Łysienie

Alopecia czyli ŁysienieTerminem Alopecia określa się stan, w którym następuje zwiększona utrata włosów, zniszczenie mieszków włosowych lub znaczna dysproporcja między odrostem nowych włosów a utratą włosów. Alopecia czyli łysienie jest najczęściej spotykanym problemem w gabinecie trychologicznym. W pierwszym etapie trycholog dokonuje analizy rodzaju łysienia. Ocenia czy łysienie ma charakter bliznowacenia. Jeśli łysienie nie ma charakteru bliznowacenia, wówczas za pomocą metod diagnostycznych trycholog różnicuje typy łysienia (np. anagenowe, telogenowe, androgenowe, plackowate i inne).

Przykładowe typy łysienia

Łysienie androgenowe czyli Androgenetic Alopecia  (AGA) jest najczęściej spotykanym typem łysienia niebliznowaciejącego. Wynika ono z wpływu hormonów androgenowych na procesy miniaturyzacji mieszków włosowych skóry głowy na wskutek predyspozycji genetycznych.

Kolejnym typem jest łysienie anagenowe, wynikające z gwałtownego zatrzymania podziałów mitotycznych w mieszku włosowym. Analizując ten typ łysienia w trichogramie, często spotykamy dystrofię włosa anagenowego.

W przypadku łysienia telogenowego faza wzrostu włosa ulega skróceniu. Pozostałe fazy (katagen i telogen) pozostają niezmienione. Łysienie telogenowe objawia się mniej gwałtowną utratą włosów aniżeli anagenowe.

Odpowiedni produkt na odpowiedni typ łysienia

Zawsze pierwszym etapem w terapii trychologicznej jest dokładne rozpoznanie danego rodzaju łysienia. Dopiero w dalszej kolejności dobieramy preparat. Co jest ważne, zwracamy uwagę na mechanizm działania składników aktywnych zawartych w preparacie. Sprawdzamy w jaki sposób dany składnik aktywny działa na dany typ łysienia.

Zawartość aminokwasów w preparatach

Istotnym elementem w budowie włosa są aminokwasy (np. arginina, ornityna, cytrulina, metionina, tryptofan), które tworzą białko keratynę. To keratyna jest podstawowym budulcem włosa. Skupmy się przez chwilę na argininie. Już w 1965 roku prof. G. E. Rogers badał działanie i obecność argininy w zespole mieszków włosowych, w ujęciu całego procesu wzrostu włosa. Wiedząc już, że arginina jest aminokwasem niezbędnym do wzrostu włosa, przyjrzyjmy się procesowi biochemicznemu. Działanie argininy uwarunkowane jest obecnością ornityny i cytruliny. Aminokwasy te ściśle ze sobą współpracują. Brak któregokolwiek z tych aminokwasów spowoduje inhibicję syntezy białkowej, co skutkuje zatrzymaniem procesów wzrostowych włosa. Tym samym preparat, aby był skuteczny musi zawierać w swoim składzie wszystkie trzy aminokwasy – argininę, cytrulinę, ornityną.

W 2006 roku we Florencji podczas kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Dermatologów zaprezentowano wyniki badań in vivo stosowania aminokwasów w produktach mających na celu wzrost włosów. Wynik badań wskazały 10% wzrost włosów w grupie osób, które stosowały preparaty z aminokwasami w stosunku do grupy osób, które stosowały produkt placebo. Wniosek? Preparaty zawierające w składzie aminokwasy wpływają korzystnie na wzrost włosa.

Co z witaminami z grupy B?

Kolejnymi składnikami aktywnymi, których nie mogło zabraknąć w niniejszym artykule są witaminy z grupy B. Uważam, iż są one niezwykle istotne przy walce z problemem łysienia. Do tej grupy witamin należy biotyna (więcej: 25 produktów bogatych w biotynę), czyli witamina B7, która jest koenzymem biorącym udział w kumulacji siarki, odpowiedzialnej za stabilizację mostków disiarczkowych w aminokwasach. Finalnie wpływa ona na sprężystość włosów.

Kolejną witaminą z grupy B mającą pozytywny wpływ na walkę z łysieniem jest pirydoksyna.

Pirydoksyna w obecności aminokwasów zachowuje się jak nadzorujący biokatalizator przemian glikogenowych. Efektem takiego wpływu jest przyspieszenie procesów budulcowych włókna włosowego.

Kontynuując dyskusję o witaminach z grupy B, należy wspomnieć o witaminie B8. Witamina B8 ściśle współpracuje z innymi witaminami z grupy B, potęgując ich działanie. Tym samym efektywność pozostałych witamin z grupy B jest znacznie większa jeśli w preparacie towarzyszy im witamina B8.

Kompleks kwasu oleanowego, apigeniny i biotynylo-GHK

Często w gabinecie trychologicznym pojawiają się osoby cierpiące na łysienie uwarunkowane zmianami hormonalnymi. Zdanie nadzwyczaj istotne – działania trychologa muszą być synergistyczne z terapią lekarską (np. terapią endokrynologiczną, ginekologiczną).

W ostatnim czasie w świecie trychologicznym, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, bardzo dużo mówi się o kompleksie łączącym w sobie kwas oleanowy, apigeninę oraz biotynylo-GHK.

Kwas oleanowy wykazuje działanie inhibitujące 5-alfa-reduktazę. Tym samym nie następuje konwersja do DHT. Proces miniaturyzacji mieszka włosowego zostaje zatrzymany. Finalnie włos ma możliwość swobodnego wzrostu.

Apigenina, jest bioflawonoidem pozyskiwanym z ekstrakcji owoców cytrusowych. Poprawia zarówno ukrwienie skóry właściwej jak i kapilarek oplatających i „zasilających” mieszek włosowy. Efektem tego jest zwiększenie dotlenienia mieszka włosowego i dostarczenie mu dużej ilości składników aktywnych.

Co kryje się pod nazwą biotynylo-GHK? Zacznijmy od tripeptydu „Lys-Glu-His” czyli lizyny, glutaminy i histydyny. Lys-Glu-His jest sprzęgane z biotyną jednocześnie usuwając grupę aminową. Tak finalnie powstaje biotynylo-GHK.

Związek biotynylo-GHK pośrednio wpływa na wydłużenie fazy anagenu poprzez intensyfikację aktywności metabolicznej i implantację mieszka włosowego. Ponadto badania in vitro i in vivo wykazały, że biotynylo-GHK jest odpowiedzialny za wzrost stężenia białek adhezyjnych: lamininy 5i kolagenu IV. Białka te są bardzo istotne przy zakotwiczeniu włosa w osłonce korzeniowej i brodawce włosowej. Efektem tego jest prawidłowa stabilność włosa, odporność na czynniki mechaniczne i zewnętrzne oraz gwarancja prawidłowego „dożywienia” i dostarczenia składników aktywnych do mieszka włosowego.

Inteligentne molekuły – cytokiny

Mówiąc o składnikach aktywnych w preparatach trychologicznych nie mogło zabraknąć akapitu poświęconego cytokinom. Cytokiny są składnikiem aktywnym zarówno preparatów zapobiegającym wypadaniu włosów jak i preparatów przyspieszających porost włosów. Czym są cytokiny? Co o nich wiemy?

Cytokiny są to białka syntetyzowane przez mezynhymalne brodawki włosa. Nazywane są one inteligentnymi molekułami, ponieważ wykazują swoją aktywność, dopiero w momencie gdy połączą się ze swoistym receptorem błonowym. W przypadku zastosowania cytokin w procedurach trychologicznych przeciw wypadaniu włosów, łączą się one z receptorem błonowym. Tym samym zaczynają stymulować stromelizynę, która wywiera wpływ na proliferację komórek brodawki włosa. Finalnie proces wypadania zostaje zminimalizowany a porost włosów aktywowany.

Aby proces proliferacji komórkowej przez stromelinazę został indukowany wystarczy zaledwie pikomol cytokin. Dodatkowo cytokiny umożliwiają wzrost włosa i utrzymują go w fazie anagenu tym samym chroniąc go przed przedwczesnym wypadnięciem.

Działanie cytokin było poddawane badaniom klinicznym dotyczącym zaburzeń wzrostu włosa. W 1996 roku magazyn Molecular Medicine Today opublikował artykuł „Cytokiny w rozwoju mieszków włosowych” potwierdzając wysoką skuteczność produktów z cytokinami w przypadku łysienia wynikającego z różnych etiologii.

Na zakończenie słów kilka

Współczesna trychologia zna wiele substancji aktywnych mających korzystny wpływ na terapię łysienia (alopecia). Ważne jest, aby przy ich wyborze znać nie tylko zastosowanie danej substancji aktywnej, ale też mechanizm jej działania na skórę głowy oraz mieszek włosowy. Dzięki temu nasze terapie trychologiczne będą nie tylko skuteczniejsze, ale przede wszystkim świadome. Będziemy świadomi każdego etapu terapii, świadomi celu oraz świadomi uzyskanego efektu.

Anna Mackojć

Anna Mackojć

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Dlaczego olejek z baobabu BAO-MED jest aż tak ceniony? 😍🌿

Olej z baobabu bao-med to prawdziwa skarbnica cennych substancji. Przede wszystkim zimnotłoczony olejek z baobabu zawiera szereg kwasów tłuszczowych, które działają odżywczo, łagodząco, przeciwzapalnie i regenerująco.
Olej z baobabu może być stosowany na włosy – zwłaszcza te zniszczone, przesuszone, matowe i z rozdwojonymi końcówkami. Olejek działa odżywczo, a zarazem ochronnie. 🥰
👌🏻Doskonale nadaje się do zabiegów olejowania włosów, a także do codziennej pielęgnacji włosów. olejek można stosować jako serum wygładzające końcówki włosów, a także maskę odżywczą.
👉🏻Olej z baobabu może być także aplikowany na skórę głowy – spodziewany efekt takiej pielęgnacji to złagodzenie podrażnień i przesuszenia, nawilżenie i odżywienie skóry oraz ograniczenie jej łuszczenia. Szczególnie polecany w przypadku łuszczycy skóry głowy, łupieżu suchego i atopowego zapalenia skóry.

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #nadpotliwośćskórygłowy
...

Ostatnio mogliście zaobserwować, jak wygląda zabieg infuzji tlenowej na skórę głowy. ☺️
👉🏻Dziś przedstawiamy Wam ampułki, które wykorzystujemy m.in. do zabiegów infuzji tlenowej.
Ampułki VITALIS dedykowane są do intensywnego hamowania wypadania włosów. 👌🏻Polecamy na: łysienie androgenowe, anangenowe, telogenowe lub polekowe.
Kompleks MPC™ zawarty w ampułkach Vitalis jest opatentowaną formułą łączącą peptydy i cytokiny.

Serdecznie zapraszamy na zabiegi trychologiczne z wykorzystaniem ampułek VITALIS.🥰

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #nadpotliwośćskórygłowy
...

Wakacyjne kąpiele w słonej wodzie w morzu i chlorowanej w basenie mogą nie tylko osłabiać, ale nawet niszczyć włosy.
Jeśli nie będziemy ich chronić podczas urlopu, przywrócenie ich do kondycji może potrwać długo.
❓Dlaczego kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie szkodzą włosom i jak je skutecznie chronić, wyjaśnia trycholog i biotechnolog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii…

Do dalszej części artykułu zapraszamy na stronę: www.zdrowie.radiozet.pl

Dodatkowo przez całe wakacje w @radio_zet możecie usłyszeć porady @trycholog_anna_mackojc na temat pielęgnacji włosów 😍☺️

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #filtryuv #filtryuvnalato
...

Witajcie w ostatnim miesiącu wakacji! ☀️
Letnie miesiące mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze włosy. Przyczyniają się do tego m.in. wysokie temperatury 🥵powietrza, a także intensywne promieniowanie UV.☀️

➡️Dlatego serdecznie zapraszamy Was na konsultacje i zabiegi trychologiczne w naszym Instytucie Trychologii.

Rekomendujemy zabieg infuzji tlenowej, który przynosi doskonałe efekty w terapii schorzeń owłosionej skóry głowy, takich jak: łojotok, AZS, ŁZS, łuszczyca, łupież, ale również świetnie sprawdzi sie w przypadku wypadania włosów.
Zabieg polega na wtłaczaniu skoncentrowanych składników aktywnych w postaci serum, za pomocą tlenu, który dociera do głębokich warstw skóry głowy. Ampułki dobierane są indywidualnie do potrzeb klienta.

🤔Jesteście ciekawi jak wygląda zabieg trychologiczny z infuzją tlenową? Zapraszamy do oglądania!🥰🎬

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #filtryuv #filtryuvnalato #infuzjatlenowa
...

Uwaga❗️Caution❗️Precaución❗️

🇵🇱
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, czy prowadzimy konsultacje w innych językach niż polski, ten post jest dla Ciebie!🌟

✔️Oficjalnie informujemy, że mówimy również po angielsku oraz hiszpańsku👩‍⚕️📚

Nie zwlekaj, umów się na konsultacje! Na pewno się dogadamy🤍

🇬🇧
If you have ever wondered, whether we provide consultations in languages ​​other than Polish, this post is for you!🌟

✔️ We officially inform you, that we also speak English and Spanish👩‍⚕️📚

Do not hesitate, make an appointment! We will get along for sure🤍

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trycholog #instytuttrychologii #zdrowewlosy #trychologist #trychologisthair #trychologistpoland #healthyhair #careaboutyou #careaboutyourhair
...

Witajcie w naszym instytucie!👩‍⚕️💙
Instytut Trychologii, to miejsce, w którym każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, oraz problemów.

Przy pomocy całego zespołu specjalistów, którzy po prostu, uwielbiają, to co robią💇🏻‍♀️📚

Zobaczcie sami!

#trychologia #trychologwarszawa #trycholog #zdrowewlosy #zdrowystylzycia #dbamyowlosy #instytuttrychologii #trichopartner #moleculartrichology
...

Wedle ostatniej ankiety na cześć z Was, egzemplarze najnowszego miesięcznika Art of Beauty✨, którego jesteśmy patronem, jeszcze czekają w Empikach i kioskach.

Aby nieco Was zachęcić, przybliżymy co znajduje się w środku👀⬅️
A przeczytacie artykuły o:

✔️ Włosy kontra szkodliwe czynniki zewnętrzne.
✔️ 10 sposobów na łojotok skóry głowy.
✔️ Polekowe wypadanie włosów.
✔️ Włosy mówią dużo o sposobie odżywiania.

I wiele wiele innych! Ale o tym już musicie przekonać się sami🤓

A w roli eksperta, o szkoleniach trychologicznych, Trichoskopii i branży trenera trychologicznego, wypowiedziała się nasza Martyna Pobuta🤍👩‍⚕️ Trycholog, Psycholog oraz specjalistka od wypadania włosów na tle psychicznym.

➡️I tu spieszymy z informacją! Jeszcze prowadzimy zapisy na konsultacje do Martyny.
Ale nie zwlekajcie❗️wolne terminy szybko się kończą🙄🌟

#artofbeauty #empik #trychologia #trycholog #trychologwarszawa #zdrowewłosy #zdroweodżywianie #wypadaniewlosow #szkoleniatrychologiczne
...

Poznaj nasz laser excimerowy Exciplex!

#laser #laseroterapia #terapia #łuszczyca #azs #łysienieplackowate #bielactwo #owlosachwiemywszystko #włosy
...

Podstawowa wiedza na temat włosów, zrozumienie procesu ich wzrostu, dbałość o ich prawidłową pielęgnację oraz szybka reakcja na niepokojące sygnały są niezwykle ważne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was bezpłatny e-book "Zdrowe włosy od podstaw. Praktyczny poradnik."

Z naszego e-booka dowiesz się między innymi:

🔹 Od jakich czynników zależy kondycja włosów?
🔹 Z czego składa się włos i jaki jest jego cykl życia?
🔹 W czym może pomóc Ci trycholog?
🔹 Co o stanie naszego zdrowia mogą powiedzieć włosy?
🔹 Dlaczego wypadają nam włosy i co robić, gdy tracimy ich za dużo?
🔹 Jak czytać etykiety preparatów do włosów?
🔹 Jakie leki zwiększają ryzyko wypadania włosów?

Link do pobrania w bio!
...

Czy pamiętasz o prawidłowej ochronie włosów w słoneczne, letnie dni? 

My pamiętamy i zachęcamy w tym okresie do szczególnej pielęgnacji. Na pewno niezawodna w tym zakresie będzie odżywka do włosów bez spłukiwania Defend, amerykańskiej firmy Mediceuticals. 

Chroni skórę głowy i włosy przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, słońce, słona woda. Świetnie się sprawdzi jako zabezpieczenie skóry głowy i włosów przed promieniowaniem UV ☀️

To nie wszystkie jej zalety!

Wygładza włosy, dodaje im blasku, ułatwia ich rozczesywanie i zabezpiecza w trakcie stylizacji termicznych. 

#ochronawłosów #włosy #promieniowanieuv #lato #slonecznedni #wakacje #trychologia #trycholog
...

Poznaj suplement diety Alpha! ✨

#zdrowewlosy #włosy #dlawłosów #trycholog #trychologia #instytuttrychogii
...

Jakie pytania mogę zostać Ci zadane przez trychologa podczas konsultacji trychologicznej? Poznaj odpowiedź 🔥

#trycholog #trychologia #warszawa #konsultacjatrychologiczna #instytuttrychogii #włosy #wywiad #dlawłosów #owlosachwiemywszystko
...

Już niedługo Dzień Matki.

To idealny czas, by podarować swojej mamie wyjątkowy prezent, np. bon podarunkowy na luksusowy zabieg Innovatis Luxury Care z wykorzystaniem pudru z czarnej perły, diamentów i ekstraktu z zielonego kawioru, który głęboko nawilża i regeneruje włosy.

Zabieg ten wykonywany jest podczas wizyty w naszym Instytucie Trychologii, jest wieloetapowy i trwa około 60 minut.

Już po pierwszym zabiegu włosy są wyraźnie wygładzone i nawilżone ❤️

#włosy #instytuttrychologii #pielęgnacja #dzieńmatki #owłosachwiemywszystko #warszawa #prezent
...

Ferrytyna to główne białko magazynujące żelazo, jest niezbędna do homeostazy żelaza i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych. W przypadkach niedoboru i przeładowania żelaza ferrytyna w surowicy odgrywa kluczową rolę zarówno w rozpoznaniu, jak i kuracji. To ferrytyna jest najlepszym wskaźnikiem określającym poziom żelaza w tkankach, a nie tylko w krwiobiegu.

Ferrytyna jest w większości przechowywana w wątrobie, ale również w mniejszej ilości w mieszkach włosowych. Gdy naszemu organizmowi brakuje żelaza np. do wytworzenia czerwonych krwinek, pobiera ferrytynę z miejsc o mniejszym znaczeniu dla zdrowia np. z włosów.

Ferrytyna odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa oraz odpowiada za jakość włosów. Wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym i kondycję łodygi.

W Instytucie Trychologii wiemy, że przypadku wypadania włosów przy niskiej ferrytynie trzeba działać szybko. Dlatego opracowaliśmy innowacyjny suplement diety Gamma - nowość na rynku trychologicznym!

To już nasz drugi suplement diety, który powstał zgodnie z filozofią Premium Clean Label - zawiera tylko najwyższej jakości ekstrakty, które pochodzą od renomowanych dostawców posiadających odpowiednie badania.

#sumplementdiety #ferrytyna #żelazo #suplementacja #kondycjawłosów #skóragłowy #wypadaniewłosów #łodygawłosów #trychologia #trycholog #warszawa #instytuttrychogii #owlosachwiemywszystko
...