Peeling skóry głowy – fakty i mity
Ten kosmetyk przebojem wkroczył na rynek preparatów do pielęgnacji skóry głowy, a na półkach drogerii mamy coraz więcej produktów tego typu. Jak mądrze wybrać peeling?
W gabinecie trychologicznym często spotykamy się z opinią, że peeling skóry głowy to wymysł marketingowy, bo przecież jeszcze kilka lat temu nie było go na rynku. Mamy też postawę odwrotną – pacjentki i pacjentów, którzy na fali mody sięgają po ten kosmetyk zbyt często. Gdzie leży przysłowiowy „złoty środek” jeśli chodzi o peeling do skóry głowy? I czy rzeczywiście jest on niezbędny w pielęgnacji?
Peeling do skóry głowy – czy warto?
Odpowiedź jest oczywista – tak! Ten kosmetyk pomaga usunąć z powierzchni skóry głowy martwe komórki naskórka, nadmiar sebum, ale też zanieczyszczenia środowiskowe oraz resztki produktów do stylizacji. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu nie było go na rynku, ale nie oznacza, że nie był potrzebny. Dziś, kiedy zanieczyszczenie środowiska osiągnęło bardzo wysoki poziom, stosujemy mnóstwo różnych kosmetyków do włosów, a na zaburzenia rogowacenia naskórna cierpi coraz więcej osób – peeling do skory głowy to must-have. Pomyśl o złuszczaniu skóry głowy dokładnie tak samo, jak o eksfoliacji twarzy. A o tym nie zdarza ci się zapominać, prawda?
Dlaczego trzeba stosować peeling?
Nagromadzone na skórze głowy zanieczyszczenia, pozostałości kosmetyków i zrogowaciały naskórek powodują nie tylko zaburzenia naturalnej bariery hydro-lipidowej skóry, ale też zatykać ujścia mieszków, powodując gorsze dotlenienie skóry i ograniczenie przenikania składników aktywnych. Wtedy nawet najlepszy szampon czy maska nie mają szansy dobrze zadziałać! Masaż, który wykonujemy przy peelingu głowy dodatkowo pobudza mikrokrążenie, poprawiając ukrwienie skóry.
Jak wybrać peeling do skory głowy?
Peelingi stosuje się nie tylko w przypadku schorzeń (łupież, łojotok), ale także przy nasilonym wypadaniu włosów czy przy tzw. skórze normalnej. Na rynku mamy kosmetyki z drobinkami ścierającymi, ale także takie z dodatkiem enzymów czy kwasów. Te z enzymami i łagodnymi kwasami są najbezpieczniejsze, ponieważ nie ma tu ryzyka podrażnienia skóry na skutek tarcia mikrogranulkami. Oprócz formy substancji ściernych, istotne jest też pH produktu złuszczającego. Peeling do skóry głowy powinien mieć odczyn kwaśny, wahający się w przedziale od 3,0 do 5,5. Takie pH pozwala utrzymać równowagę mikroflory skóry głowy i jej odpowiednie nawilżenie, a także nadaje włosom zdrowy blask.
Jak często wykonywać peeling skóry głowy?
Jeśli nie borykasz się z problemami na skórze głowy, wystarczy robić go raz w miesiącu. U osób z nadmiernym łojotokiem czy łupieżem rodzaj kosmetyku oraz częstotliwość stosowania najlepiej skonsultować z trychologiem – może to być raz na 7 lub 14 dni, ale nie warto samemu eksperymentować. Jeśli chodzi o czas oraz sposób wykonania peelingu zawsze należy stosować się do rekomendacji producenta, chyba że nasz trycholog opracuje dla nas specjalistyczne zalecenia. Peeling z ziarenkami zwykle wmasowuje się przez kilka minut, a następnie spłukuje. Te z enzymami i kwasami pozostawia się na skórze przez określony czas, ale już nie wciera. Pamiętaj, aby nie trzymać produktu złuszczającego
To Cię może również zainteresować
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: