Mezoterapia skóry głowy – na czym polega i dla kogo to zabieg?
Ten popularny zabieg wykorzystujący nakłuwanie skóry jest wykorzystywany nie tylko w restrukturyzujących zabiegach na twarz i ciało, ale też jako procedura stymulująca wzrost włosów. Jak działa i dla kogo jest rekomendowany?
Mezoterapia polega na wstrzyknięciu w skórę głowy mieszanki odpowiednio dobranych substancji aktywnych ( m.in . minerałów, aminokwasów, witamin), których celem jest pobudzenie procesu wzrostu włosów oraz poprawa kondycji – włosów i skalpu. Specjaliści chętnie sięgają też po produkty z kwasem hialuronowym, komórkami macierzystymi czy czynnikami wzrostu.
Dzięki dostarczaniu substancji odżywczych w głąb skory (bezpośrednio do mieszków włosowych) zabieg jest w stanie pobudzić wzrost włosów. Poprawia też mikrokrążenie i pozytywnie wpływa na jakość skóry, dzięki czemu tworzy się odpowiednie środowisko do wzrostu włosów. Warto wspomnieć, że wchłanianie składników aktywnych dostarczanych za pomocą nakłuć zwiększa się nawet o ponad 80%.
Jak wygląda mezoterapia skóry głowy?
Zabieg polega na nakłuwaniu skóry cienką igłą na określoną głębokość (zwykle między 0,5 a 3 mm) i w określonych, równych odstępach. Odczuwanie dyskomfortu czy bólu to kwestia bardzo indywidualna – podobnie, jak przy zabiegach mezoterapii na twarz i ciało. Jednak generalnie procedura ta nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego. Zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut – w zależności od wielkości obszaru i zastosowanych preparatów. Po mezoterapii skóry głowy należy odczekać przynajmniej 24 godziny przed umyciem włosów. Przez kilka dni warto unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych, intensywnego wysiłku i spożywania alkoholu. Jeśli chcesz zafarbować włosy, odczekaj minimum 7-10 dni po zabiegu. Przez 2-3 tygodnie lepiej zrezygnować z opalania (na słońcu i w solarium), korzystania z basenu i sauny.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Do tego zabiegu wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi pacjenta (zabieg autologiczny). Zanim jednak specjalista przeprowadzi taką procedurę, powinien zlecić badania krwi, dzięki czemu sprawdzi czy jej jakość umożliwia przeprowadzenie skutecznej terapii. Osocze bogatopłytkowe jest bogate w naturalne czynniki wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek oraz stymulują fibroblasty do wytwarzania włókien kolagenowych. Pobudza też wzrost nowych włosów i może zapobiegać ich przerzedzaniu się na skutek zachodzących w organizmie procesów starzenia się.
Wskazania do mezoterapii skóry głowy:
-nasilone wypadanie włosów (spowodowane np. wiekiem),
-łysienie androgenowe (u kobiet i mężczyzn),
-osłabienie, suchość i łamliwość kosmyków,
-profilaktyka utraty włosów,
-suchość i osłabienie skóry głowy.
Zalety mezoterapii skóry głowy
-zabieg jest małoinwazyjny i dobrze tolerowany przez pacjentów. Nie wymaga okresu rekonwalescencji i pozwala na normalne funkcjonowanie.
-szerokie możliwości wyboru koktajli terapeutycznych pozwalają na indywidualne podejście do problemu pacjenta i dobranie właściwości ampułki do potrzeb skory i włosów.
-wielokierunkowe działanie – z jednej strony zapobieganie utracie włosów, z drugiejpobudzenie ich wzrostu, zagęszczenie i poprawa struktury.
-poprawa kondycji skóry głowy, jej odmłodzenie, odżywienie i nawilżenie, a także pobudzenie procesów regeneracyjnych poprzez wykorzystanie mechanizmu
kontrolowanego uszkodzenie (poprzez nakłuwanie).
-pierwsze efekty mogą pojawić się już kilka tygodni po procedurze, jednak na pełny rezultat należy poczekać do kilku miesięcy. Co ważne, liczbę zabiegów zawsze dobiera specjalista – w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta.
Przeciwwskazania do mezoterapii skóry głowy
-ciąża i laktacja,
-cukrzyca i choroby autoimmunologiczne,
-niewyleczone choroby skóry głowy,
-choroby nowotworowe,
-przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
-alergia na substancje aktywne wykorzystywane w preparacie zabiegowym.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: