Atopowe Zapalenie Skóry – dowiedz się więcej!Przesuszona, pękająca skóra, uporczywy świąd oraz bolesne zmiany skórne – z tym na co dzień zmagają się osoby chore na AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry. Czym jest AZS, jakie są jego objawy i jak przebiega jego leczenie? Wyjaśniamy!

Czym jest AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) najczęściej określane jest mianem przewlekłej choroby zapalnej skóry. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych przejawia się ono w podobny sposób. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest uporczywy świąd, który w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia osób na nią cierpiących. Typowym zjawiskiem dla atopowego zapalenia skóry jest naprzemienne wygaszanie i nasilanie się objawów tego schorzenia.

Obecnie uważa się, że rozwój atopowego zapalenia skóry ma związek z kombinacją kilku czynników: genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych. Nie można jednak wskazać jednej, konkretnej przyczyny, która byłaby odpowiedzialna za rozwój tej choroby, przez co jej leczenie jest niezwykle skomplikowane.

Atopowe Zapalenie Skóry – przyczyny

Choć AZS jest chorobą, która dotyka wielu ludzi, jej przyczyny nie są do końca znane. Z całą pewnością można stwierdzić, że atopowe zapalenie skóry jest związane z zaburzeniami funkcjonowania skóry, których istotą jest utrata funkcji ochronnej naskórka. Jego struktura zostaje zmieniona, w następstwie czego dochodzi do rozluźnienia połączeń pomiędzy jego komórkami i utraty zewnętrznej warstwy lipidów, czyli tak zwanego „płaszcza lipidowego skóry”. Zmiany te sprawiają, że naskórek nie pełni już funkcji bariery. Skutkuje to również łatwiejszym odparowywanie wody z powierzchni ciała, przez co skóra szybko staje się przesuszona. Z kolei czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, infekcje, czy substancje obce z o wiele większą łatwością wnikają w powierzchnię ciała, przez co nasza skóra staje się podrażniona i nadwrażliwa. Prowadzi to również do pojawienia się charakterystycznego świądu.

Kolejną przyczyną, której przypisuje się szczególną rolę w wywoływaniu AZS-u jest czynnik genetyczny. Mowa tu dokładniej o genach kodujących filagrynę, czyli białko budujące barierę naskórkową. Uważa się, że genetyczne zaburzenie budowy filagryny stanowi przyczynę części przypadków zachorowania na AZS. Choroba, która rozwija się na tym gruncie ma co do zasady znacznie cięższy przebieg, a co gorsza, słabiej odpowiada na leczenie.

Atopowe zapalenie skóry jest również ściśle związane z przestawieniem układu odpornościowego w stronę reakcji alergicznych oraz produkcji dużych ilości czynników zapalnych. Ciężko jest jednak znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące strony, w którą zachodzi w tym przypadku ciąg przyczynowo – skutkowy. Istnieje możliwość, że to właśnie uszkodzony naskórek stanowi miejsce wnikania obcych substancji i alergenów, które następnie przyczyniają się do rozregulowania układu immunologicznego, jednak nie ma co do tego pewności.

Nie można też zapominać o roli czynników psychologicznych, które mają zdecydowany wpływ na zaostrzenie procesu chorobowego. Nasilenie objawów AZS często występuje w momentach doświadczania przez pacjentów silnych emocji bądź sytuacji stresowych.

AZS – objawy

Wbrew ogólnej opinii, AZS nie jest chorobą wyłącznie wieku dziecięcego. Wyprysk atopowy, który może pojawić się we wczesnym dzieciństwie, równie dobrze może utrzymywać się przez całe życie. Istnieją przypadki, w których pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero w wieku dorosłym. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych choroba ta dotyka 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych – w tym przypadku AZS występuje częściej u kobiet od 30 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia.

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest silny świąd. Dodatkowo typowymi symptomami są: suchość, pękanie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry oraz pogrubienie naskórka. Jeżeli pacjent zmaga się z zaostrzoną fazą, wówczas oprócz zaczerwienienia i suchości, zaczynają pojawiać pęcherzyki z tendencją do powiększania się i pękania. Sącząca się z nich wydzielina z kolei tworzy strupki. Co do zasady zmiany najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, mogą jednak obejmować również całe ciało.

Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry to choroba całego organizmu. Dlatego do AZS powinno się podchodzić holistycznie i rozpoznawać zarówno zmiany skórne, jak i schorzenia poza skórne, które mogą towarzyszyć chorobie. Ma ona negatywny wpływ na jakość życia chorego, w szczególności na podejmowane przez niego decyzje społeczne i zawodowe. Spektrum obciążeń wynikających z zachorowania na AZS obejmuje m.in.:

  • zmiany i zakażenia skórne, swędzenie oraz ból;
  • zaburzenia snu spowodowane świądem (uporczywym swędzeniem). Aż 79 % pacjentów z AZS cierpi na bezsenność, a 84% ma trudności z zasypianiem;
  • objawy lęku i depresji, ogólne odizolowanie;
  • obniżona wydajność w pracy.

Zmagasz się z AZS? Możemy Ci pomóc!

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest procesem długotrwałym i złożonym. Do dyspozycji pozostają zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Chociaż terapia jest dopasowywana do konkretnych objawów i nasilenia choroby, należy pamiętać, że atopii nie da się całkowicie wyleczyć, można jednak minimalizować jej objawy.

Choroba ta jest ogromnie uciążliwa ze względu na bardzo silny świąd skóry. Ciągłe i nieprzerwane drapanie swędzącej skóry uszkadza ją jeszcze bardziej i zwiększa ryzyko infekcji. Chorzy z AZS mają skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych skóry. Dodatkowo u 72% osób z AZS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego występują inne atopowe choroby współistniejące, których podłożem jest ten sam proces zapalny. Są to np.: astma oskrzelowa, polipy nosowe, alergiczny nieżyt nosa, alergiczny nieżyt spojówek, alergia pokarmowa oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Chorzy na AZS muszą też z dużą uwagą dobierać kosmetyki pielęgnacyjne. Niestety, szampony dobierane ze względu na walory zapachowe, czy wizualne mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W pielęgnacji skóry atopowej należy unikać kosmetyków zawierających substancje drażniące, zapachowe oraz konserwanty.

Podstawę pielęgnacji powinny stanowić specjalne środki – emolienty. Są to preparaty na bazie tłuszczów, których zadaniem jest odbudowa płaszcza lipidowego skóry i „naprawa” bariery naskórkowej. Regularne stosowanie emolientów zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry i zapobiega jej wysychaniu. U pacjentów z AZS pielęgnacja skóry musi być codziennym rytuałem. Zaniedbanie go może znacząco przyspieszyć nawrót choroby.

Oprócz pielęgnacji kosmetykami warto zwrócić uwagę na bardzo prozaiczne czynności, takie jak chociażby zwykła kąpiel! Osobom cierpiącym na AZS zaleca się krótkie kąpiele (5-10 min). Ze względu na fakt, że ich skóra ma większą tendencję do wysuszania, a długie przebywanie w wannie mogłoby nasilić zmiany chorobowe. Woda powinna być letnia i nie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest decyzja o zbyt rzadkim myciu skóry. Brak higieny zwiększa ryzyko rozwoju flory chorobotwórczej m.in. gronkowca złocistego, co może zaostrzać zmiany chorobowe. Stosując się więc do kilku prostych zasad możemy sprawić, że funkcjonowanie z AZS mimo że trudne, stanie się łatwiejsze na co dzień.

Bardzo istotną metodą walki z AZS jest fototerapia. Jest to uznana metoda terapeutyczna, wykorzystywana m. in. w dermatologii. Polega ona na naświetlaniu powierzchni skóry objętych procesem chorobowym specjalnie dobraną wiązką światła. Fototerapia wpływa na złagodzenie świądu oraz reakcji zapalnych. Cechuje się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Niezwykle efektywną metodą leczenia jest metoda oparta na systemie excimerowym Exciplex. Emituje on falę światła o długości 308 nm i zapewnia skuteczne uzupełnienie terapii takich schorzeń skóry jak właśnie atopowe zapalenie skóry! System excimerowy Exciplex jest zdobywcą licznych nagród oraz zyskał uznanie dermatologów w 32 krajach na świecie.

Jest on więc wysoce specjalistyczną i wielozadaniową technologią, adresowaną precyzyjnemu naświetlaniu objętych chorobowymi zmianami obszarów, bez szkodliwego wpływu na zdrowe tkanki. Czas leczenia laserem excimerowym oraz częstotliwość naświetlań, ustalane są indywidualnie podczas konsultacji ze specjalistą.

Zapraszamy na konsultację do Instytutu Trychologii w celu omówienia terapii laserem excimerowym. Nie czekaj – pozwól nam pomóc!

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Kto miał już okazję poznać Sandrę? 😀

Sandra jest absolwentką pielęgniarskich studiów magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w szpitalu MSWiA w Warszawie na oddziałach intensywnej opieki kardiologicznej oraz kardiologii inwazyjnej. Zdobyła umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach sprawując bezpośrednią opiekę nad pacjentami chorymi na Covid-19.

Medycyna stała się dla niej nie tylko dziedziną kształcenia, ale również pasją i umożliwiła rozwój z zakresu medycyny estetycznej, trychologii, pielęgniarstwa anestezjologicznego oraz promocji zdrowia. Jest osobą pozytywnie nastawioną do życia. Jej empatyczna postawa sprawia, że stara się jak najlepiej pomóc każdemu pacjentowi i przywrócić uśmiech na jego twarzy.

„Holistyczne podejście do pacjenta to moja mantra życiowa. Uważam, że człowiek jest „całością”. Staram się dostrzegać nie tylko choroby i dolegliwości fizyczne, ale zarówno sferę samopoczucia oraz emocji. Włosy i skóra głowy są naszym zwierciadłem, często to one jako pierwsze pokażą nam, że coś jest nie tak. Dlatego analiza problemu musi opierać się o pogłębiony wywiad, badania oraz prowadzony styl życia.”

Jest autorką prac naukowych z zakresu opieki zdrowotnej. Prelegentka Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej: „Interdyscyplinarny Wymiar Zdrowia i Choroby”. Uczestniczka wolontariatów oraz przewodnicząca koła naukowego podczas studiów.

Jej hobby stało się planowanie w systemie bullet journal. W wolnym czasie gra w squasha i podróżuje. Prywatnie interesuje się modą oraz uwielbia wieczór z dobrą książką lub filmem.

#trycholog #trychologia #instytuttrychologii #sandra #włosy #owlosachwiemywszystko #rozmowyotrychologii #trychologwarszawa #pielęgniarstwo #wum #trichology
...

Jesienią jest coraz mniej słońca, przez co jesteśmy narażeni na niedostateczną podaż witaminy D 🍁☀️

Niestety często jej niedobór odbija się na kondycji naszych włosów - może dojść do ich nadmiernego wypadania 😬

Witamina D - za co odpowiada?
• wspomaga pracę gruczołów łojowych skóry głowy
• reguluje cykl wzrostu włosa
• ogranicza stany zapalne mieszka włosowego
• minimalizuje nadmierne rogowacenie skóry

➡️ Jej prawidłowy poziom wspomaga również utrzymanie okresu remisji w łuszczycy skóry głowy czy łysieniu plackowatym.

➡️ Co zrobić kiedy słoneczna suplementacja witaminą D jest niewystarczająca?

Cennym uzupełnieniem jej niedoborów mogą być różnego rodzaju suplementy.

⚠️ Pamiętaj jednak, że nie należy suplementować witaminy D bez wcześniejszego badania jej poziomu w organizmie.

Dawkowanie zawsze należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ jej nadmiar może Ci zaszkodzić! 😬

A czy Wy sprawdzacie poziom witaminy D3 przed rozpoczęciem suplementacji? ☀️

#witamina #witaminy #witaminad #slonce #słońce #suplementacja #suplement #suplementy #jesienny #jesień #jesien #instytuttrychologii #trichoskopia #trycholog #trychologwarszawa #trychologia #19dzielnica #warszawacentrum #warszawaśródmieście #rondodaszyńskiego #owlosachwiemywszystko #owłosachwiemywszystko #kosmetykitrychologiczne #kosmetyki #gabinettrychologiczny #wlosy #włosy #włosywarszawa #skóragłowy #luszczyca
...

Ostatnie wahania pogody (w ubiegłym tygodniu spadek temperatury i wiatr, w tym tygodniu ponownie słońce) spowodował, że na dobre rozpoczął się sezon przeziębień 🤧

A czy można przeziębić... włosy? 😬

➡️ Z powodu niskich temperatur, wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz oraz rozpoczynającego się sezonu grzewczego, łodyga włosa jest zwykle matowa, słaba i pusząca się.

Ale na szczęście nie można jej przeziębić!

➡️ Można natomiast wychłodzić dystalne części naszego ciała czyli stopy, dłonie oraz głowę. Dlatego jeśli nie chcemy, aby nasze włosy stały się słabsze i kruche koniecznie pamiętajmy o noszeniu nakrycia głowy!

A Wy jak się trzymacie w tym jesiennym okresie? Udało Wam się uniknąć przeziębienia? 😘

#wlosy #włosy #przeziębienie
#przeziebienie #katar #choroba #instytuttrychologii #trichoskopia #trycholog #trychologwarszawa #19dzielnica #warszawacentrum #warszawaśródmieście #trychologia #gabinettrychologiczny #kosmetykitrychologiczne #konsultacja #owlosachwiemywszystko #owłosachwiemywszystko #kosmetyki #zniszczonewłosy #zniszczonewlosy #łysienie #dbamowłosy #dbamozdrowie #dbamosiebie #dbamowlosy #prostewlosy #blondwłosy #blondynka
...

Jeszcze chwilę temu nikt z nas nie myślał o wyciąganiu jesiennego płaszcza z szafy, aż tu nagle zaskoczyła nas znaczna zmiana pogody 🍁 Dzisiaj w Warszawie co prawda bez deszczu, ale całkiem wietrznie 💨 Niestety nasze włosy nie cierpią wiatru 😔

To jak się przed nim chronić? 🤓

➡️ Pamiętaj o prostej zasadzie - gdy wiatr plącze Twoje włosy to najlepiej będzie je związać. Jeśli wiatr jest wyjątkowo silny wybierz fryzurę, która związuje wszystkie włosy np. warkocz, a nie kucyk.

➡️ Możesz też zastosować nakrycie głowy - sprawdzi się modny kapelusz albo szal zawinięty wokół głowy.

➡️ Wieczorem dokładnie umyj włosy, aby pozbyć się kurzu, który wiatr mógł wdumchnąć w Twoje włosy.

#wiatr #jesien #jesień #zadbanewlosy #zadbanewłosy #dbamowłosy #dbamozdrowie #instytuttrychologii #trycholog #trichoskopia #trychologia #trychologwarszawa #gabinettrychologiczny #kosmetyki #kosmetykitrychologiczne #owłosachwiemywszystko #owlosachwiemywszystko #warszawa #19dzielnica #wlosy #włosy #jesiennastylizacja #jesiennyklimat #jesienny #jesiennie #jesienneklimaty #zniszczonewłosy #zniszczonewlosy #zadbajosiebie #warszawacentrum
...

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej jesieni 🍁 Ale czy myśląc o kondycji naszych wlosów powinniśmy tę porę roku witać z uśmiechem? 😉

Zdecydowanie tak!

➡️ A co z sezonowym wypadaniem włosów?

Bez względu na porę roku wszyscy nieustannie tracimy włosy. Jednak są momenty, kiedy proces ten jest szybszy i takim czasem jest właśnie jesień 🍂

➡️ Co przyczynia się do sezonowego wypadania włosów?

W dużej mierze zmiana światła i godzin słonecznych w ciągu dnia. To właśnie brak słońca prowadzi do zmian w wydzielaniu melatoniny, co skutkuje szybszym przejściem do fazy telogenowej włosów. Jej konsekwencją jest wypadanie włosów.

Na szczęście sezonowe wypadanie włosów to jedynie stan przejściowy i można z nim walczyć! 💪

W najbliższych dniach przygotujemy dla Was posty o tym jak zadbać o włosy jesienią 🍁

#jesień #jesien #wypadaniewlosow #wypadaniewłosów #niepanikuj #zdrowewlosy #zdrowewłosy #dbamowłosy #dbamowlosy #dbamozdrowie #instytuttrychologii #trycholog #trychologwarszawa #trychologia #trichoskopia #kosmetykitrychologiczne #gabinettrychologiczny #19dzielnica #warszawa #warszawacentrum #warszawaśródmieście #rondodaszyńskiego #owlosachwiemywszystko #owłosachwiemywszystko #astronomicznajesień #pielegnacjawlosow #pielęgnacjawłosów #zadbanewłosy #zniszczonewłosy #zabieginawlosy #zniszczonewłosy
...

Wczoraj nasza trycholog Martyna Pobuta przeprowadziła wykład o roli wybranych proteoglikanów we wzroście i procesie wypadania włosów podczas XI Konferencji Trychologicznej 😊

@trycholog_martyna_pobuta
@trychologia_pst

#konferencja #trycholog #trychologia #trychologwarszawa #instytuttrychologii #trichoskopia #salakonferencyjna #warszawa #proteoglikany #wypadaniewlosow #wypadaniewłosów #wykład #wyklad #suplementacja
...

✅ Poznaj 3 zasady skutecznej pielęgnacji włosów farbowanych 😊

Dzięki koloryzacji włosy zyskują piękny kolor, ale z czasem mogą być osłabione, matowe i suche.

