Mentol – właściwości terapeutyczne w trychologii
Jaki związek z wypadaniem włosów ma mentol? Wyjaśniamy! Wypadanie włosów jest niepokojącą dolegliwością, która może dotyczyć kobiet jak i mężczyzn. Dzienna norma wypadających włosów oscyluje od 80 do 100. Problem zaczynamy dostrzegać, kiedy ta liczba zostaje przekroczona. Kiedy widzimy duże ilości wypadających włosów podczas czesania, mycia, zauważamy ich gorszy wygląd i przerzedzenia na głowie. Przyczyną takiego stanu mogą być: zaburzenia hormonalne, zły styl życia czy nieodpowiednia i źle zbilansowana dieta. Wszelkiego rodzaju łysienia, choroby skóry, które doprowadzają do wypadania włosów uznawane są za poważne schorzenia mające swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w sferze psychicznej. Dlatego znalezienie u osób przyczyny wypadania włosów jest bardzo istotne w celu poprawienia jakości i komfortu życia.
Zbawienny wpływ mentolu
Wyciągi i ekstrakty roślinne od wielu lat odgrywają ważną rolę terapeutyczną. Znajdują zastosowanie w walce z problemem wypadania włosów. Mają również pozytywny wpływ na stan skóry głowy. Ich znaczenie w tego typu problemach potwierdziły badania kliniczne. Jedną z nielicznych roślin która została przebadana jest mięta pieprzowa, olejek z mięty oraz mentol. Mięta pieprzowa znalazła zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz w przemyśle kosmetycznym, gdzie stosowana jest jako substancja zapachowa. Jednak największą rolę w kwestii kondycjonowania skóry głowy odgrywa tu główny składnik olejku miętowego – mentol. Należy do alkoholi z grupy terpenów. Jego charakterystyczną cechą jest wyrazisty miętowy zapach. Pozyskuje się go z olejku mięty w procesach syntezy chemicznej i wymrażaniu. Występuje w dwóch postaciach jako krystaliczny proszek lub bezbarwny przypominający ,,igły” kryształ. Najbardziej rozpuszczalny jest w etanolu oraz olejach tłustych, natomiast nie rozpuszcza się w wodzie.
Mentol w trychologii
Mentol ma udowodnione w badaniach in vitro działanie przeciwzapalne, dlatego bardzo dobrze się sprawdza w produktach do terapii atopowego zapalenia skóry głowy, wykazuje cechy przeciwgrzybicze i przeciwświądowe wykorzystywane w redukcji np. kolonii drożdżaków z grupy Malassesia odgrywające ważna rolę w powstawaniu łojotokowego zapalenia skóry. Ma on również bardzo silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Redukuje stan zapalny spowodowany bakteriami beztlenowymi do których należy np. Staphyloccocus aureus, wywołujący infekcje owłosionej skóry głowy.
Mentol w preparatach trychologicznych
Dzięki bardzo szerokiemu spektrum działania i swoim właściwościom chłodzącym mentol jest główną substancją aktywną w produktach do włosów takich jak szampony, maski, ampułki, które dedykowane są głównie do terapii w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy z towarzyszącym świądem, hamowania wypadania włosów i stymulacji porostu. Mentol zaaplikowany na skórę głowy wywołuje tzw. ,,uczucie mrowienia” oraz wykazuje działanie mocno chłodzące bez istniejącej zmiany temperatury otoczenia. Tego typu odczucie wynika z podrażnienia nerwów czuciowych i wywołuje efekt miejscowego znieczulenia. Potencjał terapeutyczny olejku z mięty pieprzowej w wypadaniu włosów oraz stymulacji porostu przedstawiły badania kliniczne.
Badania nad zastosowaniem mentolu
W badaniu wykorzystano czysty, certyfikowany, ekologiczny olej z mięty pieprzowej. Wyniki przeprowadzonej analizy porównawczej wykazały że olejek miętowy wpływa:
- pozytywnie na stan skóry głowy,
- wzmaga mikrocyrkulacje w kapilarach krwionośnych oplatających mieszki włosowe, co wpływa na hamowanie wypadania włosów i stymulacje porostu,
- przeciwświądowo i przeciwzapalnie.
Olejek z mięty pieprzowej jest produktem, który ma udowodnione działanie i jest wykorzystywany w produktach trychologicznych w prowadzeniu terapii, która ma na celu poprawę stanu skóry głowy oraz zahamowanie wypadanie włosów.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: