Leczenie Łysienia - Trycholog Warszawa - Łysienie

Rezerwacja wizyty

690 640 460

Godzinny otwarcia

PN-PT 09:00-21:00
SOB 09:00-17:00

Manager

785 924 406

Dojazd

Ul. Kolejowa 45A, lok. U19, Warszawa, Dzielnica Wola, Teren 19 Dzielnicy, obok Ronda Daszyńskiego

Alopecia czyli Łysienie.

Terminem Alopecia określa się stan, w którym następuje zwiększona utrata włosów, zniszczenie mieszków włosowych lub znaczna dysproporcja między odrostem nowych włosów a utratą włosów. Alopecia czyli łysienie jest najczęściej spotykanym problemem w gabinecie trychologicznym. W pierwszym etapie trycholog dokonuje analizy rodzaju łysienia. Ocenia czy łysienie ma charakter bliznowacenia. Jeśli łysienie nie ma charakteru bliznowacenia, wówczas za pomocą metod diagnostycznych trycholog różnicuje typy łysienia (np. anagenowe, telogenowe, androgenowe, plackowate i inne).

Przykładowe typy łysienia

Łysienie androgenowe czyli Androgenetic Alopecia  (AGA) jest najczęściej spotykanym typem łysienia niebliznowaciejącego. Wynika ono z wpływu hormonów androgenowych na procesy miniaturyzacji mieszków włosowych skóry głowy na wskutek predyspozycji genetycznych.

Kolejnym typem jest łysienie anagenowe, wynikające z gwałtownego zatrzymania podziałów mitotycznych w mieszku włosowym.  Analizując ten typ łysienia w trichogramie, często spotykamy dystrofię włosa anagenowego.

W przypadku łysienia telogenowego faza wzrostu włosa ulega skróceniu.  Pozostałe fazy (katagen i telogen) pozostają niezmienione. Łysienie telogenowe objawia się mniej gwałtowną utratą włosów aniżeli anagenowe.

Odpowiedni produkt na odpowiedni typ łysienia

Zawsze pierwszym etapem w terapii trychologicznej jest dokładne rozpoznanie danego rodzaju łysienia. Dopiero w dalszej kolejności dobieramy preparat. Co jest ważne, zwracamy uwagę na mechanizm działania składników aktywnych zawartych w preparacie. Sprawdzamy w jaki sposób dany składnik aktywny działa na dany typ łysienia.

Zawartość aminokwasów w preparatach

Istotnym elementem w budowie włosa są aminokwasy (np. arginina, ornityna, cytrulina, metionina, tryptofan), które tworzą białko keratynę. To keratyna jest podstawowym budulcem włosa. Skupmy się przez chwilę na argininie. Już w 1965 roku prof. G. E. Rogers badał działanie i obecność argininy w zespole mieszków włosowych, w ujęciu całego procesu wzrostu włosa. Wiedząc już, że arginina jest aminokwasem niezbędnym do wzrostu włosa, przyjrzyjmy się procesowi biochemicznemu. Działanie argininy uwarunkowane jest obecnością ornityny i cytruliny. Aminokwasy te ściśle ze sobą współpracują. Brak któregokolwiek z tych aminokwasów spowoduje inhibicję syntezy białkowej, co skutkuje zatrzymaniem procesów wzrostowych włosa. Tym samym preparat, aby był skuteczny musi zawierać w swoim składzie wszystkie trzy aminokwasy – argininę, cytrulinę, ornityną.

W 2006 roku we Florencji podczas kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Dermatologów zaprezentowano wyniki badań in vivo stosowania aminokwasów w produktach mających na celu wzrost włosów. Wynik badań wskazały 10% wzrost włosów w grupie osób, które stosowały preparaty z aminokwasami w stosunku do grupy osób, które stosowały produkt placebo. Wniosek? Preparaty zawierające w składzie aminokwasy, wpływają korzystnie na wzrost włosa.

Co z witaminami z grupy B?

Kolejnymi składnikami aktywnymi, których nie mogło zabraknąć w niniejszym artykule są witaminy z grupy B. Uważam, iż są one niezwykle istotne przy walce z problemem łysienia. Do tej grupy witamin należy biotyna (więcej: 25 produktów bogatych w biotynę, czyli witamina B7, która jest koenzymem biorącym udział w kumulacji siarki, odpowiedzialnej za stabilizację mostków disiarczkowych w aminokwasach. Finalnie wpływa ona na sprężystość włosów.

Kolejną witaminą z grupy B mającą pozytywny wpływ na walkę z łysieniem jest pirydoksyna.

Pirydoksyna w obecności aminokwasów zachowuje się jak nadzorujący biokatalizator przemian glikogenowych. Efektem takiego wpływu jest przyspieszenie procesów budulcowych włókna włosowego.

Kontynuując dyskusję o witaminach z grupy B, należy wspomnieć o witaminie B8. Witamina B8 ściśle współpracuje z innymi witaminami z grupy B, potęgując ich działanie. Tym samym efektywność pozostałych witamin z grupy B jest znacznie większa jeśli w preparacie towarzyszy im witamina B8.

Kompleks kwasu oleanowego, apigeniny i biotynylo-GHK

Często w gabinecie trychologicznym pojawiają się osoby cierpiące na łysienie uwarunkowane zmianami hormonalnymi.  Zdanie nadzwyczaj istotne – działania trychologa muszą być synergistyczne z terapią lekarską (np. terapią endokrynologiczną, ginekologiczną).

W ostatnim czasie w świecie trychologicznym, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, bardzo dużo mówi się o kompleksie łączącym w sobie kwas oleanowy, apigeninę oraz biotynylo-GHK.

Kwas oleanowy wykazuje działanie inhibitujące 5-alfa-reduktazę. Tym samym testosteron nie przekształca się w DHT (dihydrotestosteron). Proces miniaturyzacji mieszka włosowego zostaje zatrzymany. Finalnie włos ma możliwość swobodnego wzrostu.

Apigenina, jest bioflawonoidem pozyskiwanym z ekstrakcji owoców cytrusowych. Poprawia zarówno ukrwienie skóry właściwej jak i kapilarek oplatających i „zasilających” mieszek włosowy. Efektem tego jest zwiększenie dotlenienia mieszka włosowego i dostarczenie mu dużej ilości składników aktywnych.

Co kryje się pod nazwą biotynylo-GHK? Zacznijmy od tripeptydu „Lys-Glu-His” czyli lizyny, glutaminy i histydyny.  Lys-Glu-His jest sprzęgane z biotyną jednocześnie usuwając grupę aminową. Tak finalnie powstaje biotynylo-GHK.

Związek biotynylo-GHK pośrednio wpływa na wydłużenie fazy anagenu poprzez intensyfikację aktywności metabolicznej i implantację mieszka włosowego. Ponadto badania in vitro i in vivo wykazały, że biotynylo-GHK jest odpowiedzialny za wzrost stężenia białek adhezyjnych: lamininy 5i kolagenu IV. Białka te są bardzo istotne przy zakotwiczeniu włosa w osłonce korzeniowej i brodawce włosowej. Efektem tego jest prawidłowa stabilność włosa, odporność na czynniki mechaniczne i zewnętrzne oraz gwarancja prawidłowego „dożywienia” i dostarczenia składników aktywnych do mieszka włosowego.

Inteligentne molekuły – cytokiny

Mówiąc o składnikach aktywnych w preparatach trychologicznych nie mogło zabraknąć akapitu poświęconego cytokinom. Cytokiny są składnikiem aktywnym zarówno preparatów zapobiegającym wypadaniu włosów jak i preparatów przyspieszających porost włosów. Czym są cytokiny? Co o nich wiemy?

