Ferrytyna

Czym jest ferrytyna i jak podnieść jej poziom?



Ferrytyna a wypadanie włosów?

Wiele osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów, szuka pomocy zakupując specjalne produkty typu szampony, suplementy, które znają najczęściej ze środków masowego  przekazu tj. telewizja, radio, internet. Jednak w większości te ,,złote środki” nie przynoszą obiecanych efektów. Należy pamiętać o tym, że nadmierne wypadanie włosów to sygnał, objaw rozregulowanego organizmu.

Tak naprawdę, aby poznać prawdziwą przyczynę wypadania włosów należy wykonać podstawowe badania krwi, zwrócić uwagę na odżywianie i styl życia. Do podstawowych badań które może wykonać osoba borykająca się z problemem wypadania jest: morfologia krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy do których należą badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg, oraz najważniejsze – ferrytyna.

Czym jest ferrytyna?

Ferrytyna, kolokwialnie mówiąc, to magazyn żelaza. Ferrytyna jest w większości przechowywana w wątrobie, ale również w mniejszej ilości w mieszkach włosowych. W momencie kiedy organizmowi brakuje żelaza np. do wytworzenia czerwonych krwinek, rozpoczyna się tzw. ,,kradzież” ferrytyny z miejsc o mniejszym znaczeniu dla zdrowia np. właśnie z włosów.

Ferrytyna odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa – wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa a  także wpływa na kondycje łodygi. Prawidłowy poziom ferrytyny powinien oscylować w granicach od 50 -100 ng/ml w zależności od norm laboratoryjnych.

Przyczyna niskiego poziomu ferrytyny

Przyczyną niskiego poziomu żelaza i ferrytyny najczęściej są błędy dietetyczne. Osoby, które całkowicie wykluczają mięso ze swojego jadłospisu, muszą pamiętać o zastępowaniu go produktami bogatymi w żelazo i źródła białka do których należą np. strączki.

Kolejną przyczyną jest zmniejszona wchłanialność np. w wyniku spożywania dużej ilości kawy, czarnej herbaty, błonnika lub nabiału oraz brak odpowiedniego zakwaszenia żołądka. Inne przyczyny to: ukryte krwawienia z przewodu pokarmowego (w celu wykluczenia warto wykonać badania takie jak  gastroskopia i kolonoskopia), bardzo obfite miesiączki, obecność bakterii i pasożytów w organizmie, które potrzebują żelaza w cyklu swojego życia.

Jak podnieść poziom ferrytyny?

Dlatego ,,kluczem” do pięknych włosów jest znalezienie przyczyny oraz  uzupełnienie niedoborów ferrytyny  do odpowiedniego poziomu. Jednym z najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych  preparatów,  jest suplementacja z apo-laktoferyną (specjalna forma laktoferyny) jak np. Gamma firmy Molecular Trichology. Jak donoszą specjaliści apo-laktoferyna podnosi poziom ferrytyny, a jednocześnie nie podnosi poziomu działania.  Dodatkowo ważne jest również wzbogacenie swojego jadłospisu w produkty mięsne np. podroby, wołowinę. Ważne są też takie produkty, jak: sok z pokrzywy, sok z kiszonego buraka, natka pietruszki, szpinak, jarmuż. Warto również suplementować witaminę C, która zwiększa wchłanialność żelaza od 2 do 4 razy.

Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, koniecznie skonsultuj się z trychologiem. Wizytę możesz zarezerwować online >>klikając w poniższy link<< a następnie przycisk Rezerwacja.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.