Wypadanie włosów po ciąży



Mechanizm wypadania włosów po ciąży

Problem wypadania włosów po ciąży jest powszechny. Dotyka on ok. 40-50% kobiet. Do wypadania włosów po ciąży dochodzi najczęściej w mechanizmie wypadania telogenowego. W normalnych warunkach cykl wzrostu włosa składa się z trzech zasadniczych faz:

  • anagenu, czyli fazy aktywnego wzrostu, która trwa od 2 do 7 lat,
  • kategenu, który jest fazą przejściową i trwa 2-3 tygodnie,
  • telogenu, czyli fazy spoczynku, kiedy włos powoli obumiera, trwa on 2-3 miesiace.

U zdrowej osoby ok. 80-90% mieszków włosowych jest w fazie anagenu, w katagenie jest do 5% i ok. 5-10% znajduje się w fazie telogenu. Za normę uznaje się wypadanie od 50 do 100 włosów na dobę. W przypadku łysienia telogenowego odsetek mieszków telogenowych może przekraczać nawet 50% a liczba wypadających włosów na dobę znacząco przewyższa normę.

Poród a łysienie telogenowe

Przyczyny wywołujące łysienie telogenowe mogą być różne. Zalicza się do nich właśnie poród oraz inne czynniki takie jak stres, wysoka gorączka, czy przyjmowanie niektórych leków. Łysienie telogenowe jest rodzajem łysienia niebliznowaciejącego, co oznacza, że mieszki włosowe w tym przypadku nie ulegają uszkodzeniu. Pojawia się ono ok. 3-6 miesięcy po zadziałaniu czynnika wyzwalającego. Pacjenci obserwują rozlane przerzedzenie oraz intensywne wypadanie włosów.

Rozpoznanie schorzenia opiera się na szczegółowo zebranym wywiadzie z pacjentem. Pomocne jest badanie trichoskopowe. Należy pamiętać, że poporodowe łysienie telogonowe może nakładać się z innymi czynnikami mogącymi przyczyniać się do utraty włosów, takimi jak: niedobory żelaza, zaburzenia hormonalne, stres i choroby tarczycy. Kluczowy jest dokładny wywiad i indywidualne podejście do każdej pacjentki.

Łysienie poporodowe

Poporodowe łysienie telogenowe pojawia się zazwyczaj około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka i może trwać do roku. Poporodowa utrata włosów związana jest ze spadkiem estrogenów – hormonów tzw. „żeńskich” lub wzrostem hormonu prolaktyny. Poziom estrogenów w trakcie ciąży jest nieco wyższy. Trzy miesiące po porodzie zaczyna spadać co skutkuje również przejściem włosa w stan spoczynku, a następnie wypadaniem.

Wysoki poziom prolaktyny, który jest fizjologiczną reakcją laktacji również może się przyczynić do zwiększonej ilości wypadających włosów. Poziom prolaktyny może być również wysoki jeśli w tym okresie dodatkowo występują sytuacje stresowe.

Jak zapobiec aby zmniejszyć wypadanie włosów po ciąży

Istnieją jednak metody skutecznych terapii i możliwości przyspieszenia odrostu włosów. Zastosowanie znajdują zabiegi trychologiczne nieiniekcyjne z zastosowaniem specjalistycznych preparatów oraz zabiegi iniekcyjne takie jak mezoterapia. Pomocne będą również preparaty wspomagające odrost włosów do stosowania domowego przez pacjentkę. W niektórych przypadkach szczególne znaczenie może mieć również odpowiednia dieta oraz bezpieczna suplementacja, przeznaczona dla kobiet karmiących (Nourkrin wersja inCLINIC z 900 mg kompleksu proteoglikanow). W przypadku pacjentek z wypadaniem włosów po ciąży przed przystąpieniem do jakiejkolwiek terapii bardzo ważne jest przeanalizowanie przeciwwskazań. Do zabiegów iniekcyjnych przeciwwskazaniem może być laktacja (karmienie piersią).

Podsumowanie

Podsumowując, za wypadanie włosów po ciąży najczęściej odpowiada łysienie telogenowe. W tym rodzaju łysienia nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosów i jest ono odwracalne. Dostępne są terapie wspomagając odrost włosów. Należy również pamiętać o wahaniach hormonalnych w okresie okołoporodowym, które mogą przyczyniać się do problemu wypadania włosów.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.