Czego dowiesz się z badania trichoskopowego?



Planujesz wizytę u trychologa? W takim razie najprawdopodobniej czeka cię badanie trichoskopowe, które jest niezbędnym etapem diagnostyki. Na czym polega i co może nam powiedzieć?

Badanie trichoskopowe – co to jest?

To nieinwazyjna metoda diagnostyki pozwalająca na obejrzenie (w powiększeniu) struktury skóry głowy oraz włosów. Stworzono ją na bazie wykorzystywanego w dermatologii wideodermatoskopu. Podczas badania specjalista może ocenić nie tylko naczynia krwionośne (ich poszerzenie), ale też sprawdzić występowanie pustych mieszków włosowych oraz to, ile włosów wyrasta z jednej jednostki. Zauważy też uszkodzenia czy anomalie w łodydze włosa. Badanie kamerą trichoskopową wykonywane jest zawsze przy pierwszej wizycie, by ocenić potrzeby pacjenta, jest też pomocnym narzędziem weryfikującym efekty terapii.

Co pokazuje badanie trichoskopowe?

Soczewki kamery zapewniają różny poziom powiększenia – od tego x60 (analiza skóry głowy), przez x150 (ilość włosów wyrastających z zespołu mieszka włosowego, higiena okołomieszkowe) po x700 (stan łusek oraz łodygi włosa). Aby umożliwić szczegółową diagnostykę aparat wyposażony jest też w moduły świetlne. Dzięki temu trycholog może ocenić m.in . stopień nawilżenia skóry, łojotok, wrażliwość skóry, mikrokrążenie, stopień keratynizacji warstwy rogowej czy występowanie zmian o charakterze grzybiczym. Sprawdza też gęstość i grubość włosów, a specjalny system dokonuje pomiarów i sygnalizuje czy mamy do czynienia z normą, czy może włosy są cienkie. Porównuje, jak wygląda włos, który ma 5-6 lat, a jak taki, który ma dopiero 2 lata. Specjalista bada najmłodsze włosy, analizuje cebulkę i to w jakim jest stadium (anagenu czy telogenu), ocenia czy zachodzą w niej podziały komórkowe, czy nie brakuje jej minerałów.

Łysienie pod lupą

Podczas badania specjalista może ocenić stan mieszków włosowych i sprawdzić, czy nie dochodzi do ich miniaturyzacji. To istotne np. przy nasilonej utracie włosów o podłożu androgenowym. Trycholog obserwuje wtedy w kamerze małe, krótkie i ciemne włoski. Ich średnica wynosi czasem poniżej 1 mm, w związku z czym nie zapewniają objętości fryzury. Włos nie przyrasta wtedy na grubość i długość. W łysieniu androgenowym widać w obrazie niewielkie, zminiaturyzowane włoski, które nie dają objętości. Kiedy wyrywa się włos o długości ok. 2 cm w cebulce powinny zachodzić procesy podziału. Jeśli są powolne, może to oznaczać, że organizmowi brakuje składników mineralnych i wtedy należy je uzupełnić. Gdy podziały nie zachodzą, mamy do czynienia z cebulką telogenową. Fizjologicznie cebulka nie ma prawa tak wyglądać, więc wiemy, że to łysienie. Cebulki telogenowe wyglądają jak białe kolby.

Badanie trichoskopowe to niezbędne narzędzie diagnostyczne w gabinecie trychologicznym, w rękach doświadczonego specjalisty pozwala trafnie postawić diagnozę i dobrać odpowiedni rodzaj terapii, a następnie weryfikować jej efekty.

Kiedy warto wykonać badanie trichoskopowe:

-przy pierwszej wizycie u trychologa i potem, żeby monitorować efekty terapii,
-w przypadku swędzenia, zaczerwienienia, podrażnienia skory głowy,
-kiedy obserwujemy nasilone wypadanie włosów,
-przy łojotoku i zmianach zapalnych.

Jak przygotować się do trichoskopii?

-nie myj włosów 24 godziny przed badaniem,
-nie stosuj środków do stylizacji ( m.in. pianek, pudrów, lakierów itp.),
-nie farbuj włosów przez kilka tygodni.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.