Biotyna na włosy
Biotyna, inaczej witamina B7 lub H, biotyna jest w istocie organicznym związkiem chemicznym (heterocyklicznym), należącym do grupy rozpuszczalnej w wodzie. To koenzym kilku enzymów, spotykany zarówno w przypadku organizmów roślinnych, jak i zwierzęcych. Jej antywitaminy to: norbiotyna, homobiotyna, dehydrobiotyna oraz destiobiotyna. Jest ona składnikiem karboksylaz, pełniąc rolę nośnika dwutlenku węgla. Biotyna na włosy ma bardzo duży wpływ.
Biotyna – Witamina piękna
Potocznie nazywa się ją witaminą piękna, gdyż ma niezwykle istotny wpływ nie tylko na włosy (pobudzając ich wzrost), lecz także na paznokcie (ma za zadanie wzmocnić ich płytkę) oraz skórę (likwiduje łojotok). Przypadki jej niedoboru w organizmie przynoszą wiele negatywnych konsekwencji, jeśli chodzi o stan naszego zdrowia i samopoczucia. Wymienić warto chociażby przebarwienia, zmiany atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Prócz tego zapalenie spojówek, drętwienie kończyn, bóle mięśniowe, problemy z jelitami oraz podwyższony poziom cholesterolu. Ci, którzy mają w swym organizmie zbyt mało witaminy B7, zauważają zwykle dość istotne pogorszenie stanu włosów. Zdarza się, że borykają się oni także z objawami depresyjnymi. Pojawia się także ogólne osłabienie organizmu, apatia, senność.
Niedobór witaminy piękna w naszym organizmie może być spowodowany przez różne czynniki. Podstawowy z nich to nieprawidłowa dieta. Jednak negatywny wpływ miewa także ciąża, intensywny wysiłek fizyczny, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwpadaczkowych, podeszły wiek lub zaburzenia w jej prawidłowym wchłanianiu.
Gdzie występuje biotyna
Biotyna jest witaminą naturalnie występującą w takich produktach spożywczych, jak: żółtko jaja, kraby, orzechy włoskie oraz ziemne, wątroba, migdały, mąka sojowa czy grzyby. Znajdziemy ją również w sardynkach, szpinaku, pomidorach, mące pełnoziarnistej czy marchewce. Pamiętajmy jednak o tym, iż zawarta w nich witamina B7 traci swe właściwości, gdy owe produkty poddamy obróbce termicznej. Podobnie jest w przypadku umieszczenia biotyny w roztworze alkaicznym lub kwaśnym. Wchłanianie witaminy piękna zaburza również białko jaja kurzego w formie surowej. Niekorzystnie wpływa także alkohol, estrogeny i przetworzona żywność.
Pamiętajmy także, iż biotyna zawarta w pożywieniu nie wchłania się w 100%. Witamina, która występuje w produktach spożywczych, musi bowiem zostać uwolniona, by była dostępna. Powód tego zjawiska jest następujący – ponieważ na ogół tworzy ona wiązanie kowalencyjne z białkiem, owo wiązanie powinno być rozbite. Z tego powodu biotyna zawarta na przykład w produktach zbożowych wchłania się maksymalnie w czterdziestu procentach.
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi (według różnych źródeł) 1 – 5 mg, jednak u pacjentów przyjmujących antybiotyki czy sulfonamidy powinni przyjmować jej więcej. Poznaj produkty bogate w biotynę
Biotyna na włosy
Warto wiedzieć, jak w istocie wygląda działanie biotyny. Otóż ma ona niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Współdziała ona z insuliną, hormonem właściwym trzustce. Ma także za zadanie wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Wraz z witaminą K uczestniczy w syntezie białka odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi – protrombiny. Nadmiar glukozy w organizmie zmienia w glikogen, przez co poziom glukozy we krwi utrzymuje się na właściwym poziomie. Biotyna magazynowana jest w wątrobie.
Niezwykle istotny wpływ witamina piękna ma na stan naszych włosów. Biotyna na włosy ma ogromny wpływ. Poprzez krew zasila bowiem macierz włosa w biodostępną siarkę. Pamiętajmy, iż to właśnie macierz ma za zadanie spojenie łodygi włosa na całej jego długości. Wiązania siarkowe są zaś wchłaniane w masę keratynową. Nie zapominajmy także o tym, iż witamina H pełni funkcję regulacyjną, jeśli chodzi o metabolizm skóry głowy, dlatego pozytywnie wpływa na ich korzenie oraz wzrost łodygi włosa. Gdy w ciele biotyny jest zbyt mało, pojawia się nadmierne wypadanie włosów, łojotok oraz łupież.
Ze względu na fakt, iż niewielki procent zawartej w pożywieniu biotyny wchłania się do naszego organizmu, pojawia się wiele suplementów diety, które ją zawierają. Najczęściej są to preparaty mające wykazać pozytywny wpływ na stan włosów, paznokci oraz skóry. Ważne jest holistyczne podejście do pielęgnacji włosów, nie należy spocząć wyłącznie na suplementacji biotyną, ale również wybrać wysokiej jakości produkty do pielęgnacji skóry głowy jak np. Mediceuticals. Tylko działanie dwutorowe jest gwarantem poprawy jakości stanu naszych włosów.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: