Wrażliwa skóra głowy – jak ją pielęgnować?
Jeszcze kilkanaście lat temu ok. 50% badanych zgłaszało objawy wrażliwości skóry, dziś takie deklaracje składa nawet 70% respondentów. Dotyczy to zarówno skóry twarzy, jak i ciała, w tym także skalpu.
Jakie są przyczyny tego zjawiska, czym objawia się wrażliwość skóry głowy i jak należy pielęgnować skalp, by przywrócić mu równowagę? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania na temat skóry nadreaktywnej, podrażnionej czy z obniżoną tolerancją. Warto wiedzieć, że tak naprawdę za każdym z tych określeń stoi zwiększona wrażliwość skory.
Wrażliwa skóra głowy – objawy
Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę na obniżenie kondycji skalpu i zwiększenie jego reaktywności? Te najbardziej typowe to swędzenie, mrowienie, pieczenie lub kłucie. Skóra może być jednocześnie sucha lub zaczerwieniona. Może dodatkowo się łuszczyć lub możemy zaobserwować łupież. Wiele osób zgłasza też zwiększoną tkliwość skóry, czasem nawet jej ból. Co istotne, objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny.
Przyczyny wrażliwości skóry głowy
Podrażnienie skóry głowy może być spowodowane różnymi czynnikami – od infekcji, przez stres, wahania hormonalne (ciąża, menopauza, ale też menstruacja) po niewłaściwą pielęgnację i narażenie na szkodliwe czynniki zewnętrzne (słońce, zimno, wiatr). Do tego dochodzą reakcje alergiczne czy schorzenia skóry głowy (np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy atopia), którym zwykle towarzyszy nasilona reaktywność. Dodajmy do tego zaburzenie mikrobiomu, czyli równowagi miliardów bakterii, wirusów i grzybów zamieszkujących powierzchnię skóry, które zwykle występuje u osób z wrażliwym skalpem. Wrażliwość często towarzyszy też suchości, a ta z kolei może być wywołana m.in . zaburzeniami bariery hydrolipidowej.
Alergia na kolor
Kosmetyki do mycia, odżywki, środki do stylizacji i koloryzacji włosów zwykle zawierają wiele różnych substancji chemicznych, które mogą mieć potencjał drażniący i
uwrażliwiający. Jeśli wystąpiła u Ciebie wcześniej alergia na farbę do włosów, zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu skalpu odpowiednim środkiem, który zredukuje suchość i zabezpieczy naskórek przed podrażnieniem. W kosmetykach najczęściej podrażniają konserwanty, zapachy i ekstrakty roślinne. Warto sięgać po te z krótszą listą składników lub ograniczyć liczbę stosowanych produktów.
Nieoczywiste przyczyny wrażliwości skalpu
Noszenie silnie spiętych włosów, używanie spinek, częste zaplatanie ścisłych w strukturze warkoczy, noszenie szerokich, uciskających opasek czy przesadne obciążenie włosów – to wszystko może powodować uwrażliwienie skóry głowy. Kolejnym z czynników drażniących może być spanie na poduszkach ze sztucznych tkanin lub w niewygodnie upiętych włosach. Co więcej, skórę głowy mogą też podrażniać perfumy z dodatkiem alkoholu.
Jak dbać o wrażliwy skalp?
Jeśli zauważamy u siebie objawy wrażliwości (świąd, pieczenie, mrowienie, łuszczenie się), warto zacząć od zmian w codziennej pielęgnacji. Ograniczmy do minimum liczbę stosowanych kosmetyków i sięgnijmy po te z prostym i krótkim składem. Często są oznaczone, jako preparaty dla skóry suchej, wrażliwej, reaktywnej. Konserwanty, substancje zapachowe i siarczyny to składniki zwykle podejrzewane o działanie drażniące. Jeśli pojawił się łupież, warto wybrać odpowiedni szampon i stosować go zgodnie z zaleceniami, a w razie potrzeby skonsultować się z trychologiem.
Ważne jest wykrycie przyczyny wrażliwości. Jeśli pojawia się ona okresowo czy incydentalnie, warto notować sobie stosowane w tym okresie kosmetyki, zwrócić uwagę
na dietę czy nagle występujące stresory. To nakieruje nas na genezę problemu. Przy dolegliwościach permanentnym najlepiej zgłosić się do specjalisty, który na podstawie wywiadu i wyników badań postara się określić przyczyny nadreaktywności skóry i zaleci odpowiednio dobrane działania lecznicze i profilaktyczne.
Tego szukaj w składzie
Przy wrażliwej, podrażnionej skórze głowy warto sięgnąć po łagodzące, kojące i delikatnie działające składniki aktywne, ale też po substancje wzmacniające odporność skóry i redukujące jej reaktywność. Do tej pierwszej grupy należą m.in . ekstrakty z rumianku, aloesu, wąkroty i mniszka, alantoinę, d-panthenol. W drugiej znalazły się m.in . beta-glukan (pozyskiwany z owsa), kwasy tłuszczowe czy witamina E.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: