22 ciekawostki na temat włosa
Ciekawostki o włosie?
Zaczynamy! Wybraliśmy dla Ciebie kilka popularnych ciekawostek. Oto one:
1. Zdecydowanie najszybciej rosną włosy Azjatów, najwolniej zaś – mieszkańców Afryki. Europejczycy plasują się w tym zestawieniu pośrodku.
2. Aby włos urósł od „zera” do pasa, musi minąć siedem – osiem lat (przeciętnie). Po upływie połowy owego czasu będą one sięgały do ramion.
3. Zwykle jest tak, że włosy nieco szybciej rosną mężczyznom niż kobietom (wiele pań z pewnością pragnęłoby, aby sytuacja była dokładnie odwrotna).
4. Pragniemy obalić pewien mit – otóż wiele osób sądzi, że podcinanie włosów sprawia, iż rosną one zdecydowanie szybciej. Nie jest tak – nie ma to żadnego wpływu na tempo ich wzrostu.
5. Po śmierci włosy nie rosną – choć często wydaje się, że jest inaczej. Mylne wrażenie pojawia się, ponieważ otaczające je tkanki w dużym stopniu się obkurczają.
6. Posiadacze bardzo cienkich włosów powinni zdawać sobie sprawę z faktu, iż w ich przypadku włosy pozbawione są najgłębszej warstwy, czyli rdzenia.
7. Mieszek włosowy kształtuje się już od trzeciego miesiąca życia płodowego.
8. Cebulka stanowi jedyną żywą część włosa. Cała reszta zaś jest martwa, nie ma również regeneracyjnych zdolności.
9. Choć niektórym wydaje się to nieprawdopodobne, zdrowy i gruby włos jest w stanie wytrzymać obciążenie rzędu nawet 250 gramów!
10. Przeciętnie w ciągu jednej doby tracimy 80 – 100 włosów, jest to zjawisko zupełnie naturalne. Niepokoić powinniśmy się wówczas, gdy ta liczba jest znacznie wyższa.
11. Dlaczego u kobiet po urodzeniu dziecka zaobserwować możemy często wypadanie dużej ilości włosów? W czasie ciąży bowiem w ich organizmie utrzymuje się wysoki poziom estrogenów, gdy zaś na świecie pojawia się dziecko, zaczyna on gwałtownie spadać, co wiąże się z utratą włosów. Więcej na temat wypadania włosów u kobiet w tym wpisie.
12. Z czego zbudowany jest pojedynczy włos? W około 85% jest to keratyna, w około 10% woda, pozostałe części składowe to minerały, lipidy oraz pigmenty.
13. Przeciętnie mamy na głowie około 100 000 włosów, w przeciągu miesiąca każdy z nich rośnie o około 1 cm.
14. Jeżeli mamy do czynienia z włosem zdrowym, z powodzeniem możemy rozciągnąć go nawet o 10% jego długości – nic złego nie powinno stać się wówczas z jego strukturą.
15. Mokre włosy samoistnie się rozciągają.
16. Jeśli chodzi fazy, w jakich znajdują się włosy, jeżeli weźmiemy pod uwagę dowolny okres życia człowieka, okaże się, że 9 na 10 z nich znajduje się w fazie wzrostu, a 10% w fazie spoczynku.
17. Około dwudziestu razy w przeciągu ludzkiego życia z mieszka włosowego wyrasta nowy włos.
18. Naturalnie rude włosy ma około 4% społeczeństwa, pozostałe rudości to efekt działania farby.
19. Faza wzrostu włosa trwa od 3 do 6 lat.
20. Gdybyśmy obejrzeli przekrój prostego włosa pod mikroskopem, okazałoby się, iż jest on najczęściej okrągły. Jeżeli zaś mielibyśmy do czynienia z włosem kręconym, zwykle ma on owalny przekrój.
21. Kiedy włos jest już ukształtowany, nie podlega jakimkolwiek biologicznym zmianom.
22. …i na koniec – nazwa „trychologia” pochodzi od greckiego słowa trikhos, co oznacza „włos”.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: