łuszczyca skóry głowy

Keratozy skóry głowy.Prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i naskórka jest niezwykle ważnym aspektem w zachowaniu pięknego wyglądu i porostu naszych włosów. Keratozy są to choroby o przebiegu złuszczającym,  jest to najczęściej łupież, łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry głowy. Wszystkie patologie skóry głowy mogą mieć podłoże zapalne, swędzące i szybko się rozszerzać. Niepokojące zmiany skórne na głowie powinny być szybko zgłoszone do trychologa lub dermatologa.

Łuszczyca skóry głowy

Do chorób przewlekłych i powracających należy łuszczyca skóry głowy. Jest to choroba o przebiegu zapalno-proliferacyjnym na który choruje ok. 2% populacji dorosłych i 1% dzieci. Najczęściej pojawia się w okolicy 22 roku życia. Natomiast w wieku dziecięcym ok. 8 roku życia. Czasem po menopauzie ok. 55 roku życia. Aczkolwiek nie ma konkretnych parametrów wiekowych – łuszczyca skóry głowy może wystąpić w każdej dekadzie życia, a im wcześniej tym jej przebieg będzie cięższy. Etiopatogeneza łuszczycy skóry głowy ma podłoże polimorficzne. Jednym z kierunków jest genetyczne dziedziczenie poligenowe. Do kolejnych należy zaliczyć czynniki immunologiczne i środowiskowe. Tak więc do etiologii (czynników wywołujących) można zaliczyć ukąszenia owadów, urazy fizyczne, używki, stres, leki, ale też infekcje bakteryjne i wirusowe oraz wahania hormonalne.

Patogeneza łuszczycy skóry głowy polega na skróceniu cyklu komórkowego z 28 dni do 4-8 dni oraz predyspozycji autoimmunologicznej do stanów zapalnych z udziałem komórek T. Do pierwszych objawów łuszczycy skóry głowy należą zmiany zapalne pokryte łuską o kolorze żółto-srebrzystym. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się w okolicy uszu, nad uszami z tyłu głowy lub w linii zgięcia. Zmiany łuszczycowe mogą mieć charakter „wędrujący” lub sukcesywnie zajmować całą powierzchnię skalpu. Dość często zmiany łuszczycowe mogą umiejscawiać się w linii brzegowej włosów nad czołem. Pomimo, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną jej obecność dość mocno utrudnia życie chorym ludziom. Do jej leczenia na skórę głowy należy podejść bardzo indywidualnie. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo metod i produktów, które skutecznie niwelują objawy i zapobiegają nawrotom. Najlepsze efekty dają terapie skojarzone. Czyli terapia złuszczająca lub naświetlania w gabinecie trychologicznym i medykamenty stosowane w domu, przepisane przez dermatologa.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Kolejną trudną w leczeniu keratozą jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jest to schorzenie z widocznym odgraniczonym rumieniem charakteryzującym się tendencją do złuszczania się. Stan zapalny występuje w miejscach, gdzie są duże skupiska gruczołów łojowych. Na łojotokowe zapalenie skóry choruje od 2% do 5% populacji między 20 a 50-tym rokiem życia. Etiopatogeneza tego schorzenia jest powiązana z dziedziczeniem genetycznym, ale też z nieprawidłową pracą gruczo-łów łojowych. Ponadto patogenezę łojotokowego zapalenia skóry mogą wzmagać grzyby z gatunku Malasesia furfur, zaburzenia hormonalne oraz niedobory żywieniowe w diecie.

Do czynników nasilających zmiany łojotokowego zapalenia skóry lub powodujących częste nawroty tej choroby można też zaliczyć stres, zaburzenia emocjonalne oraz osłabioną odpowiedź immunologiczną. Zmiany skórne tego schorzenia mogą być silnie swędzące, co w konsekwencji będzie prowadziło do powstania przeczosów, nadżerek, zakażeń grzybiczych, a nawet utraty włosów. Zmiany w tym schorzeniu powinny być jak najszybciej zgłoszone do trychologa lub dermatologa, aby zapobiegać szybkiemu „rozprzestrzenianiu się” po całym skalpie lub dyslakacji na twarz (brwi, powieki, fałdy nosowo-wargowe). Do pierwszych objawów na skórze głowy należy zaliczyć drobne plamy o wielkości od 5 do 20 mm z wyraźnie zaczerwienionym brzegiem. Na szczycie zmiany zapalnej umiejscowione są żółte łuski.

Terapia: Pierwszym etapem leczenia powinno być użycie szamponu redukującego kolonię grzybiczą, a kolejnym wykonanie serii zabiegów trychologicznych o działaniu keratolitycznym i przeciwświądowym. Po ustąpieniu objawów lub okresie remisji, aby zapobiegać nawrotom choroby, powinna być stosowana terapia podtrzymująca, np. szampony lub toniki zawierające pirocto olamine lub dziekcie. W przypadku bardzo nasilonych objawów lub przewlekłych lub ostrych nawrotów łojotokowego zapalenia skóry głowy należy skontaktować się z dermatologiem i wdrożyć leczenie retinoidami lub glikokortykosteroidami, ściśle stosując się do wskazań lekarza.

Łupież

Do najbardziej popularnych keratoz należy łupież. Jest to zmiana, która objawia się złuszczaniem najczęściej drobnych płatków. Wielkopłatkowe połączenie keratynocytów wynika z zaburzonego poziomu bariery lipidowej naskórka i zaburzonej proliferacji komórek naskórkowych. Do etiopatogenezy łupieżu należy zaliczyć czynniki endogenne (zaburzenia hormonalne, emocjonalne, żywieniowe) i egzogenne (wzrost kolonii grzybiczej malassezia ssp. , nieprawidłowe środki myjące i stylizujące, częste czesanie oraz systematyczne noszenie nakrycia głowy).

Obraz łupieżu zwykłego jest dość popularnym zjawiskiem. Szaro-białe płatki, które obsypują się podczas przekładania pasm włosów zazwyczaj umiejscowione są na szczycie głowy lub na skroniach. Na rynku obecnie jest wiele bardzo dobrych preparatów przeciwłupieżowych. Terapia ta powinna być jednak stosowana przez dłuższy okres czasu, pomimo że efekty mogą być już widoczne po kilku zastosowaniach. Do redukcji zmian można zastosować środki (szampony, toniki, balsamy, maski) o działaniu keratolitycznym aby usunąć zalegające łuski naskórkowe, a następnie preparaty cytostatyczne aby rozluźnić połączenia między komórkami naskórka i spowolnić ich procesy proliferacyjne.

Po porady jakie kosmetyki pielęgnujące najlepiej zastosować, w jakiej częstotliwości i dawce, należy wybrać się do trychologa. Czasami jednak na takiej wizycie można się dowiedzieć, że obecność stanu zapalnego i kolonia grzyba drożdżopodobnego jest zbyt duża i należy zgłosić się do dermatologa po doustne leki, które zahamują syntezę ergosterolu w błonie komórkowej grzyba, czego efektem będzie zredukowanie jego obecności.

Artykuł opublikowany w magazynie LNE, wydanie maj-czerwiec 2016.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Dlaczego olejek z baobabu BAO-MED jest aż tak ceniony? 😍🌿

Olej z baobabu bao-med to prawdziwa skarbnica cennych substancji. Przede wszystkim zimnotłoczony olejek z baobabu zawiera szereg kwasów tłuszczowych, które działają odżywczo, łagodząco, przeciwzapalnie i regenerująco.
Olej z baobabu może być stosowany na włosy – zwłaszcza te zniszczone, przesuszone, matowe i z rozdwojonymi końcówkami. Olejek działa odżywczo, a zarazem ochronnie. 🥰
👌🏻Doskonale nadaje się do zabiegów olejowania włosów, a także do codziennej pielęgnacji włosów. olejek można stosować jako serum wygładzające końcówki włosów, a także maskę odżywczą.
👉🏻Olej z baobabu może być także aplikowany na skórę głowy – spodziewany efekt takiej pielęgnacji to złagodzenie podrażnień i przesuszenia, nawilżenie i odżywienie skóry oraz ograniczenie jej łuszczenia. Szczególnie polecany w przypadku łuszczycy skóry głowy, łupieżu suchego i atopowego zapalenia skóry.

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #nadpotliwośćskórygłowy
...

Ostatnio mogliście zaobserwować, jak wygląda zabieg infuzji tlenowej na skórę głowy. ☺️
👉🏻Dziś przedstawiamy Wam ampułki, które wykorzystujemy m.in. do zabiegów infuzji tlenowej.
Ampułki VITALIS dedykowane są do intensywnego hamowania wypadania włosów. 👌🏻Polecamy na: łysienie androgenowe, anangenowe, telogenowe lub polekowe.
Kompleks MPC™ zawarty w ampułkach Vitalis jest opatentowaną formułą łączącą peptydy i cytokiny.

Serdecznie zapraszamy na zabiegi trychologiczne z wykorzystaniem ampułek VITALIS.🥰

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #nadpotliwośćskórygłowy
...

Wakacyjne kąpiele w słonej wodzie w morzu i chlorowanej w basenie mogą nie tylko osłabiać, ale nawet niszczyć włosy.
Jeśli nie będziemy ich chronić podczas urlopu, przywrócenie ich do kondycji może potrwać długo.
❓Dlaczego kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie szkodzą włosom i jak je skutecznie chronić, wyjaśnia trycholog i biotechnolog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii…

Do dalszej części artykułu zapraszamy na stronę: www.zdrowie.radiozet.pl

Dodatkowo przez całe wakacje w @radio_zet możecie usłyszeć porady @trycholog_anna_mackojc na temat pielęgnacji włosów 😍☺️

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #filtryuv #filtryuvnalato
...

Witajcie w ostatnim miesiącu wakacji! ☀️
Letnie miesiące mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze włosy. Przyczyniają się do tego m.in. wysokie temperatury 🥵powietrza, a także intensywne promieniowanie UV.☀️

➡️Dlatego serdecznie zapraszamy Was na konsultacje i zabiegi trychologiczne w naszym Instytucie Trychologii.

Rekomendujemy zabieg infuzji tlenowej, który przynosi doskonałe efekty w terapii schorzeń owłosionej skóry głowy, takich jak: łojotok, AZS, ŁZS, łuszczyca, łupież, ale również świetnie sprawdzi sie w przypadku wypadania włosów.
Zabieg polega na wtłaczaniu skoncentrowanych składników aktywnych w postaci serum, za pomocą tlenu, który dociera do głębokich warstw skóry głowy. Ampułki dobierane są indywidualnie do potrzeb klienta.

🤔Jesteście ciekawi jak wygląda zabieg trychologiczny z infuzją tlenową? Zapraszamy do oglądania!🥰🎬

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #filtryuv #filtryuvnalato #infuzjatlenowa
...

Uwaga❗️Caution❗️Precaución❗️

🇵🇱
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, czy prowadzimy konsultacje w innych językach niż polski, ten post jest dla Ciebie!🌟

✔️Oficjalnie informujemy, że mówimy również po angielsku oraz hiszpańsku👩‍⚕️📚

Nie zwlekaj, umów się na konsultacje! Na pewno się dogadamy🤍

🇬🇧
If you have ever wondered, whether we provide consultations in languages ​​other than Polish, this post is for you!🌟

✔️ We officially inform you, that we also speak English and Spanish👩‍⚕️📚

Do not hesitate, make an appointment! We will get along for sure🤍

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trycholog #instytuttrychologii #zdrowewlosy #trychologist #trychologisthair #trychologistpoland #healthyhair #careaboutyou #careaboutyourhair
...

Witajcie w naszym instytucie!👩‍⚕️💙
Instytut Trychologii, to miejsce, w którym każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, oraz problemów.

Przy pomocy całego zespołu specjalistów, którzy po prostu, uwielbiają, to co robią💇🏻‍♀️📚

Zobaczcie sami!

#trychologia #trychologwarszawa #trycholog #zdrowewlosy #zdrowystylzycia #dbamyowlosy #instytuttrychologii #trichopartner #moleculartrichology
...

Wedle ostatniej ankiety na cześć z Was, egzemplarze najnowszego miesięcznika Art of Beauty✨, którego jesteśmy patronem, jeszcze czekają w Empikach i kioskach.

Aby nieco Was zachęcić, przybliżymy co znajduje się w środku👀⬅️
A przeczytacie artykuły o:

✔️ Włosy kontra szkodliwe czynniki zewnętrzne.
✔️ 10 sposobów na łojotok skóry głowy.
✔️ Polekowe wypadanie włosów.
✔️ Włosy mówią dużo o sposobie odżywiania.

I wiele wiele innych! Ale o tym już musicie przekonać się sami🤓

A w roli eksperta, o szkoleniach trychologicznych, Trichoskopii i branży trenera trychologicznego, wypowiedziała się nasza Martyna Pobuta🤍👩‍⚕️ Trycholog, Psycholog oraz specjalistka od wypadania włosów na tle psychicznym.

➡️I tu spieszymy z informacją! Jeszcze prowadzimy zapisy na konsultacje do Martyny.
Ale nie zwlekajcie❗️wolne terminy szybko się kończą🙄🌟

#artofbeauty #empik #trychologia #trycholog #trychologwarszawa #zdrowewłosy #zdroweodżywianie #wypadaniewlosow #szkoleniatrychologiczne
...

Poznaj nasz laser excimerowy Exciplex!

#laser #laseroterapia #terapia #łuszczyca #azs #łysienieplackowate #bielactwo #owlosachwiemywszystko #włosy
...

Podstawowa wiedza na temat włosów, zrozumienie procesu ich wzrostu, dbałość o ich prawidłową pielęgnację oraz szybka reakcja na niepokojące sygnały są niezwykle ważne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was bezpłatny e-book "Zdrowe włosy od podstaw. Praktyczny poradnik."

Z naszego e-booka dowiesz się między innymi:

🔹 Od jakich czynników zależy kondycja włosów?
🔹 Z czego składa się włos i jaki jest jego cykl życia?
🔹 W czym może pomóc Ci trycholog?
🔹 Co o stanie naszego zdrowia mogą powiedzieć włosy?
🔹 Dlaczego wypadają nam włosy i co robić, gdy tracimy ich za dużo?
🔹 Jak czytać etykiety preparatów do włosów?
🔹 Jakie leki zwiększają ryzyko wypadania włosów?

Link do pobrania w bio!
...

Czy pamiętasz o prawidłowej ochronie włosów w słoneczne, letnie dni? 

My pamiętamy i zachęcamy w tym okresie do szczególnej pielęgnacji. Na pewno niezawodna w tym zakresie będzie odżywka do włosów bez spłukiwania Defend, amerykańskiej firmy Mediceuticals. 

Chroni skórę głowy i włosy przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, słońce, słona woda. Świetnie się sprawdzi jako zabezpieczenie skóry głowy i włosów przed promieniowaniem UV ☀️

To nie wszystkie jej zalety!

Wygładza włosy, dodaje im blasku, ułatwia ich rozczesywanie i zabezpiecza w trakcie stylizacji termicznych. 

#ochronawłosów #włosy #promieniowanieuv #lato #slonecznedni #wakacje #trychologia #trycholog
...

Poznaj suplement diety Alpha! ✨

#zdrowewlosy #włosy #dlawłosów #trycholog #trychologia #instytuttrychogii
...

Jakie pytania mogę zostać Ci zadane przez trychologa podczas konsultacji trychologicznej? Poznaj odpowiedź 🔥

#trycholog #trychologia #warszawa #konsultacjatrychologiczna #instytuttrychogii #włosy #wywiad #dlawłosów #owlosachwiemywszystko
...

Już niedługo Dzień Matki.

To idealny czas, by podarować swojej mamie wyjątkowy prezent, np. bon podarunkowy na luksusowy zabieg Innovatis Luxury Care z wykorzystaniem pudru z czarnej perły, diamentów i ekstraktu z zielonego kawioru, który głęboko nawilża i regeneruje włosy.

Zabieg ten wykonywany jest podczas wizyty w naszym Instytucie Trychologii, jest wieloetapowy i trwa około 60 minut.

Już po pierwszym zabiegu włosy są wyraźnie wygładzone i nawilżone ❤️

#włosy #instytuttrychologii #pielęgnacja #dzieńmatki #owłosachwiemywszystko #warszawa #prezent
...

Ferrytyna to główne białko magazynujące żelazo, jest niezbędna do homeostazy żelaza i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych. W przypadkach niedoboru i przeładowania żelaza ferrytyna w surowicy odgrywa kluczową rolę zarówno w rozpoznaniu, jak i kuracji. To ferrytyna jest najlepszym wskaźnikiem określającym poziom żelaza w tkankach, a nie tylko w krwiobiegu.

Ferrytyna jest w większości przechowywana w wątrobie, ale również w mniejszej ilości w mieszkach włosowych. Gdy naszemu organizmowi brakuje żelaza np. do wytworzenia czerwonych krwinek, pobiera ferrytynę z miejsc o mniejszym znaczeniu dla zdrowia np. z włosów.

Ferrytyna odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa oraz odpowiada za jakość włosów. Wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym i kondycję łodygi.

W Instytucie Trychologii wiemy, że przypadku wypadania włosów przy niskiej ferrytynie trzeba działać szybko. Dlatego opracowaliśmy innowacyjny suplement diety Gamma - nowość na rynku trychologicznym!

To już nasz drugi suplement diety, który powstał zgodnie z filozofią Premium Clean Label - zawiera tylko najwyższej jakości ekstrakty, które pochodzą od renomowanych dostawców posiadających odpowiednie badania.

#sumplementdiety #ferrytyna #żelazo #suplementacja #kondycjawłosów #skóragłowy #wypadaniewłosów #łodygawłosów #trychologia #trycholog #warszawa #instytuttrychogii #owlosachwiemywszystko
...