Cytokiny są to białka syntetyzowane przez mezynhymalne brodawki włosa. Nazywane są one inteligentnymi molekułami, ponieważ wykazują swoją aktywność, dopiero w momencie gdy połączą się ze swoistym receptorem błonowym. W przypadku zastosowania cytokin w procedurach trychologicznych przeciw wypadaniu włosów, łączą się one z receptorem błonowym. Tym samym zaczynają stymulować stromelizynę, która wywiera wpływ na proliferację komórek brodawki włosa. Finalnie proces wypadania zostaje zminimalizowany a porost włosów aktywowany.

Aby proces proliferacji komórkowej przez stromelinazę został indukowany wystarczy zaledwie pikomol cytokin. Dodatkowo cytokiny umożliwiają wzrost włosa i utrzymują go w fazie anagenu tym samym chroniąc go przed przedwczesnym wypadnięciem.

Działanie cytokin było poddawane badaniom klinicznym dotyczącym zaburzeń wzrostu włosa. W 1996 roku magazyn Molecular Medicine Today opublikował artykuł „Cytokiny w rozwoju mieszków włosowych” potwierdzając wysoką skuteczność produktów z cytokinami w przypadku łysienia wynikającego z różnych etiologii.

Na zakończenie słów kilka

Współczesna trychologia zna wiele substancji aktywnych mających korzystny wpływ na terapię łysienia (alopecia). Ważne jest, aby przy ich wyborze znać nie tylko zastosowanie danej substancji aktywneh ale też mechanizm jej działania na skórę głowy oraz mieszek włosowy. Dzięki temu nasze terapie trychologiczne będą nie tylko skuteczniejsze, ale przede wszystkim świadome. Będziemy świadomi każdego etapu terapii, świadomi celu oraz świadomi uzyskanego efektu.

Autor: Anna Mackojć

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Łojotokowe zapalenie skóry🚨 - znasz ten problem? A może znasz kogoś kto się z nim boryka?
Na naszym blogu przeczytasz nowy artykuł o ŁZS, wszystkie ważne informacje w pigułce. Jak ono się objawia, jak przebiega, co zaostrza ten proces oraz jak sobie prawidłowo radzić z tym schorzeniem. Zapraszamy!😉
Wystarczy wejść na naszą stronę (link w BIO☝🏻), a tam wybrać zakładkę ➡️Artykuły➡️Blog

#instytutTrychologii #trychologia #trycholog #trichology #trychologWarszawa #łzs #łojotok #łojotokowezapalenieskóry #skóragłowy #skóra #pielęgnacjaskóry #pielęgnacjawłosów #zdrowie #zdrowewłosy #zdrowaskóra #uroda #piękno #łupież #wypadaniewłosów #łysienie #świąd #pięknewłosy #haircare #skincare
...

Czy pamiętacie o tym, że przy codziennym myciu głowy powinnismy nakładać na nią szampon dwukrotnie?✌🏻
Taki sposób pielęgnacji zapewni nam dokładne domycie skóry głowy oraz włosów nie tylko z naturalnie wytwarzającego się potu i łoju, ale i kurzu i pyłu, który codziennie nas otacza oraz z ewentualnych środków stylizacyjnych, np. pianka, lakier czy żel.
Przy takim dwukrotnym myciu głowy nie zapominajmy również o porządnym spłukaniu szamponu wodą, aby kosmetyk nie zalegał na skórze.💆🏻‍♀️

#instytuttrychologii #trychologia #trycholog #trichology #trychologWarszawa #myciegłowy #myciewłosów #hairwash #szampon #shampoo #pielęgnacja #pielęgnacjawłosów #pielęgnacjaskóry #haircare #skincare #prawidłowapielęgnacja #kosmetyki #kosmetykitrychologiczne #uroda #zdrowie #piękno #zostańwdomu #warsaw #trichology #tipsandtricks #poradykosmetyczne #skóragłowy #wwarszawie
...

Zapraszamy dzisiaj na portal @kobieta_interia - dowiesz się tam jakie są cztery najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów.💆🏼‍♀️ W artykule dowiecie się również co wynikło z badania „Polka u trychologa”, przeprowadzanego ostatnio przez Instytut Trychologii.😌

#instytuttrychologii #trycholog #trychologia #trichology #polkautrychologa #annamackojc #pielęgnacja #pielęgnacjawłosów #pielęgnacjaskóry #haircare #skincare #wypadaniewłosów #hairloss #włosy #alopecia #kobietainteria #interia
...

Czy wiecie, że włos ma trzy rodzaje porowatości? Wyróżniamy:
1️⃣niskoporowate
2️⃣średnioporowate
3️⃣wysokoporowate
W wysokoporowatych włosach łuska jest szeroko otwarta, w średnioporowatych - mniej, a niskoporowate włosy wyróżniają się idealnie przylegającą łuską i do takiej właśnie zawsze dążymy działając odpowiednią pielęgnacją. Oczywiście na tyle na ile możemy, ponieważ są pewne wyjątki - ☝🏻 włosy kręcone są zazwyczaj wysokoporowate i tego już nie zmienimy 😉

#instytutTrychologii #trychologia #trycholog #trichology #trychologWarszawa #trichoskopia #porowatość #porowatośćwłosów #włosy #haircare #pielęgnacja #pielęgnacjawłosów #niskoporowate #średnioporowate #wysokoporowate #wypadaniewłosów #hairloss #łupież #łojotok #łysienie #łysienieandrogenowe #świąd #łuszczyca #psoriasis #alopecia #mikrokamera
...

W kwietniowym #WomensHealth - słów kilka o prawidłowej pielęgnacji skóry głowy - o czym pamiętać, jak dobrze o nią zadbać i pierwsze sygnały ze strony skóry, które powinny nas zaalarmować. Zapraszamy do lektury naszego artykułu 📖

#instytutTrychologii #trychologia #trycholog #trichology #AnnaMackojć #wypadaniewłosów #hairloss #łysienie #alopecia #womenshealthmag #zdrowie #zdrowewłosy #zdrowaskóra #pielęgnacjaskóry #pielęgnacjawłosów #pielęgnacja #trichoskopia #uroda #piękno #zostańwdomu #kosmetyki #kosmetykitrychologiczne #włosomaniaczka #healthylifestyle #specjalista #łupież #łojotok #łuszczyca #dandruff @womenshealthpolska
...

💨Infuzja tlenowa💨
Zabieg ten dotlenia komórki skóry głowy, czego efektem jest wzmocnienie cebulki włosa oraz zahamowanie wypadania, ale nie tylko!
Infuzja świetnie radzi sobie również z problemami skórnymi takimi jak łojotok, łupież, łuszczyca, suchość czy świąd.

#InstytutTrychologii #Trychologia #trycholog #trichology #infuzjatlenowa #infuzja #mezoterapia #mezoterapiatlenowa #tlen #ampułka #dotlenianie #wypadaniewłosów #łysienie #hairloss #alopecia #łupież #dandruff #łuszczyca #psoriasis #dryskin #suchaskóra #swędzenie #łojotok #oilyskin #pielęgnacjawłosów #pielęgnacja #zdrowie #zdrowewłosy #uroda #piękno
...

▪️Czy wiecie czym jest ferrytyna❔▪️
Jak wiadomo żelazo jest niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa, bardzo często zapominamy jednak o równoczesnym badaniu z nim poziomu ferrytyny. Jest to białko, które pełni rolę magazynu żelaza w naszej wątrobie, pokazuje nam faktyczne zapasy żelaza w organizmie. Pamiętajmy więc zawsze o równoczesnym badaniu żelaza oraz ferrytyny.☝🏻🩸

#InstytutTrychologii #trychologia #trycholog #trichology #trychologWarszawa #ferrytyna #ferritin #żelazo #niedobory #badaniekrwi #włos #zdrowywłos #zdrowie #zdrowewłosy #badania #morfologia #pięknewłosy #anemia #wypadaniewłosów #łysienie #łysienietelogenowe #długiewłosy #krótkiewłosy #ciekawostki #włosomaniaczka
...

