Karboksyterapia

Karboksyterapia skóry głowy

Karboksyterapia skóry głowy, z ukierunkowaniem na poprawę jakości życia pacjenta pierwszy raz została zastosowana ponad 70 lat temu w Royat we Francji u pacjentów z niewydolnością żylną. Kolejne sukcesy uzyskano wykorzystując CO2 w celu leczenia atrofii skórnej spowodowanej miażdżycą lub cukrzycą. Było to w latach dziewięćdziesiątych. Uzyskanymi efektami tych zabiegów zainteresowali się włoscy lekarze medycyny estetycznej. Zaczęli oni wykorzystywać metodę iniekcji skórnej CO2 na szeroką skalę. Z każdym kolejnym pacjentem i zabiegiem uzyskiwali coraz lepsze efekty poprawy jędrności, elastyczności i rewitalizacji skóry. W ten sposób na początku 2000 roku karboksyterapia stała się zaskakująco popularna w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.

Karboksyterapia skóry głowy – jak wygląda zabieg?

Zabieg karboksyterapii skóry głowy polega na iniekcji CO2 śródskórnie, pod specjalnie ustawionym kątem, który to jest dobierany w zależności od zamierzonego celu. Tak więc inną technikę podaży gazu wybieramy w celu hamowania wypadania włosów i rewitalizacji skóry w okolicach mieszków włosowych, natomiast inną w przypadku redukowania zmian łuszczycowych.

Wstrzykiwanie gazu odbywa się za pomocą specjalnej aparatury, która wyposażona jest w system filtrów oczyszczających gaz oraz wenflonów obniżających ciśnienie gazu na wyjściu z igły. W aparaturze ustawiamy również dawkę podawanego CO2, która zależna jest od miejsca zabiegowego i techniki pracy. Po iniekcji gazu CO2 w obszarze owłosionej skóry głowy za pomocą igły o specjalnej średnicy pojawiają się drobne uwypuklenia. Jest to objaw migracji dwutlenku węgla w obszarze mieszków włosowych. Wyniosłości wchłaniają się w ciągu kilku minut. Infuzja CO2 w skórze głowy przyspiesza krążenia krwi. Jest to wynik zwiększonego ciśnienia w kapilarkach krwionośnych. Proces ten nazywa się rewaskularyzacją, czyli poszerzeniem i udrożnieniem zwężonych naczyń.

Kolejny proces, który wynika z tworzenia depozytów dwutlenku węgla w tkankach to neowaskularyzacja, czyli tworzenie przez organizm zupełnie nowych naczyń krwionośnych. Oba procesy zapewniają dotlenienie obszaru zabiegowego oraz zwiększenie wchłaniania się czynników aktywujących podziały komórkowe, które to zapewniają wzrost włosów. Takie zwiększone uwalnianie tlenu w skórze poddanej zabiegowi wynika z efektu Bohra. To znaczy, że hemoglobina ma większe powinowactwo do CO2, w momencie gdy jego stężenie rośnie. W obecności enzymu anhydrazy węglanowej, dwutlenek węgla jest przekształcany do węglowodorów w erytrocytach i jonów wodorowych (CO2 + H2O -> H+ + HCO3-) . Taka reakcja wywołuje spadek pH w stronę kwasową, co skutkuje dysocjacją O2 do obszaru zabiegowego.

Karboksyterapia skór głowy – bezpieczeństwo i efekty

Karboksyterapia skóry głowy wykorzystywana w trychologii jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Powód? Nasz organizm przecież samoczynnie produkuje CO2 w efekcie metabolizmu komórkowego. Aplikacja CO2, śródskórnie nie jest groźna, gdyż gaz nie jest traktowany przez nasz organizm jako związek toksyczny. Jego podaż nie powoduje alergii, nadmiar wydalany jest w prawidłowym procesie fizjologicznym przez płuca i nerki. Tak więc zabieg nie jest obarczony powikłaniem, okresem rekonwalescencji i skutkami ubocznymi. Minimalne defekty w postaci siniaków mogą występować po samym nakłuciu. Jednakże ustępują bardzo szybko bez pozostawienia śladów. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przeprowadzić wnikliwy wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań. Do przeciwwskazań wykonania zabiegu karboksyterapii skóry głowy należy:

  • Ciąża
  • Laktacja
  • Nowotwory
  • Niewydolność płuc, serca, nerek
  • Inhibitory anhydrazy węglanowej
  • Niewyrównane nadciśnienie tętnicze
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Stany zapalne

Karboksyterapia skóry głowy jest metodą stosowaną w leczeniu łysienia, wypadania włosów i łuszczycy. Pod wpływem wtłoczonego iniekcyjnie CO2 śródskórnie-naskórkowo. Powstaje efekt zwiększenia mikrokrążenia i dotlenienia komórek oraz mieszków włosowych. Ponadto tworzą się czynniki wzrostu VEGF, które stymulują odnowę i wzrost nowych włosów oraz odpowiadają za prawidłową proliferację komórek skórno-naskórkowych.

Finalnie karboksyterapia skóry głowy jest jedną z najbardziej zbadanych i pewnych metod leczenia łysienia. Karboksyterapia skóry głowy jako metoda leczenia jest stosowana już od lat trzydziestych dwudziestego wieku, zapoczątkowana przez francuskich lekarzy.

Należy pamiętać że terapia trychologiczna dwutlenkiem węgla (karboksyterapia skóry głowy) powinna obejmować kilka zabiegów w serii. Efekty terapii są uwarunkowane przyczyną schorzenia, cechami osobniczymi pacjenta oraz systematyką i konsekwencją w wykonywaniu zabiegów.

Jesteś zainteresowany zabiegiem karboksyterapii skóry głowy? Zapraszamy do umówienia się na wizytę. Poznaj opinię nasz pacjentki

Kliknij aby poznać opinię

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl