Atopowe Zapalenie Skóry – dowiedz się więcej!Przesuszona, pękająca skóra, uporczywy świąd oraz bolesne zmiany skórne – z tym na co dzień zmagają się osoby chore na AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry. Czym jest AZS, jakie są jego objawy i jak przebiega jego leczenie? Wyjaśniamy!

Czym jest AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) najczęściej określane jest mianem przewlekłej choroby zapalnej skóry. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych przejawia się ono w podobny sposób. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest uporczywy świąd, który w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia osób na nią cierpiących. Typowym zjawiskiem dla atopowego zapalenia skóry jest naprzemienne wygaszanie i nasilanie się objawów tego schorzenia.

Obecnie uważa się, że rozwój atopowego zapalenia skóry ma związek z kombinacją kilku czynników: genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych. Nie można jednak wskazać jednej, konkretnej przyczyny, która byłaby odpowiedzialna za rozwój tej choroby, przez co jej leczenie jest niezwykle skomplikowane.

Atopowe Zapalenie Skóry – przyczyny

Choć AZS jest chorobą, która dotyka wielu ludzi, jej przyczyny nie są do końca znane. Z całą pewnością można stwierdzić, że atopowe zapalenie skóry jest związane z zaburzeniami funkcjonowania skóry, których istotą jest utrata funkcji ochronnej naskórka. Jego struktura zostaje zmieniona, w następstwie czego dochodzi do rozluźnienia połączeń pomiędzy jego komórkami i utraty zewnętrznej warstwy lipidów, czyli tak zwanego „płaszcza lipidowego skóry”. Zmiany te sprawiają, że naskórek nie pełni już funkcji bariery. Skutkuje to również łatwiejszym odparowywanie wody z powierzchni ciała, przez co skóra szybko staje się przesuszona. Z kolei czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, infekcje, czy substancje obce z o wiele większą łatwością wnikają w powierzchnię ciała, przez co nasza skóra staje się podrażniona i nadwrażliwa. Prowadzi to również do pojawienia się charakterystycznego świądu.

Kolejną przyczyną, której przypisuje się szczególną rolę w wywoływaniu AZS-u jest czynnik genetyczny. Mowa tu dokładniej o genach kodujących filagrynę, czyli białko budujące barierę naskórkową. Uważa się, że genetyczne zaburzenie budowy filagryny stanowi przyczynę części przypadków zachorowania na AZS. Choroba, która rozwija się na tym gruncie ma co do zasady znacznie cięższy przebieg, a co gorsza, słabiej odpowiada na leczenie.

Atopowe zapalenie skóry jest również ściśle związane z przestawieniem układu odpornościowego w stronę reakcji alergicznych oraz produkcji dużych ilości czynników zapalnych. Ciężko jest jednak znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące strony, w którą zachodzi w tym przypadku ciąg przyczynowo – skutkowy. Istnieje możliwość, że to właśnie uszkodzony naskórek stanowi miejsce wnikania obcych substancji i alergenów, które następnie przyczyniają się do rozregulowania układu immunologicznego, jednak nie ma co do tego pewności.

Nie można też zapominać o roli czynników psychologicznych, które mają zdecydowany wpływ na zaostrzenie procesu chorobowego. Nasilenie objawów AZS często występuje w momentach doświadczania przez pacjentów silnych emocji bądź sytuacji stresowych.

AZS – objawy

Wbrew ogólnej opinii, AZS nie jest chorobą wyłącznie wieku dziecięcego. Wyprysk atopowy, który może pojawić się we wczesnym dzieciństwie, równie dobrze może utrzymywać się przez całe życie. Istnieją przypadki, w których pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero w wieku dorosłym. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych choroba ta dotyka 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych – w tym przypadku AZS występuje częściej u kobiet od 30 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia.

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest silny świąd. Dodatkowo typowymi symptomami są: suchość, pękanie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry oraz pogrubienie naskórka. Jeżeli pacjent zmaga się z zaostrzoną fazą, wówczas oprócz zaczerwienienia i suchości, zaczynają pojawiać pęcherzyki z tendencją do powiększania się i pękania. Sącząca się z nich wydzielina z kolei tworzy strupki. Co do zasady zmiany najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, mogą jednak obejmować również całe ciało.

Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry to choroba całego organizmu. Dlatego do AZS powinno się podchodzić holistycznie i rozpoznawać zarówno zmiany skórne, jak i schorzenia poza skórne, które mogą towarzyszyć chorobie. Ma ona negatywny wpływ na jakość życia chorego, w szczególności na podejmowane przez niego decyzje społeczne i zawodowe. Spektrum obciążeń wynikających z zachorowania na AZS obejmuje m.in.:

  • zmiany i zakażenia skórne, swędzenie oraz ból;
  • zaburzenia snu spowodowane świądem (uporczywym swędzeniem). Aż 79 % pacjentów z AZS cierpi na bezsenność, a 84% ma trudności z zasypianiem;
  • objawy lęku i depresji, ogólne odizolowanie;
  • obniżona wydajność w pracy.

Zmagasz się z AZS? Możemy Ci pomóc!

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest procesem długotrwałym i złożonym. Do dyspozycji pozostają zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Chociaż terapia jest dopasowywana do konkretnych objawów i nasilenia choroby, należy pamiętać, że atopii nie da się całkowicie wyleczyć, można jednak minimalizować jej objawy.

Choroba ta jest ogromnie uciążliwa ze względu na bardzo silny świąd skóry. Ciągłe i nieprzerwane drapanie swędzącej skóry uszkadza ją jeszcze bardziej i zwiększa ryzyko infekcji. Chorzy z AZS mają skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych skóry. Dodatkowo u 72% osób z AZS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego występują inne atopowe choroby współistniejące, których podłożem jest ten sam proces zapalny. Są to np.: astma oskrzelowa, polipy nosowe, alergiczny nieżyt nosa, alergiczny nieżyt spojówek, alergia pokarmowa oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Chorzy na AZS muszą też z dużą uwagą dobierać kosmetyki pielęgnacyjne. Niestety, szampony dobierane ze względu na walory zapachowe, czy wizualne mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W pielęgnacji skóry atopowej należy unikać kosmetyków zawierających substancje drażniące, zapachowe oraz konserwanty.

Podstawę pielęgnacji powinny stanowić specjalne środki – emolienty. Są to preparaty na bazie tłuszczów, których zadaniem jest odbudowa płaszcza lipidowego skóry i „naprawa” bariery naskórkowej. Regularne stosowanie emolientów zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry i zapobiega jej wysychaniu. U pacjentów z AZS pielęgnacja skóry musi być codziennym rytuałem. Zaniedbanie go może znacząco przyspieszyć nawrót choroby.

Oprócz pielęgnacji kosmetykami warto zwrócić uwagę na bardzo prozaiczne czynności, takie jak chociażby zwykła kąpiel! Osobom cierpiącym na AZS zaleca się krótkie kąpiele (5-10 min). Ze względu na fakt, że ich skóra ma większą tendencję do wysuszania, a długie przebywanie w wannie mogłoby nasilić zmiany chorobowe. Woda powinna być letnia i nie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest decyzja o zbyt rzadkim myciu skóry. Brak higieny zwiększa ryzyko rozwoju flory chorobotwórczej m.in. gronkowca złocistego, co może zaostrzać zmiany chorobowe. Stosując się więc do kilku prostych zasad możemy sprawić, że funkcjonowanie z AZS mimo że trudne, stanie się łatwiejsze na co dzień.

Bardzo istotną metodą walki z AZS jest fototerapia. Jest to uznana metoda terapeutyczna, wykorzystywana m. in. w dermatologii. Polega ona na naświetlaniu powierzchni skóry objętych procesem chorobowym specjalnie dobraną wiązką światła. Fototerapia wpływa na złagodzenie świądu oraz reakcji zapalnych. Cechuje się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Niezwykle efektywną metodą leczenia jest metoda oparta na systemie excimerowym Exciplex. Emituje on falę światła o długości 308 nm i zapewnia skuteczne uzupełnienie terapii takich schorzeń skóry jak właśnie atopowe zapalenie skóry! System excimerowy Exciplex jest zdobywcą licznych nagród oraz zyskał uznanie dermatologów w 32 krajach na świecie.

Jest on więc wysoce specjalistyczną i wielozadaniową technologią, adresowaną precyzyjnemu naświetlaniu objętych chorobowymi zmianami obszarów, bez szkodliwego wpływu na zdrowe tkanki. Czas leczenia laserem excimerowym oraz częstotliwość naświetlań, ustalane są indywidualnie podczas konsultacji ze specjalistą.

Zapraszamy na konsultację do Instytutu Trychologii w celu omówienia terapii laserem excimerowym. Nie czekaj – pozwól nam pomóc!

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Poznajcie Asię. 👋

Jest kosmetologiem oraz absolwentką Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich na specjalizacji Trychologia. Swoją wiedzę uzupełnia studiami podyplomowymi na kierunku Psychosomatyki i somatopsychologii, jak również specjalistycznymi szkoleniami trychologicznymi. 🎓

Asia podkreśla, że “Potrzeba nieustannego zdobywania wiedzy, chęć rozwoju i realizacji swojej pasji, skłoniła mnie do poszukiwania kliniki, która szczyci się wysokim profesjonalizmem świadczonych usług i kadrą specjalistów, aby móc z oddaniem i miłością do zawodu otaczać kompleksową opieką swoich pacjentów, których dobre samopoczucie jest moją priorytetową misją zawodową. Instytut Trychologii stał się prekursorem mojego rozwoju zawodowego i naukowego.“ 👩‍⚕️

Pasjonuje się muzyką oraz śpiewaniem. Wolne chwile uwielbia spędzać przy dźwiękach muzyki w towarzystwie najbliższych przyjaciół oraz rodziny. Dodatkowo interesuje się aranżacją wnętrz oraz nowoczesną kaligrafią. 🎵🖋️

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #kosmetologia #kosmetolog #wyższaszkołabiznesuinaukozdrowiu #studia #studiamedyczne #wiemywszystkoowsłosach
...

Czym jest stres oksydacyjny oraz jaki ma wpływ na włosy?

Stres oksydacyjny, to zaburzenie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami w organizmie. Skutkuje to licznymi uszkodzeniami na poziomie komórkowym. Jest to czynnik prowokujący osłabienie mieszka włosowego, czego wynikiem jest wzmożone przedwczesne wypadanie włosów. 👩‍🦰

Jakie czynniki wywołują stres oksydacyjny?

❌ silne zanieczyszczenie środowiska,
❌ bierne i czynne palenie papierosów,
❌ nieodpowiednio zbilansowana dieta, spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonych potraw, dieta uboga w antyoksydanty,
❌ starzenie się – z wiekiem wzrasta ilość produkowanych wolnych rodników oraz dochodzi do osłabienia naturalnych mechanizmów ochronnych.

Co możemy zrobić, aby nie doprowadzić do zaburzenia równowagi?

✔️ nasza dieta powinna być bogata w warzywa i owoce zawierające witaminy A, C, E oraz flawonoidy – najważniejsze antyoksydanty w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Znajdziesz je w: natce pietruszki, czarnej porzeczce, borówkach, malinach, aceroli, czerwonej papryce, warzywach kapustnych, cytrusach, marchwi, dyni oraz pomidorach.
✔️ stosować produkty pielęgnacyjne wykazujące działanie oksydacyjne - powinny zawierać ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z lukrecji gładkiej i ekstrakt z pestek grejpfruta.
✔️ stosować produkty zawierające melatoninę - skóra oraz mieszki włosowe zawierają receptory melatoniny, co oznacza wzmocnienie zdolności skóry do naprawy i odnowy po przez dezaktywacje wolnych rodników.

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #stres #stresoksydacyjny #stresująceżycie #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #kosmetologia #wpływstresunawłosy #mojewlosy #wlosy #wiedza #doświadczenie
...

Trichoskopia to podstawowe badanie, które pozwala ocenić stan skóry głowy oraz ewentualne zaburzenia strukturalne w łodydze włosa. Wykonujemy je zawsze podczas pierwszej konsultacji, ale także wykorzystujemy do oceny efektów przed i po zabiegach. 🔬

Do wykonania badania wykorzystujemy cyfrową kamerę wyposażoną w soczewki pozwalające na przybliżenie obrazu x60, x150, x700. 🔎

Oprócz odpowiednich obiektywów, kamera wyposażona jest także w cztery technologie świetlne:
💡 światło widzialne typu I - służy do oceny elementów zalegających na powierzchni skóry, stopnia hiperhydrozy oraz nadmiernej ilości łojotoku,
💡 światło spolaryzowane - umożliwia ocenę naczynek krwionośnych, analizę kapilaroskopii, wrażliwości skóry oraz obserwacji cyrkulacji krwi w kapilarach skalpu,
💡 światło widzialne typu III - pozwala na ocenę warstwy rogowej oraz stopnia keratynizacji na owłosionej skórze głowy,
💡 światło UV - umożliwia dokładną analizę ujścia gruczołów łojowych oraz wykrycie ewentualnych tendencji do schorzeń o podłożu grzybiczym.

Pamiętaj, przed badaniem nie należy:
❌ myć głowy na 24h wcześniej,
❌ farbować włosów na kilka tygodni przed wizytą.

Badanie trichoskopowe jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne oraz nie wymaga dodatkowego skierowania. 👌

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #zdrowewlosy #trichoskopia #badaniewłosów #badanieskóry
...

„Włosy od zawsze kojarzyły się z kobiecością, atrakcyjnością, a przecież każda kobieta chce się podobać sobie oraz innym.” ✨

Sięgaliście po ostatnie wydanie Womens Health? Znajdziecie w nim ciekawy artykuł, w którym psycholog oraz trycholog Martyna Pobuta wyjaśnia, dlaczego kobiety podchodzą emocjonalnie do zmiany fryzury i czy może ona być początkiem życiowej rewolucji? 💇

Zajrzyjcie koniecznie, w końcu nowy rok to czas postanowień! 💪

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #postanowienianoworoczne #nowaja #czasnazmiany #nowafryzura #fryzjer
...

Twoje włosy są zniszczone od częstej stylizacji wysoką temperaturą oraz zabiegów fryzjerskich? Zabieg Innovatis Luxury Care pozwoli głęboko nawilżyć i zregenerować Twoją fryzurę 🤗

Trwa około 60 minut i składa się z kilku etapów. Usiądź na fotelu, zrelaksuj się, a my zajmiemy się resztą!

Pierwszym etapem jest dwukrotne oczyszczanie włosów oraz skóry głowy szamponem, który dokładnie usunie zanieczyszczenia, ale także otworzy łuskę włosa, co pozwoli lepiej wniknąć substancjom odżywczym.

W następnych etapach na Twoje włosy nałożymy:
🔹plazmę z diamentami, czarną perłą, enzymami i proteinami,
🔹ampułkę z zielonym kawiorem oraz keratyną,
🔹maskę z ekstraktem z czarnego kawioru, masłem Shea, kolagenem, kwasami Omega 3 oraz witaminami,
🔹maskę w sprayu z ekstraktem z kawioru, kolagenu, witaminą E, Pantenolem
🔹oraz fluid mineralny.

W zależności od stopnia zniszczenia zabieg należy powtórzyć od 4 do 6 razy, Twój trychologa pomoże dobrać Ci odpowiednią ilość oraz częstotliwość zabiegów.

I gotowe – teraz pozostaje Ci cieszyć się nieskazitelnie miękkimi, sprężystymi i wzmocnionymi włosami! ✨

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #zdrowewlosy #zabiegpielęgnacyjny #czarnaperła #diamenty #zielonykawior #lśniącewłosy #spa
...

Czas na przedstawienie kolejnej osoby z zespołu Instytutu Trychologii. 👩‍⚕️

Kasia Kołakowska jest absolwentką Wydziału Lekarskiego WUMu. Obecnie jest w trakcie odbywania podyplomowego stażu lekarskiego. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych.

Specjalizuje się w problemach włosów i skóry głowy, występujących u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Jest autorką licznych publikacji z zakresu terapii excimerowych oraz pracy naukowej „Łysienie plackowate – diagnostyka różnicowa”.

W wolnych chwilach Kasia uwielbia podróżować. Najczęściej wybiera słoneczne kierunki. 🌴☀️

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #wum #wydziałlekarski
...

Zakola, przedwczesne łysienie, pierwsze siwe włosy czy wzmożone wypadanie - to problemy, z którymi zmaga się wielu mężczyzn. 👨

Zapraszamy do przeczytania artykułu w grudniowym wydaniu Elle Man, gdzie nasza ekspertka Anna Mackojć wyjaśnia, w jaki sposób Panowie mogą zadbać o kondycję oraz wygląd swoich włosów, aby jak najdłużej cieszyć się piękną i gęstą fryzurą.

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #elleman #zakola #łysienie #siwewłosy #dlamężczyzn
...

Kochani,

w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia chcielibyśmy przekazać Wam życzenia od całego Zespołu Instytutu Trychologii 🎄

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #życzenia #zyczeniaświąteczne
...

Słyszeliście o tzw. równowadze PEH? ✨ Ten skrót pochodzi od nazw trzech grup składników odżywczych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji włosów:

◼️ protein,
◼️ emolientów,
◼️ oraz humenktantów.

Zobacz wypowiedź Anny Mackojć z Instytutu Trychologii, w której wyjaśnia jakie efekty może dać odpowiedni dobór kosmetyków do potrzeb Twoich włosów.

👉 https://link.trychologia.edu.pl/wprost

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #równowagapeh #emolienty #humektanty #proteiny #peh
...

Święta już za kilka dni… Macie już wszystkie prezenty? 🎄

Dla zapominalskich przygotowaliśmy kilka interesujących propozycji. W Instytucie Trychologii czekają nas Was zestawy kosmetyków i bony podarunkowe na zabiegi pielęgnacyjne. 🎁

Spraw przyjemność sobie lub swoim najbliższym! 😍

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #prezenty #pomysłnaprezent #zestawupominkowy
...

Twoje włosy są matowe, pozbawione objętości i podatne na uszkodzenia? Przyczyną może być zła dieta. 🥗

Zobacz, jakich błędów możesz uniknąć, aby lepiej zatroszczyć się o ich kondycję 👩

❌ Spożywasz zbyt mało lub zbyt dużo kalorii.
Jeśli kaloryczność Twojej diety jest poniżej poziomu Podstawowej Przemiany Materii możesz nie dostarczać do organizmu prawidłowej ilości minerałów oraz witamin. Zbyt wysoka kaloryczność prowadzi do nadwagi i otyłości. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie może zaburzyć procesy hormonalne.

❌ Twoja dieta jest uboga w białko.
Z białka powstaje keratyna – główny budulec łodygi włosa. Prawidłowo powinniśmy jeść około 1 grama białka na kilogram masy ciała. Niedobór możesz uzupełnić spożywając: mięso, ryby, jaja, nabiał lub rośliny strączkowe.

❌ Pijesz za dużo kawy i herbaty do posiłków.
Jeśli popijasz posiłki kawą lub herbatą, Twój organizm nie wchłania wszystkich wartości odżywczych dostarczanych w jedzeniu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie woda.

❌ W Twojej diecie jest za mało antyoksydantów.
Antyoksydanty to najlepsza broń do walki z wolnymi rodnikami, które osłabiają nasz układ odpornościowy i przyspieszają procesy starzenia. Produkty bogate w antyoksydanty to na przykład: awokado, oliwa z oliwek, orzechy i pomidory.

❌ Twoje posiłki są monotonne.
Jeśli w Twoim jadłospisie codziennie pojawiają się te same potrawy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że występują u Ciebie braki minerałów oraz witamin. Zadbaj o różnorodność na talerzu, a także unikaj wysokoprzetworzonej żywności, która pozbawiona jest wartości odżywczych.

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #zdrowewlosy #zadbajosiebie #dbamosiebie #zdrowadieta #zbilansowaneposiłki #jemzdrowo #zdroweodżywianie
...

Życie w wiecznym pośpiechu, dużo pracy i obowiązków, brak czasu dla siebie to powszechne czynniki stresogenne, które mają wpływ nie tylko na kondycję naszych włosów, ale także całego organizmu. 😰

Co gorsze, skutki stresu możemy zauważyć na naszych włosach nawet do 3-6 miesięcy od momentu wystąpienia dużego nasilenia emocji. ⌛

Jak temu zapobiec?
✔ spróbuj zmienić tryb życia, znajdź czas na relaks i odpoczynek,
✔ jedz orzechy i nasiona – są bogate w biotynę, która odżywia mieszki włosowe,
✔ dbaj o podaż witamin – spożywaj posiłki bogate w witaminy A, D, E, K, B6 i B12,
✔ skonsultuj się ze specjalistą – trycholog doradzi Ci odpowiednie kosmetyki, suplementacje lub zabiegi, które pozwolą na wzmocnienie Twoich włosów i zniwelowanie skutków stresu.

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #zdrowewlosy #stres #zadbajosiebie #dbamosiebie
...

Ponad 2% populacji zmaga się z problemem bielactwa, czyli zmniejszeniu lub zatrzymaniu pigmentu przez melanocyty (komórki pigmentowe).

Pierwszymi oznakami schorzenia są małe białe plamki pojawiające się na ciele. W pierwszym etapie schorzenia jest ich bardzo niewiele, dlatego nie dostrzegamy ich lub po prostu bagatelizujemy. ⚪

Z czasem problem zaczyna jednak stawać się bardziej zauważalny. Plamy robią się coraz większe i zaczynają się ze sobą zlewać.

Choć to schorzenie samo w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, może nieść poważne konsekwencje w zakresie zdrowia psychicznego:

❗ brak akceptacji własnego ciała
❗ depresja
❗ wykluczenie społeczne.

Zmiany depigmentacyjne nie znikną samoistnie, wymagają specjalistycznej terapii. Jeśli zauważyłeś u siebie przebarwienia skórne, zgłoś się na konsultację do specjalisty. Dobierzemy terapię odpowiednią dla Ciebie i Twoich potrzeb. 👩‍⚕️

Jedną z nich są zabiegi z użyciem lasera excimerowego typu Exciplex.

Jeśli zmagasz się z bielactwem pamiętaj także o:
◻️ prawidłowej ochronie skóry przed słońcem i promieniowaniem UV,
◻️ stosowaniu odpowiednich kosmetyków,
◻️ niewykonywaniu tatuaży.

Zobacz jakie efekty mogą przynieść zabiegi i prawidłowy sposób dbania o skórę! ☝️ ☝️ ☝️

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #pielegnacjawlosow #dbajowlosy #dbajowłosy #haircare #dbamowlosy #dbamowłosy #trychologwarszawa #warszawa #zdrowewłosy #zdrowewlosy #bielactwo
...