➡️ Domykamy łuski włosów

Wlosy pokrywa warstwa łusek, które stanowią ochronę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. W normalnych warunkach łuski są zamknięte i do siebie przylegają. W procesie farbowania, przez działanie substancji chemicznych łuski są rozchylane, co niekorzystnie odbija się na kondycji włosów.

Mocno rozchylone łuski włosów, należy domykać np. poprzez zabiegi regeneracyjne z użyciem sproszkowanej czarnej perły lub naturalnego, zielonego kawioru, który nawilży i domknie łuskę.

➡️ Nawilżamy włosy

Włosy po farbowaniu mogą być szorstkie. Wraz z wypłukiwaniem koloru mogą także stawać się matowe oraz przesuszone, szczególnie gdy nadużywamy także stylizacji. Warto więc włączyć do pielęgnacji produkty, które zawierają humektanty i emolienty. Są to substancje, które będą przywraclay nawodnienie i elastyczność włosom. Źródłem humektantów i emolientów jest miód, kwas hialuronowy i lecytyna.

➡️ Dostarczamy włosom keratyny

Zarówno żywa jak i martwa część włosa zbudowana jest z białka zwanego keratyną, która sklada się z różnego rodzaju aminokwasów w różnym fragmencie włosa. Farby do włosów mogą ją uszkodzić, a w efekcie fryzura staje się trudna do ułożenia, dlatego warto stosować szampony i odżywki z keratyną.

#wlosyfarbowane
#włosyfarbowane #farbowane #wlosy #włosy #owlosachwiemywszystko #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologwarszawa #trichoskopia #gabinettrychologiczny #kosmetykitrychologiczne #instytuttrychologii #19dzielnica #warszawa #warszawacentrum #warszawaśródmieście #skoraglowy #skóragłowy #ratunekdlawłosów #zniszczonewłosy #zniszczonewlosy #matowe #suchewłosy #zabieginawlosy #zabieginawłosy #zabiegi #regeneracja #wrzesień
...

Dzisiaj w studiu @pytanienasniadanie nasz @trycholog_martyna_pobuta dzieli się poradami jak zadbać o włosy po urlopie? 😀 @tomaszkammel @izabellakrzan

Czy mamy tu osoby, które słuchały rozmowy?

#trycholog #trychologiakosmetyczna #trichoscopy #trichologysalon #trychologia #włosy #pnś #instytuttrychologii #hair #włosy #owłosach #urlop #trychologiakosmetyczna #owłosachwiemywszystko
...

Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień! 🎉

Naszą Julia obchodzi urodziny 🎂

Julia jest studentką na kierunku Kosmetologia i od początku swojej edukacji pogłębia wiedzę z zakresu trychologii, która jak sama przyznaje jest jej pasją 👏

Aktualnie w Instytucie Trychologii odpowiada za bezpośredni kontakt z Wami ♥️

Julia życzymy Ci spełnienia wszystkich marzeń! ⭐

#urodziny #trycholog #stolat #wszystkiegonajlepszego #wszystkiego #najlepszego #trychologwarszawa #trichoskopia #gabinettrychologiczny #trychologia #kosmetologia #tort #wlosy #włosy #owlosachwiemywszystko #owłosachwiemywszystko #19dzielnica #warszawacentrum #instytuttrychologii #warszawaśródmieście #warszawa #skoraglowy #skóragłowy #recepcja #gabinettrychologiczny #kosmetykitrychologiczne #dziendobry #dzieńdobry #poniedziałek
...

✅ Z jakimi problemami najczęściej zgłaszamy się do trychologa?*

76% wypadanie włosów
10% swędzącą i sucha skóra głowy
8% brak porostu włosów
4% zniszczone i suche włosy
1% łupież
1% silne przetłuszczanie się włosów

• Czy mamy uniwersalne sposoby na rozwiązanie każdego z tych problemów?

❌ nie

• Zgłaszając się do nas na konsultację możesz być pewny, że nie zajmiemy się tylko powierzchownym rozwiązaniem Twojego problemu, ale przede wszystkim będziemy szukać przyczyn takiego stanu.

• Dlatego właśnie na wizycie oprócz badania trichoskopowego:
✅ przeprowadzamy bardzo szczegółowy wywiad
✅ analizujemy wyniki badań laboratoryjnych
✅ pytamy o leki, które przyjmujesz

• Obiecujemy Ci, że podejdziemy do Twojego problemu holistycznie ☑

*Badanie "Polka u Trychologa" zostało zrealizowane w formie ankiet w Instytucie Trychologii. Wzięły w nim udział 834 respondentki.

#instytuttrychologii #warszawa #19dzielnica #trycholog #trychologia #trichoskopia #ratunekdlawłosów #konsultacja #wizyta #gabinettrychologiczny #kosmetykitrychologiczne #trychologwarszawa #warszawacentrum #warszawaśródmieście #rondodaszyńskiego #holistycznie #badanie #owlosachwiemywszystko #owłosachwiemywszystko #wypadaniewlosow #łupież #skoraglowy #skóragłowy #recepcja #łojotok #suchewłosy #zniszczonewłosy #przetłuszczaniewłosów #dbamowłosy #dbamozdrowie
...

Sierpień to miesiąc, w którym łapiemy ostatnie promienie lata. Chociaż musimy przyznać, że patrząc dzisiaj za okno na prawdę ciężko w to uwierzyć 😉

Ale mimo tej mało wakacyjnej pogody zachęcamy Was do przeczytania artykułu o ochronie włosów latem ☀️

Znajdziecie tam cenne wskazówki, których nie warto przegapić nawet jeśli na kolejny urlop musicie jeszcze trochę poczekać ☀️

Ekspertem najnowszego wydania magazynu @dobramama jest @trycholog_anna_mackojc 👏

#dobramama #dobra #mama #gazeta #magazyn #trycholog
#trychologwarszawa #trichoskopia #trychologia #instytuttrychologii #dladziecka #dziecko #dzieci #dladzieci #ochrona #ochronawłosów #lato #sierpień #słońce #sierpien #wakacje #gabinettrychologiczny #kosmetykitrychologiczne #19dzielnica #warszawacentrum #warszawaśródmieście #warszawa #wlosy #włosy #owlosachwiemywszystko
...

Umówienie się na pierwszą konsultację w Instytucie Trychologii jeszcze nigdy nie było tak proste 👏

Możesz to zrobić, aż na 4 sposoby:

✅ Zadzwoń (tel. 690-640-460)

✅ Napisz e-mail (recpecja@trychologia.edu.pl)

✅ Umów się online (link do rejestracji dostępny w bio)

✅ Napisz do nas wiadomość prywatną

Jesteśmy tutaj, żeby Ci pomóc ♥️

#rejestracja #pierwszawizyta #wizyta #konsultacja #pierwszakonsultacja #zapiszsię #zadzwoń #zadbamyociebie #zabieginawlosy #wlosy #włosywarszawa #włosy #instytuttrychologii #trichoskopia #trycholog #trychologia #trychologwarszawa #warszawaśródmieście #warszawacentrum #warszawaśródmieście #gabinettrychologiczny #rondodaszyńskiego #kosmetykitrychologiczne #kosmetyki #zabiegi #dbamosiebie #dbamowlosy #dbamowłosy #zniszczonewłosy #wypadaniewlosow #wypadaniewłosów
...

✅ Kiedy powinniśmy zgłosić się do trychologa?

Jeśli zauważymy:
➡️ nadmierne wypadanie włosów (w wyniku infekcji COVID-19, problemów hormonalnych, stresu, błędów żywieniowych czy predyspozycji genetycznych)

➡️ krostki lub zaczerwienioną skórę głowy

➡️ pojawienie się łupieżu

➡️ nadmierne przetłuszczanie się włosów

ale również w przebiegu takich schorzeń jak:

➡️ łojotokowe zapalenie skóry

➡️ łuszczyca

➡️ łysienie androgenowe czy plackowate

Szczególnie niepokojące są nagłe zmiany stanu skóry naszej głowy, które często wymagają pilnej konsultacji.

Jeśli coś Cię martwi, nie czekaj - umów się do nas na wizytę (tel. 690-640-460)

⭐ O WŁOSACH WIEMY WSZYSTKO ⭐

#trycholog #instytuttrychologii #trychologwarszawa #trychologia #trichoskopia #ratunekdlawłosów #konsultacja #wizyta #gabinettrychologiczny #kosmetykitrychologiczne #19dzielnica #warszawacentrum #warszawaśródmieście #rondodaszyńskiego #warszawa #wlosy #włosy #wypadaniewlosow #wypadaniewłosów #przetłuszczaniewłosów #dbamowłosy #skoraglowy #skóragłowy #luszczyca #łuszczyca #łojotokowezapalenieskóry #łupież #zaczerwienienia #lysienie #łysienie
...