Jak stres wpływa na włosy?



Stres jest przyczyną wielu zaburzeń w organizmie. Powoduje między innymi nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, zaburzenia snu, zaburzenia lękowe i depresję. Wpływa na wygląd naszej skóry i włosów.

Na wypadanie włosów wpływają różne rodzaje stresu. Zarówno ten emocjonalny, jak i fizyczny mogą powodować utratę włosów, ale temu drugiemu można szybciej zaradzić. Jako stres fizyczny możemy rozumieć m.in . choroby (często po zawale serca dochodzi do zwiększonej utraty włosów), poród czy radykalną zmianę diety. Z kolei emocjonalny może wywołać śmierć kogoś bliskiego, problemy w pracy, kłopoty rodzicielskie czy obniżenie warunków życia. Emocjonalny stres zwykle trwa dłużej, choć nie jest to regułą (choroby przewlekłe). Dobra wiadomość jest taka, że łysienie związane ze stresem nie jest trwałe. Włosy zwykle zaczynają odrastać w ciągu 2-3 miesięcy od wygaśnięcia stresora, ale ich powrót do dobrej kondycji może zająć nawet rok. W tym czasie warto wesprzeć się bogatą w składniki odżywcze dietą oraz odpowiednio dobraną suplementacją. Ale o tym poźniej.

Jak działa stres?

Stres wpływa negatywnie na włosy poprzez różne mechanizmy, np. ograniczanie dostępności składników odżywczych oraz skrócenie fazy wzrostu włosa (anagenu) i szybsze wprowadzenie włosów w fazę spoczynkową (telogenu). W normalnych warunkach 90% włosów jest w fazie wzrostu, a 10% – w spoczynku. Przy wspomnianym zaburzeniu na skutek stresu w końcową fazę może ich wejść nawet do 40-50%. Mechanizm tego, jak dokładnie przewlekły stres wpływa na cykl wzrostu włosa nie jest do końca rozpracowany. Wiemy jednak, że wysoki poziom hormonu stresu (kortyzolu) powoduje m.in . zaburzenia hormonalne, które mogą wywołać łysienie telogenowe. NIe podnosi jednocześnie poziomu dihydrotestosteronu (DHT). Ważnym wyznacznikiem tego rodzaju łysienia jest to, że utrata włosów może następować nawet 3-6 miesięcy od wystąpienia czynnika powodującego stres.

Stres a utrata włosów

Wysoki poziom stresu może powodować utratę włosów w oparciu o różne mechanizmy. Najczęściej występuje wspomniane już łysienie telogenowe, w którym na skutek działania stresora duża liczba mieszków włosowych przechodzi przedwcześnie w stan spoczynku. W efekcie, w ciągu kilku miesięcy włosy mogą nagle wypaść, np. podczas czesania lub mycia. Może to wyglądać dość przerażająco, ale te włosy powinny odrosnąć. Dziś wiemy już, że nagły lub długotrwały, silny stres może być przyczyną wystąpienia łysienia plackowatego. Jest to choroba zapalna, o podłożu autoimmunologicznym, a w jej przebiegu układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując utratę włosów. Na głowie widać charakterystyczne, zaokrąglone pola pozbawione owłosienia. Łysienie plackowate może też towarzyszyć innym chorobom i pojawiać się w przebiegu m.in . atopii, chorób tarczycy czy układu pokarmowego. Trzeci rodzaj utraty włosów związanej ze stresem to trichotillomania. To schorzenie o podłożu psychicznym, w którym na skutek m.in . stresu pojawia się nieodparta potrzeba wyrywania włosów. Pacjenci wyrywają nie tylko te z głowy, ale też z brwi czy np. zarost. Tu niezbędna będzie konsultacja z psychologiem lub z psychotrychologiem.

Jak okiełznać stres na głowie?

Jeśli zauważymy u siebie nadmierną utratę włosów, która w naszej ocenie może być związana z niekorzystnym działaniem stresu, warto udać się na wizytę u trychologa. Specjalista nie tylko doradzi odpowiednią pielęgnację, ale też przeprowadzi wywiad i badania, które pomogą ocenić stan organizmu, kondycję włosów i skóry głowy oraz dobrać odpowiednie środki. Czasem będą to indywidualnie dopasowane kosmetyki, ale konieczne mogą być także zabiegi czy suplementy mające na celu pobudzić porost włosów. Kluczowa będzie też modyfikacja diety tak, by substancje odżywcze mogły dotrzeć do mieszków włosowych i odpowiednio odżywić ich cebulkę. Ekspert może też zalecić zwrócenie większej uwagi na higienę życia – odpowiednią ilość snu, ruch czy naukę technik relaksacyjnych, które pomogą ograniczyć negatywny wpływ stresu na wygląd i kondycję włosów. Dobrym sposobem może też być masaż głowy – profesjonalny lub wykonywany przy okazji peelingu. Trycholog dobierze właściwe metody, dopasowane do możliwości pacjenta.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.