Pielęgnacja włosów i skóry głowy latem – co musisz wiedzieć?



Przemyślana pielęgnacja włosów w okresie wakacyjnym to zdrowe i dobrze nawilżonewłosy w kolejnych miesiącach. Warto też pamiętać o potrzebach skalpu w słoneczne dni.

Jak słońce i kąpiele działają na włosy

Słońce i wysokie temperatury mogą niekorzystnie wpływać na kondycję włosów. Intensywna ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza łuski włosa, nasilając ucieczkę wilgoci i wysuszając kosmyki. Z kolei wysoka wilgotność, która często towarzyszy upałom, powoduje „puchnięcie” łodygi i uszkodzenie łusek. Stąd też efekt napuszonych włosów. Nie pomagają też kąpiele w basenach z chlorowaną wodą, która nie tylko osłabia włosy oraz może powodować zmianę ich koloru, ale także przesusza skalp. Woda morska wcale nie jest lepsza – silne zasolenie wysusza i usztywnia włosy, utrudniając ich rozczesywanie. Jeśli dołożymy do tego wiatr, mamy gotowy problem.

Fotoochrona skalpu i łodyg

Wiele osób zastanawia się czy fotoochrona włosów ma sens. Odpowiedź brzmi: tak! Ważne jednak, by chronić zarówno włosy, jak i skórę głowy. Większość z nas
doświadczyła tzw. spalonego przedziałka, ale niewielu wie, że takie fotouszkodzenia skóry mogą nie tylko zwiększać ryzyko rozwijania się stanów przednowotworowych i nowotworów skóry, ale też powodować powstawanie mikroblizn, które sprawiają, że w tych miejscach wzrost włosów już nie nastąpi.
Jak więc chronić głowę? Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów z filtrami UVA i UVB, które chronią włosy i skórę głowy. Większość ma łatwą w użyciu formę mgiełek czy spray’ów, które nie obciążają zbyt mocno włosów, a dodatkowo chronią ich kolor. Taki spray zabezpieczy też skalp. Podczas opalania czy spacerów po mieście warto nosić nakrycie głowy. Przewiewny kapelusz, jedwabny turban czy cienka apaszka sprawdzą się świetnie. Pamiętajmy, że przy używaniu produktów z filtrami SPF należy bardzo dokładnie oczyszczać skórę głowy i włosy, aby resztki preparatów nie zalegały na skórze i nie obciążały włosów. Podwójne mycie jest tu obowiązkowe.

Wakacyjna pielęgnacja

Powinna opierać się w dużej mierze na nawilżaniu i regeneracji. Do mycia warto sięgnąć po łagodne szampony do codziennego stosowania. Mogą zawierać naturalne substancje odżywcze, takie jak oleje (np. kokosowy czy arganowy), soki roślinne (z aloesu) oraz składniki zabezpieczające przed odparowywaniem wilgoci. Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w silnie humektantową odżywkę lub maskę, a także w maskę do skalpu, która nawilży i zregeneruje podrażnioną skórę głowy. Jeśli mamy suche włosy niezależnie od pory roku, latem warto dodatkowo je chronić i nawilżać odżywką w spray’u bez spłukiwania. Może ona zawierać regenerujące aminokwasy, lekkie oleje i witaminy. Latem szczególnie zaleca się unikać dodatkowego narażania włosów na wysokie temperatury. Zrezygnujmy więc z mycia włosów gorącą wodą, suszenia ciepłym powietrzem czy stylizowania za pomocą lokówek i prostownic. Zafundujmy im za to wakacyjne spa – odżywcze maski, a może nawet profesjonalny masaż głowy.

Od wewnątrz

W wakacje nie przerywajmy zaleconej przez trychologa suplementacji, ale dodatkowo wesprzyjmy włosy od wewnątrz kolorową i urozmaiconą dietą. Lato to czas, kiedy mamy praktycznie nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców – wykorzystajmy to! Warzywno-owocowe soki i koktajle, świeże sałatki i owocowe przekąski to ogromna dawka antyoksydantów, z których skorzystają nasze włosy i skóra. Słońce powoduje zwiększoną produkcję wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się także w obrębie głowy i włosów. Wszelkie wsparcie ochrony antyoksydacyjnej jest więc na wagę złota. Nie zapominajmy też o włączeniu do diety białka i zdrowych tłuszczów, które odpowiadają za jakość skóry i włosów. Kompleksowe działania od zewnątrz i od wewnątrz sprawią, że po wakacjach będziemy niezmiennie cieszyć się zdrową skórą głowy i lśniącymi, nawilżonymi włosami.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.