Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji włosów
Trendy w pielęgnacji skory często są przenoszone także na pielęgnację włosów i skalpu. Tak właśnie ewoluowała modna metoda skin cycling, która pod nazwą hair cycling promuje naprzemienne nawilżanie, odżywianie i regenerację włosów.
Hair cycling, ponownie jak jego odpowiednik w przypadku skóry powstał na bazie viralowych trendów z Tik Toka. Jednak o ile sporo lansowanych w mediach
społecznościowych trendów nie ma sensu, a niektóre są nawet szkodliwe, ten wydaje się być całkiem rozsądny.
Na czym polega hair cycling?
To system pielęgnacji, który rozpisany jest na etapy. Podobnie jak w przypadku skóry, gdzie naprzemiennie stosuje się wybrane składniki aktywne, analogicznie działa to w przypadku włosów i skalpu. Cykl zależy od tego, jak często myjesz włosy. Jeśli robisz to 2-5 dni ten rodzaj pielęgnacji sprawdzi się świetnie. Przy dłuższych przerwach, rozważ ich skrócenie, by stosowane kosmetyki miały szansę zadziałać synergicznie. Pielęgnacja została tu podzielona na trzy etapy: regeneracja, nawilżanie, odżywianie.
Regeneracja
Dziś, kiedy jesteśmy narażenie na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, ale też często farbujemy i rozjaśniamy włosy, regeneracja jest niezbędnym
etapem. Zanim jednak sięgniesz po regenerującą maskę, zadbaj o skórę głowy. Trzeba ją dokładnie oczyścić, a do tego dobrze sprawdzi się np. szampon detoksykujący. Podczas tego kroku warto też wykonać peeling. Najlepiej enzymatyczny lub na bazie delikatnie działających kwasów. Unikaj preparatów ziarnistych, chyba że zalecił ci je specjalista. Dobrym pomysłem podczas tego kroku jest także zastosowanie regenerującej wcierki do skóry głowy. Jeśli chodzi o odżywkę, sięgnij po tę o działaniu regenerującym, czyli z dodatkiem witamin, aminokwasów, ceramidów czy keratyny.
Nawilżanie
Żeby włosy były sprężyste, elastyczne i miękkie potrzebują odpowiedniej dawki nawilżenia. Skóra głowy także powinna mieć odpowiedni poziom wilgoci – bo zdrowy
skalp, to zdrowe włosy. Jeśli masz wyraźnie przesuszone, szorstkie i matowe włosy, możesz również sięgnąć po odżywkę bez spłukiwania, np. w formie mgiełki. Taki preparat dodatkowo zabezpieczy kosmyki przed utratą wilgoci. CZego szukać w składach kosmetyków? Kwasu hialuronowego, ekstraktów roślinnych (np. soku z aloesu), naturalnych olejów i wosków, protein i minerałów. Aby zadbać o mikrobiom skóry głowy poszukaj masek lub wcierek przeznaczonych do pielęgnacji skalpu, najlepiej takich z roślinnymi fermentami, pre- i probiotykami.
Odżywianie
Trzeci etap jest kluczowy dla łodyg włosów, szczególnie jeśli stosujemy dużo środków do stylizacji, suszymy włosy ciepłym powietrzem, używamy lokówek czy
prostownic. Zastosowanie silnie odżywczej maski wygładzi włosy, doda im blasku i przywróci zdrowy wygląd. Takie właściwości mają m.in . cenne oleje roślinne (np. arganowy czy masło shea), proteiny sojowe lub pszenicy. Często kosmetyki tego typu w formie niespłukiwalnych mgiełek zawierają też filtry UV, które chronią włosy przed niekorzystnym działaniem słońca.
Dla kogo jest hair cycling?
Dla każdego – jeśli dostosujemy go do rodzaju skory głowy i włosów. Przedstawione powyżej informacje to wytyczne, które mogą być kierunkowskazem do ułożenia etapowej pielęgnacji. Na pewno wrażliwy skalp będzie wymagał więcej uwagi i stosowania szamponów czy masek opracowanych z myślą o reaktywnej skórze. Z kolei cienkie, rzadkie włosy z pewnością polubią lżejsze odżywki. Niestety, podobnie jak w pielęgnacji skóry, nie ma tu jednego właściwego schematu, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Optymalne rozwiązania często odnajdujemy na podstawie prób i błędów. Pamiętajmy też, że występujące dermatozy lub nasilone wypadanie włosów oznaczają, że pielęgnacyjne eksperymenty mogę nie być najlepszym wyjściem. Zanim zaczniesz wprowadzać hair cycling lub jakiekolwiek inne metody, udaj się do trychologa, żeby odkryć przyczynę problemów i wdrożyć pod okiem specjalisty odpowiednie postępowanie pielęgnacyjno-lecznicze. Korzyści z takiej etapowej pielęgnacji to: redukcja podrażnień skóry głowy, przywrócenie balansu skalpu, stopniowe zmniejszanie różnych problemów włosów dzięki naprzemiennemu stosowaniu produktów o ukierunkowanym działaniu, indywidualizacja domowej pielęgnacji, lepsze nawilżenie i odżywienie włosów, skuteczna metoda w przypadku wrażliwej skóry głowy lub przy zastosowaniu leczniczych szamponów (np. w terapii łupieżu).
To Cię może również zainteresować
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: