Łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie poradzić?
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) uznane zostało za jedną z przypadłości występujących u około 3% – 5% populacji. Najczęstsze objawy ŁZS (Łojotokowego zapalenia skóry) to plamy rumieniowo-złuszczające pokryte licznymi, obfitymi, żółtymi, tłustymi łuskami, którym często towarzyszy świąd lub pieczenie. W bardziej zaawansowanym stadium ŁZS, zmiany przybierają formę dobrze odgraniczonych, nieregularnych plam rumieniowych z nawarstwionymi żółtymi łuskami krystalizacyjnymi i widocznym niekiedy surowiczym wysiękiem. W zaawansowanych stadiach nawarstwiona, wyschnięta warstwa zrogowaciałego naskórka. Wyprysk łojotokowy może dotyczyć pacjentów w każdym okresie życia, od niemowlęctwa po wiek podeszły.
Jak przebiega Łojotokowe zapalenie skóry?
Za najważniejszy czynnik choroby uznaje się nadreaktywność gruczołów łojowych i nieprawidłowy proces odnawiania komórek naskórka, prowadzący do przyśpieszonego rogowacenia, jednakże może ona pojawić się u osób bez łojotoku. W przebiegu choroby poziom flory drobnoustrojowej skóry Malassezia furfur występuje w zwiększonej ilości. Kolonia grzyba wnika do warstwy rogowej naskórka, uwalniając lipazę, która doprowadza do tworzenia się wolnych kwasów tłuszczowych i zapoczątkowania procesu zapalnego. Malassezia spp dobrze rozwija się w środowisku bogatym w lipidy, dlatego obecność wolnych kwasów tłuszczowych sprzyja wzrostowi tego grzyba.
Co wpływa niekorzystnie na Łojotokowe zapalenie skóry?
Czynnikami mogącymi nasilić zmiany chorobowe w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry są m.in.: nieprawidłowa dieta, nadwaga, otyłość, leki, narażenie na stres i zmęczenie, błędy w pielęgnacji skóry, jak i zbyt intensywne usuwanie warstwy hydro-lipidowej przez używanie nieprawidłowych kosmetyków. Natomiast świąd wzmaga nadreaktywność gruczołów potowych.
Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą o przewlekłym charakterze, przebiegającą z okresami remisji i nawrotów. W związku z tym wymaga regularnej terapii i odpowiedniej profilaktyki. Głównym celem zabiegu jest eliminacja zalegającej krystalizacji oraz redukcja świądu i rumienia. Pod względem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania wiodą prym preparaty terapii miejscowej, zawierające substancje przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
Jak skutecznie uporać się z Łojotokowym zapaleniem skóry?
Najskuteczniejsze preparaty na Łojotokowe zapalenie skóry to te, które zawierają klimbazol i pirotronian cynku (np. Mediceuticals For Scalp Dandruff). To te składniki znacząco wpływają na zachowanie równowagi mikroflory bakteryjno-grzybiczej owłosionej skóry głowy. Ponadto wyekstrahowane odpowiednie stężenia ekstraktów ziołowych połączone w jedną recepturę dają efekt oczyszczenia owłosionej skóry głowy z łupieżu. Ekstrakty z lawendy, rozmarynu, mięty, zielonej herbaty, eukaliptusa, aloesu, rumianku i akacji wzmocnione zostały witaminą E, pantenolem oraz alantoiną zapewniając odbudowę biofilmu owłosionej skóry głowy. Efektem odbudowy biofilmu jest utrzymanie odpowiedniej hydratacji warstw skórno-naskórkowych, co bezpośrednio przekłada się na brak nadmiernej keratynizacji i krystalizacji. Skóra jest czysta i bez stanu zapalnego.
Potrzebne dodatkowe wsparcie
Dodatkowa pielęgnacja to również olej z baobabu (np. Bao-Med). Jest to prawdziwa skarbnica cennych substancji. Dzięki temu, że zawiera szereg kwasów tłuszczowych działa odżywczo, łagodząco, przeciwzapalnie, regenerująco. Przywraca również prawidłowy proces proliferacji komórek skórno-naskórkowych. Przy łojotokowym zapaleniu skóry nie bez znaczenia jest to, co każdego dnia znajduje się w naszym jadłospisie. Odpowiednio dobrane produkty, bogate w witaminy, mikroelementy i kwasy tłuszczowe, mogą wspomagać walkę z chorobą.
Podsumowując – Łojotokowe Zapalenie Skóry
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to poważny problem nie tylko ze względu na estetykę. Jest to schorzenie pełne niekomfortowych objawów, które niestety mają charakter nawrotowy. Nawet, kiedy wydaje się, że zmiany chorobowe zostały zniwelowane, może okazać się, że jedynie na pewien czas przeminęły i powrócą w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego też stała kontrola trychologiczna i właściwa pielęgnacja skóry z ŁZS traktowane rutynowo to najlepsze wyjście dla osób borykających się z tym schorzeniem.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: