Modny skład, czyli nowe substancje w pielęgnacji włosów

Skinifikacja to trend, o którym szeroko mówi się w branży kosmetycznej. To przeniesienie składników znanych z kosmetyków do twarzy i ciała doproduktów pielęgnujących skórę głowy i włosy. O jakich składnikach mowa?

Kwas hialuronowy i gliceryna

W kosmetykach stosowane są ze względu na właściwości silnie nawilżające. Jak działająć? Potrafią przyciągać i wiązać cząsteczki wody. Dzięki temu zapobiegają przesuszeniu skóry głowy, redukując świąd czy łuszczenie się suchego naskórka. Zwiększają również elastyczność łodygi włosa, wygładzają ją i dodają jej naturalnego
blasku. Delikatny film, który tworzą na powierzchni łodygi chroni przed uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Gliceryna roślinna to jeden z popularnych składników kosmetyków naturalnych, kwas hialuronowy już na stałe wszedł do kanonu najpopularniejszych substancji w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Witamina C

Serum z witaminą C znajdziemy w kosmetyczce każdej fanki przemyślanej pielęgnacji skóry. Co dobrego ta witamina może zrobić dla naszych włosów i skalpu? Kwas
askorbinowy jest bardzo silnym antyoksydantem, więc zmniejsza aktywność wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry głowy i włosów. Dodatkowo pobudza wytwarzanie kolagenu i chroni intensywność koloru przy włosach farbowanych. Dodaje im też blasku. Warto dbać też o odpowiednie dostarczenie tej witaminy od wewnątrz – wpływa na produkcję kolagenu i wchłanianie żelaza, a także na strukturę
włosów.

Peptydy

To krótkołańcuchowe aminokwasy występujące naturalnie w naszych włosach. Pomagają wytwarzać keratynę, główne białko budulcowe włosów i sprawiają, że mieszek włosowy otrzymuje odpowiednie ilości składników odżywczych z przepływającej krwi. Te niewielkie białkowe cząsteczki przebojem wkroczyły kilka lat temu do receptur kosmetyków odmładzających. Dziś wiemy już, że dobrze sprawdzają się także w pielęgnacji skalpu i łodygi włosa. Niektóre z nich stymulują produkcję kolagenu, zwiększają elastyczność włosów i poprawiają kondycję suchych, rozdwajających się końcówek. Mogą też wzmacniać cebulki włosów, tym samym wpływając na wygląd łodygi. Popularne od kilku sezonów w kremach i serum peptydy miedziowe mogą stymulować mikrocyrkulację, poprawiając odżywienie mieszków, a także wydłużać cykl wzrostu włosa. Wyniki nowych badań pokazują też, że pomagają blokować DHT, czyli dihydrotestosteron, którego wysoki poziom wpływa na nasilone wypadanie włosów (łysienie androgenowe). Znajdziemy je w serum i wcierkach.

Niacynamid

Witamina B3 to dziś standard w produktach pielęgnacyjnych. Dlaczego znalazła się też w kosmetykach do skóry głowy? Głównie ze względu na działanie silnie przeciwzapalne, dzięki któremu łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne i podrażnienia. Dodatkowo niacynamid reguluje produkcję sebum przez gruczoły łojowe, co zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Jednocześnie nie powoduje przesuszenia skóry. Technolodzy sięgają po niego tworząc produkty do włosów także dzięki jego właściwościom antyoksydacyjnym. Składnik też skutecznie ogranicza szkody wywoływane przez szkodliwe czynniki zewnętrzne i regeneruje uszkodzoną barierę hydrolipidową.

Boom na rozmaryn

W tym roku jest jeden składnik naturalny, który zdominował rynek produktów do pielęgnacji włosów i skalpu – rozmaryn! Duża w tym zasługa TikToka, gdzie hasło „olejek rozmarynowy” zalicza milionowe wyszukiwania,a użytkownicy dzielą się domowymi sposobami na pielęgnację. Przypisuje się mu właściwości wzmacniające i pobudzające wzrost włosów, regulowanie produkcji sebum i niwelowanie łupieżu. Warto jednak przyjrzeć się badaniom. Olejek rozmarynowy może stymulować mikrocyrkulację, dzięki czemu korzystnie wpłynie na dotlenienie i odżywienie mieszków, jednak ważne jest też to, jak aplikujemy kosmetyki z tym składnikiem, bo to np. masaż zwiększy jego skuteczność. Ma też właściwości antyoksydacyjne, które są ważne w kontekście profilaktyki starzenia się skóry i włosów. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest magicznym remedium na wszystkie problemy. Takiego jeszcze nie odkryto!

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.