uwagę na poziom witaminy B12, D3, ferrytyny oraz kwasu foliowego. Niedobory można uzupełnić spożywając np.:
- podroby – bogate w witaminę B12,
- ryby – zawierają dużo witaminy D3,
- produkty mięsne (podroby, wołowina) – to dobre źródło ferrytyny,
- surowe warzywa liściaste, buraki oraz warzywa strączkowe – pomogą dostarczyć do organizmu kwas foliowy.
Choroby cywilizacyjne
Tak jak wspominaliśmy, łysienie na tle telogenowym wywołane jest przez zły stan naszego organizmu. Duży wpływ na występowanie tego schorzenia mają tzw. choroby cywilizacyjne. Wśród nich możemy wymienić schorzenia kardiologiczne, cukrzycę, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, anemię czy bulimię.
Przyjmowane leki
Niestety, skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków może być właśnie łysienie telogenowe. Wśród leków mogących mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów możemy wyróżnić m.in. leki hormonalne, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe czy przeciwtrądzikowe.
Częste zmiany produktów terapeutycznych
W trakcie terapii trychologicznych możemy stosować zarówno suplementację wewnętrzną w formie tabletek oraz preparaty zewnętrzne nakładane bezpośrednio na włosy lub skórę głowy. W trakcie procesu terapeutycznego często liczymy, że efekty pojawią się od razu, jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Zbyt częste zmiany produktów terapeutycznych mogą być pośrednio indykatorem łysienia telogenowego. Zaprzestając stosowania preparatów przed zakończeniem kuracji nie pozwalamy odpowiednio zadziałać produktowi, gdyż penetracja składników aktywnych wymaga czasu. W takich sytuacjach terapia może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale właśnie dodatkowo potęgować problem wypadania włosów.
Brak odpowiedniej pielęgnacji
Przeglądając liczne fora oraz media społecznościowe możemy się spotkać z mitami dotyczącymi pielęgnacji włosów. Jednym z powszechniejszych jest zalecenie dotyczące niezbyt częstego mycia włosów. Brak odpowiedniej higieny także może przyczyniać się do nadmiernego łysienia. Dodatkowo, warto pamiętać o odpowiednim doborze kosmetyków myjących – szampon dostosowujemy zawsze do potrzeb skóry głowy, a nie włosów.
Nieleczone zmiany skórne
Jeśli na głowie mamy aktywne zmiany skórne także możemy mieć styczność z wypadaniem włosów. Do takich zmian zaliczamy: łuszczycę, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku terapii należy skupić się na zmianach skórnych, a problem wypadania ustąpi samoistnie.
Palenie papierosów
W momencie zapalenia papierosa w naszym organizmie dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, w wyniku czego do cebulek włosów nie jest dostarczana prawidłowa ilość substancji odżywczych. Dodatkowo, badania potwierdzają, że genotoksyczne substancje wnikające we włosy w formie dymu tytoniowego powodują uszkodzenie DNA w mieszkach włosowych, co ma szkodliwy wpływ zarówno na kondycję włosów nie tylko czynnych, ale niestety także biernych palaczy.
Nadmierne narażanie włosów na działanie promieni UV
Nadmierne narażanie włosów na działanie promieni UV może prowadzić do ich znacznego osłabienia. Pod wpływem słońca oraz wysokiej temperatury łuski włosa otwierają się, jednocześnie umożliwiając dostanie się szkodliwym promieniom do wewnętrznej warstwy korowej. Skutkuje to większą łamliwością oraz mniejszą sprężystością włosów. Dodatkowo wywołują one nadmierny łojotok, który może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, a w konsekwencji łysienia.
Poporodowe wypadanie włosów
To naturalny proces. Wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety po porodzie. Zazwyczaj pojawia się w trzecim miesiącu po urodzeniu dziecka i prawidłowo powinien zniknąć samoistnie po maksymalnie 8-10 miesiącach od momentu jego powstania.
Jak walczyć z łysieniem telogenowym?
Najważniejszym elementem terapii łysienia telogenowego jest usunięcie jego przyczyny, co już powinno skutkować pozytywnymi efektami. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach należy działać objawowo, wzmacniać włosy poprzez przyjmowanie suplementów, stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, czy zabiegi trychologiczne.
Należy pamiętać, że łysienie telogenowe, podobnie jak inne schorzenia u każdego mogą przebiegać w zupełnie innym tempie i poziomie intensywności. Najlepszym rozwiązaniem jest wczesna konsultacja ze specjalistą, który po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu, badania trichoskopowym oraz analizie wyników krwi dobierze indywidualny proces terapii dostosowany do osoby zmagającej się z tym problemem.
Chcesz wiedzieć więcej na temat łysienia telogenowego, a także samych włosów i dbania o ich zdrowy i piękny wygląd? Koniecznie zapoznaj się z naszym e-bookiem. Znajdziesz w nim garść sprawdzonej wiedzy i wskazówek związanych z pielęgnacją włosów i skóry głowy.
Nie trać czasu – zgłoś się do Instytutu Trychologii w Warszawie już dziś!
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: