kalcypotriol

Mechanizm działania kalcypotriolu?



Kalcypotriol

Poznaj mechanizm działania kalcypotriolu. Jego skuteczność w terapii łuszczycowej pierwszy raz zaobserwowano u pacjentów, którym podawano różne formy witaminy D w leczeniu osteoporozy. Pacjenci, którzy cierpieli z powodu osteoporozy i jednocześnie łuszczycy, doświadczyli radykalnej redukcji blaszki łuszczycowej.

Dokładny mechanizm działania kalcypotroliolu nie jest do końca jeszcze dobrze poznany. Wiemy, że polega on na hamowaniu aktywności proliferacji naskórka, normalizacji rożnicowania się komórek epitelialnych i częściowo na działaniu przeciwzapalnym.

W ogniskach łuszczycowych w badaniach histopatologicznych można zaobserwować cytokiny Th1 i Th17. Kalcypotriol tłumi te cytokiny poprzez produkcję TSLP (białko należące do rodziny cytokin odpowiedzialne za dojrzewanie limfocytów T w procesie produkcji fibroblastów).

Mechanizm ten wynika z powinowactwa kalcypotriolu do recoptora VDR witaminy D. Powinowactwo te moduluje transkrypcją genów zawiadujących komórkami – limfocytami T. Modulacja ta wpływa na proces proliferacji komórek skóry, które związane są z genami.

Stosowanie kalcypotriolu w przypadku zmian łuszczycowych reguluje podziały i różnicowanie się keratynocytów, pomaga przywrócić prawidłowe rogowacenie i minimalizuje stany zapalne wynikające z łuszczycy.

Zobacz jeszcze: Keratozy skóry głowy

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.