Wpływ niedoboru żelaza na kondycję włosów – co wiemy?
Dlaczego przy wypadaniu i słabej kondycji włosów trycholodzy zalecają zbadania poziomu żelaza oraz oznaczenie poziomu ferrytyny? Jaki wpływ te substancje mają na włosy i co powoduje ich niedobór? Sprawdźmy!
Po co nam żelazo?
Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym dla naszego organizmu, ponieważ odgrywa istotną rolę w wielu procesach metabolicznych, w tym w transporcie tlenu i elektronów oraz w syntezie kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Jest niezbędne w produkcji hemoglobiny (białka znajdującego się w czerwonych krwinkach, które transportuje tlen z płuc do wszystkich części ciała) oraz mioglobiny, czyli białka, które dostarcza tlen do mięśni. Organizm wykorzystuje żelazo również do produkcji niektórych hormonów. Potrzebujemy go do wzrostu i rozwoju. Niski poziom żelaza wiąże się z anemią (niedokrwistością), której istotą jest zmniejszone stężenie hemoglobiny, a konsekwencjami mogą być:
– silne zmęczenie, osłabienie i brak energii,
– zaburzenia rytmu serca,
– niskie ciśnienie, zawroty głowy, omdlenia,
– duszność,
– łamliwe paznokcie,
– bladość skóry,
– czasem również nasilone wypadanie włosów.
Sprawdźmy, dlaczego niski poziom żelaza wpływa na kondycję naszych włosów.
Żelazo a włosy
Według niektórych badań komórki mieszków włosowych mogą być wrażliwe na zmniejszający się poziom żelaza, a w reakcji na jego spadek mogą nie być w stanie
skutecznie wytwarzać nowych komórek. Naukowcy potwierdzili też, że żelazo jest niezbędnym składnikiem enzymu – reduktazy rybonukleotydowej, która wspomaga wzrost komórek. Komórki macierzyste mieszków włosowych zwykle namnażają się w szybkim tempie, jednak niedobór żelaza zaburzać ich powstawanie we wczesnej fazie. Uważa się, że są one jednymi z najbardziej wrażliwych na choćby niewielkie obniżenie poziomu żelaza struktur organizmu.
Jedna z teorii wyjaśniających, dlaczego obniżony poziom żelaza prowadzi do wypadania włosów, mówi, że gdy organizm ma mało żelaza, pobiera ferrytynę zgromadzoną w mieszkach włosowych, by wykorzystać ją w innych częściach ciała. Z kolei niski poziom ferrytyny w mieszkach może osłabić włosy i prowadzić do ich
nasilonego wypadania. I tu dochodzimy do sedna – mówiąc o żelazie w kontekście kondycji włosów, trzeba pójść o krok dalej i wyjaśnić znaczenie ferrytyny w tym kontekście.
Ferrytyna – klucz do zdrowia włosów
Czym zatem jest ferrytyna? To białko, które magazynuje żelazo, aby organizm mógł je w razie potrzeby wykorzystać. Wiele części naszego ciała zawiera ferrytynę, m.in.
śledziona, czy wątroba, jest ona także we krwi i w mieszkach włosowych. Kiedy mamy niski poziom ferrytyny, będziemy mieć również niski poziom żelaza. Te substancje są nierozerwalnie powiązane. Ponieważ ferrytynę znajdziemy w mieszkach włosowych, uważa się, że podniesienie jej poziomu (a tym samym poziomu żelaza) będzie miało korzystny wpływ na wzrost włosów. Tu jednak ważna jest konsultacja ze specjalistą, oznaczenie poziomu tych składników z krwi oraz ewentualne dobranie odpowiedniej dawki suplementu. Warto mieć świadomość, że zbyt wysoki poziom żelaza także nie jest korzystny dla organizmu. Pamiętajmy, że żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musimy pozyskiwać z diety. Nasz organizm sam go nie wytwarza. Osoby, które nie spożywają wystarczającej ilości produktów bogatych w żelazo, mogą być narażone na niski poziom ferrytyny.
Wypadanie włosów w okresie okołomenopauzalnym
Wiele badań wykazało związek między wypadaniem włosów a niedoborem żelaza u kobiet w okresie okołomenopauzalnym cierpiących na łysienie telogenowe i androgenowe. U tych kobiet naukowcy wykryli znacząco niższy poziom ferrytyny. Na podstawie tych wyników stwierdzono, że obniżenie poziomu żelaza jest jednym z czynników zwiększających ryzyko nasilonej utraty włosów u kobiet po 40. roku życia – przed menopauzą.
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków nasilonego wypadania włosów związanego z niedoborem żelaza i ferrytyny jest odwracalna. Najlepszą praktyką
jest wykonanie diagnostyki i określenie przyczyny występowania problemów, a następnie uzupełnienie niedoborów. Można pracować nad tym dwutorowo – wprowadzając zmiany w diecie (produkty mięsne, ryby, jajka, zielone liście) oraz suplementując odpowiednie składniki – w zależności od wyników badań i zaleceń specjalisty. Trycholog może też zarekomendować stosowanie określonych kosmetyków zawierających składniki wspomagające kondycję włosów i skóry głowy.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: