Cykl wzrostu włosów – dowiedz się, jak rosną Twoje włosy!
Każdego dnia tracimy włosy, jednak nie powinno to być powodem do paniki– w tym samym czasie trwa porost nowych! Dzieje się tak za sprawą cyklu wzrostu włosów. Chcesz dowiedzieć się, jak rosną Twoje włosy? Śpieszymy z odpowiedzią!
Wypadanie włosów jest normalne?
Tak! Człowiek ma na głowie przeciętnie około 100 tys. włosów. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów. Nie ma jednak powodów do paniki – jest to całkowicie naturalny proces. Na miejscu wypadających włosów pojawiają się nowe. Tak w skrócie wygląda cykl wzrostu włosa. Nie musisz też bać się nagłego wyłysienia – cykle wzrostu w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte względem siebie w czasie, dzięki czemu owłosienie pojawia się regularnie. Zjawisko to nazywamy asynchroniczną produkcją włosów. To właśnie dzięki niemu nie tracisz wszystkich włosów w tym samym czasie.
Cykl wzrostu włosów – co musisz wiedzieć?
Na cykl życia włosów składają się trzy fazy:
- wzrostu włosa – anagen;
- przejściowa włosa – katagen;
- spoczynku włosów – telogen.
Faza wzrostu włosa – anagen
Anagen, czyli aktywna faza wzrostu włosa, trwa od dwóch do mniej więcej 6 lat. Podczas niej Twój włos po prostu rośnie. W trakcie anagenu korzeń włosa ściśle łączy się z brodawką włosową. Skutecznie odżywiana macierz dzieli swoje komórki, powodując wzrost włosa ponad powierzchnię skóry. Im dłużej trwa faza anagenu tym dłuższe są Twoje włosy. Co więcej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ok. 90% włosów na Twojej głowie znajduje się właśnie w tej fazie!
Faza przejściowa włosa – katagen
Katagen to tak zwana faza przejściowa. Po zakończeniu fazy wzrostowej, włos wchodzi w fazę zanikania. Trwa ona ok. 2 tygodnie. Jest to czas, w którym w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy. Tym samym powodują one zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, w następstwie czego dochodzi do zaniku jego macierzy. Włos wypychany jest wtedy w kierunku powierzchni skóry.
Faza spoczynku włosów – telogen
Jest to końcowa faza w cyklu wzrostu włosów, tak zwana faza uśpienia. Jest to czas odpoczynku. Pomimo tego, że włos pozostaje na Twojej głowie przez ok. 3 miesiące – nie dochodzi tu do żadnych procesów życiowych, staje się on coraz cieńszy. Po upływie tego okresu włos opuszcza mieszek. Dzieje się tak najczęściej podczas czesania czy mycia. Aktualnie na Twojej głowie w tej fazie może znajdować się do ok. 5% włosów!
Kiedy codzienne wypadanie nie jest już normą?
Utrata do stu włosów w ciągu dnia jest całkowicie normalna i nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednego dnia może nam wypaść mniej włosów, drugiego więcej. Jeżeli na co dzień nosisz włosy związane, naturalnym następstwem jest to, że wieczorem, rozplątując je, wyciągniesz ich więcej. Chodząc z rozpuszczonymi – być może nawet nie zauważysz ich codziennej utraty. Jak rozpoznać, czy przekroczyliśmy swoją normę? Zacznij od indywidualnej obserwacji. Jeżeli wcześniej nie zwracaliśmy uwagi na to, ile wypada nam dokładnie włosów to na pewno zwracaliśmy uwagę na wielkość splecionych włosów pod prysznicem po ich umyciu. To samo dotyczy ilości włosów pozostawionych na szczotce, czy poduszce. Jeżeli jesteśmy w stanie określić mniej więcej te parametry – mogą stanowić one punkt odniesienia przy ocenie naszej normy wypadania włosów.
Jednak gdy na ubraniach, szczotce czy w łazience zauważasz ich więcej – zwróć się o pomoc do trychologa .
Kiedy warto zdecydować się na wizytę? Podejmij ten krok kiedy:
- zauważasz, że tracisz znacznie więcej włosów, niż zwykle (znajdujesz duże ilości włosów na szczotce lub grzebieniu, na ubraniach lub w łazienkowych odpływach);
- dostrzegasz, że Twoje włosy stały się zdecydowanie rzadsze;
- widzisz, że na skórze głowy pojawiają się miejsca, w których włosy są rzadsze lub zanikają (np. na czubku głowy lub na skroniach).
Pamiętaj, że kiepska kondycja włosów i skóry głowy to często znacznie więcej, niż problem estetyczny. Wiele z objawów może świadczyć o poważnych chorobach i dolegliwościach, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich włosach – zapraszamy na wizytę w Instytucie Trychologii w Warszawie przy ul. Kolejowej 45A!
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: