Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja włosów?



Kluczem do zdrowych i pięknych włosów jest prawidłowa pielęgnacja. Mycie włosów, czesanie to na pozór banalne i proste czynności, ale jednak podczas ich wykonywania popełniamy podstawowe błędy, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Prawidłowe mycie głowy

Pierwszym elementem naszej codziennej pielęgnacji włosów jest mycie głowy. Podczas tej czynności powinnieneś pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą Ci prawidłowo zadbać o swoje włosy i skórę głowy.

Pamiętaj o rozczesaniu włosów

To pierwszy etap każdego mycia. Włosy nie będą dodatkowo plątać się podczas kąpieli i zdecydowanie łatwiej będzie Ci je oczyścić.

Używaj letniej wody

Do mycia głowy używaj letniej wody. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do przeziębienia mieszków włosowych, a zbyt wysoka spowodować nadmierne wydzielanie sebum.

Nakładaj szampon dwukrotnie

Mycie głowy ma nie tylko charakter higieniczny, ale także pielęgnacyjny. Podstawową zasadą jest dwukrotne nałożenie szamponu. Pierwsze mycie pozwala nam usunąć z włosów zanieczyszczenia, resztki kosmetyków, czy martwy naskórek. Dopiero drugie odżywia nasze włosy i skórę głowy.

Częstotliwość mycia włosów dostosuj do swoich potrzeb

Niektórym wystarczy umycie głowy raz na 2-3 dni, inni z powodu nadmiernego przetłuszczania się włosów muszą tą czynność wykonywać codziennie. Nie stosuj się do sztywnych zasad wyczytanych w internecie. Obserwuj potrzeby swoich włosów.

Ważne! Jeśli stosujesz produkty do stylizacji włosów, pamiętaj o codziennym myciu. Stylizatory pozostawione na dłużej będą przyczyniały się do kruszenia włosów.

Chwila relaksu, czyli masaż skóry głowy

Szampon rozetrzyj w mokrych dłoniach, a następnie nałóż na głowę. Delikatnie masuj skórę opuszkami palców. Pod żadnym pozorem nie drap skóry głowy, unikaj energicznych ruchów – mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych.

Pamiętaj o wysuszeniu włosów

Po umyciu delikatnie odciśnij nadmiar wody w ręcznik. Nie pocieraj nim włosów, możesz je mocno poplątać. Nie kładź się spać w wilgotnych bądź mokrych włosach. Są wtedy bardziej narażone na liczne uszkodzenia.

Codzienna pięlęgnacja a czesanie włosów

Najważniejszym elementem czesania jest zachowanie prawidłowego kierunku. Aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych, włosy powinno się szczotkować od dołu go góry. Nie spiesz się, powoli i dokładnie rozczesuj kolejne pasma.

Rozczesujesz włosy z głową w dół, aby uzyskać dodatkowe uniesienie? To duży błąd! Powoduje to nieprawidłowe ułożenie cebulek włosowych, a w konsekwencji prowadzi do osłabienia kondycji włosów. Jeśli chcesz uzyskać objętość włosów u nasady, podczas czesania spróbuj naciągać włosy na szczotkę.

Regularne szczotkowanie włosów ma też znaczenie zdrowotne. Czesząc wykonujemy delikatny masaż, a dzięki temu:

  • dotleniamy skórę głowy,
  • pobudzamy krążenie krwi, które pobudza cebulki do wzrostu,
  • równomiernie rozprowadzamy sebum, które chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi.

Jaka szczotka będzie najlepsza? Tu niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobór szczotki uzależniony jest od grubości włosa. Warto zwrócić uwagę, aby posiadała silikonowe lub naturalne włókna. W przypadku używania plastikowych szczotek powinno stosować się dodatkowo preparaty antystatyczne (np. olejki), czyli takie które zmieniają ładunek i powodują, że włos się nie elektryzuje.

 

Peeling – często pomijany element pielęgnacji

Aby osiągnąć lepsze wchłanianie substancji odżywczych stosowanych na twarz lub ciało, przed aplikacją kosmetyku wykonujemy peeling. Dokładnie tak samo powinniśmy postępować w przypadku skóry głowy. Pozwala on na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, resztek kosmetyków czy zrogowaciałego naskórka.

Co prawda, peeling nie należy do elementów codziennej pielęgnacji, ale jest niezbędny do utrzymania prawidłowej higieny włosów. Powinniśmy wykonywać go co najmniej raz w miesiącu, a w przypadku osób zmagających się z problemami skórnymi częściej – nawet raz w tygodniu.

Peeling skóry głowy to jeden z pierwszych etapów terapii trychologicznych stosowanych w schorzeniach takich jak: nadmierne wypadanie włosów, łupież, łojotok ale także w zabiegach nawilżających i dotleniających skórę.

Wybierając kosmetyk peelingujący warto zwrócić uwagę na jego pH. Powinien mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny, czyli oscylować w przedziale od 3,0 do 5,5. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowej hydratacji naskórka. Kwaśne pH reguluje także kolonię bakteryjną, tworząc zakwaszone środowisko oraz zapewniając włosom blask.

 

Codzienna pielęgnacja włosów a wybór kosmetyków

Jak najczęściej wybieramy szampon? Wchodzimy do drogerii, w której półki są wypełnione po same brzegi najróżniejszymi kosmetykami do pielęgnacji włosów. Zazwyczaj sięgamy po ten, który zachęca nas ceną, kolorowym opakowaniem, obietnicą rozwiązania wszystkich włosowych problem albo poleceniem ekspedientki.

Każde włosy mają zupełnie inne potrzeby, dlatego bardzo istotnym elementem jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie zawsze warto polegać na poleceniach innych osób. Szampon czy odżywka, które sprawdzają się u kogoś niekoniecznie przyniosą oczekiwane efekty na naszej głowie.

W codziennej pielęgnacji warto zwrócić także uwagę na zachowanie równowagi PEH. To skrót od trzech grup składników aktywnych, których potrzebują nasze włosy:

  • proteiny (P) – to białka stanowiące główny budulec włosa, odpowiadają za uzupełnienie ubytków oraz regenerację,
  • emolienty (E) – pełnią funkcję ochronną, zabezpieczają włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz utrzymują prawidłowy poziom wilgoci w strukturze włosa,
  • humektanty (H) – to substancje nawilżające włosy, stosując humektanty przeciwdziałamy przesuszeniu włosów.

Włosy normalne są najmniej problematyczne i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy je odpowiednio odżywić, aby utrzymać prawidłową, zdrową kondycję włosa. Osoby, o takich włosach mogą także sięgać po odżywki bez spłukiwania, które pozwolą uchronić włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Włosy mieszane charakteryzują się jednoczesnym przetłuszczaniem u nasady głowy oraz przesuszaniem na końcówkach. Po jakie kosmetyki powinniśmy sięgnąć w takiej sytuacji? Warto poszukać preparatów o właściwościach sebostatycznych, ale jednocześnie utrzymujących prawidłowo funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy. Dodatkowo warto sięgnąć po produkty zabezpieczające końcówki, takie jak: balsamy, kremy czy olejki o właściwościach ochronnych.

Włosy kręcone są wyjątkowo kapryśne. Ze względu na wysoką porowatość bardzo często się puszą i matowieją. Do codziennej pielęgnacji warto wybrać produkty bogate w emolienty oraz olejki, które pozwolą ujarzmić puszenie, ale też pięknie podkreślą naturalny skręt.

W przypadku włosów cienkich warto pamiętać, aby unikać dodatkowego obciążenia. Polecamy stosowanie lekkich kosmetyków nadających dodatkowej objętości.

Włosy suche bardzo często występują w parze z problem suchej skóry głowy. Dobierając szampon należy sięgnąć po taki, który zapewni prawidłowe utrzymanie hydracji skóry głowy. Aby uniknąć problemu matowej i oklapniętej fryzury, same włosy warto dodatkowo odżywić za pomocą odżywek i masek bogatych w emolienty i olejki nadające blask.

Jeśli mamy problem z odpowiednim doborem kosmetyków, warto skorzystać z konsultacji trychologicznej. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz badania trichoskopowego doradzi, jakich substancji potrzebują Twoje włosy.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.