Czy wiecie, że łupież może występować na bardzo wielu podłożach? Wywoływany może być zarówno przez czynniki zewnętrzne ale i wewnętrzne.
📖Na łamach marcowego @poradnik_zdrowie o łupieżu opowiada Anna Mackojć. Zapraszamy do przeczytania 😌

#instytutTrychologii #trychologia #trycholog #trychologWarszawa #AnnaMackojc #łupież #łojotok #łuszczyca #łzs #suchaskóra #swędzenie #wypadaniewłosów #hairloss #alopecia #dandruff #psoriasis #warszawa #kosmetykitrychologiczne #poradnikZdrowie #zdrowie #zdrowaskóra #zdrowewłosy #piękno #uroda #keratoza
...

Czy wiesz, że siedząc w domu również możesz działać w kierunku poprawy stanu wypadających i przerzedzających się włosów?
💎NutraM oraz NutraViv to preparaty polecane na łysienie o różnym podłożu, dodatkowo działające kojąco na skórę głowy. Badania wykazały, iż zawarte w składzie melatonina oraz kwas azelainowy mają zbawienny wpływ na mieszki włosowe i porost nowych włosów.⬆️ •
#InstytutTrychologii #trychologia #trycholog #trichology #trychologWarszawa #NutraM #NutraViv #AdvancedTrichology #melatonina #kwasazelainowy #wypadaniewłosów #łysienie #łysienieandrogenowe #łysienietelogenowe #alopecia #hairloss #melatonin #kosmetyki #kosmetykitrychologiczne @advancedtrichology
...

Koronawirus + włosy = ? 🤔
Przeczytajcie artykuł na @onet_pl i dowiedzcie się więcej na ten gorący temat 🔥
Link w komentarzu!

#instytutTrychologii #trycholog #trichology #annamackojc #onet #kobietaonet #myciegłowy #myciewłosów #koronawirus #corona #covid_19 #pięknewlosy #zdrowie #zdrowewłosy #uroda #onetpl #szampon #wypadaniewłosów #łysienie #hairloss #alopecia
...

O włosach i ich szczególnie ważnej pielęgnacji w dobie koronawirusa mówiła dzisiaj Anna Mackojć w „Warszawskim Dniu”.
Pamiętacie o codziennym myciu głowy?💆🏼‍♀️

#annamackojć #instytuttrychologii #trychologia #trycholog #trychologWarszawa #trichology #zostańwDomu #korona #koronawirus #warszawskidzień #tvp #tvp3 #ddtvn #tvn #wywiad #włosy #wypadaniewłosów #hairloss #zdrowie #zdrowewłosy #uroda #pielęgnacja #mycierąk #myciewłosów #myciegłowy #covid_19
...

Czy wiecie, że Infuzja tlenowa to zabieg, który wpływa nie tylko na lepszą kondycję włosów, ale i świetnie sprawdza się przy łojotoku, łupieżu czy łuszczycy?
Nasz artykuł o tym zabiegu znaleźć możecie w aktualnej Tinie 🤩

#instytutTrychologii #trychologia #trycholog #trichology #Tina #wypadanieWłosów #włosy #hairloss #łupież #łuszczyca #łojotok #infuzjaTlenowa #infuzja #zabiegTrychologiczny #kosmetykiTrychologiczne #zdrowie #uroda #piękno #zdrowewłosy #pięknewłosy #długiewłosy #włosomaniaczka #medycynaEstetyczna #Warszawa #ddtvn #tvn #dziendobrytvn #pnś #pytanienasniadanie
...

Zostaw komentarz