Mezoterapia igłowa skóry głowy – kiedy warto ją wykonać? Wskazania i efekty zabiegu
Mezoterapia to forma terapii, którą początkowo wykorzystywano do leczenia migreny i innych chorób neurologicznych. Wstrzykiwanie środków leczniczych bezpośrednio do miejsca bólu czy dysfunkcji miało zapewnić ich lepszą tolerancję i skuteczniejsze działanie. Dzisiaj mezoterapia znajduje zgoła inne zastosowanie. Jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z jej rodzajów jest mezoterapia igłowa skóry głowy.
Na czym polega mezoterapia skóry głowy?
Mezoterapia igłowa skóry głowy jest jedną z metod stosowanych w trychologii. Zabieg zalecany jest do wielu schorzeń skóry głowy i wszelkich problemów związanych z wypadaniem włosów, a przede wszystkim z łysieniem.
Zabieg mezoterapii polega na ostrzykiwaniu wybranego obszaru substancjami aktywnymi (w tym leczniczymi). W przypadku mezoterapii skóry głowy zwykle są to preparaty, które hamują wypadanie włosów i pobudzają meszki włosowe do pracy – środki o działaniu przeciwzapalnym, witaminy, substancje odżywcze. Szczególnym rodzajem zabiegu jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, polegająca na podaniu pacjentowi preparatu, który uzyskano z jego własnej krwi.
Preparaty, jakie podaje się pacjentowi podczas mezoterapii skóry głowy, dopasowywane są do indywidualnych potrzeb i dolegliwości, z jakimi zgłasza się on do gabinetu trychologicznego.
Substancje wykorzystywane do mezoterapii skóry głowy docierają do głębokich warstw skóry. Dzięki temu działają one znacznie skuteczniej niż preparaty stosowane miejscowo (bariera naskórkowa uniemożliwia większości kosmetyków dotarcie do głębokich warstw skóry).
Wskazania do mezoterapii skóry głowy
Mezoterapia skóry głowy to zabieg, który jest przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w każdym wieku. Najczęściej stosuje się ją w walce z takimi problemami, jak:
- wypadanie włosów – na skutek nieodpowiedniej diety, przemęczenia, stresującego trybu życia, zmian hormonalnych (np. po zakończeniu karmienia piersią, wejściu w okres menopauzy);
- łysienie androgenowe;
- zła jakość włosów – spowodowana zmianami homeostatycznymi w organizmie.
Mezoterapia może być stosowana jako zabieg leczniczy, jednak coraz częściej wykorzystuje ją się również w charakterze profilaktycznym.
Przeciwwskazania do mezoterapii skóry głowy
Pomimo tego, że mezoterapia skóry głowy jest zabiegiem bezpiecznym, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia, takie jak:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby o podłożu psychicznym,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- alergia na składniki wybranego preparatu,
- stany zapalne i infekcje skóry głowy.
Decyzję dotyczącą przeprowadzenia mezoterapii skóry głowy powinien każdorazowo podjąć lekarz, po uprzednim zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.
Przygotowanie do zabiegu
Przygotowanie do zabiegu mezoterapii igłowej skóry głowy polega na zebraniu dokładnego wywiadu, dodatkowo zalecane są badania z krwi, aby wykluczyć jakiekolwiek przeciwskazania. Wszystko to robimy w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Istotną rolę odgrywa prawidłowe oczyszczenie skóry głowy, dzięki czemu zwiększa się absorpcja składników aktywnych do mieszka włosowego. Do tych substancji należą m.in.: aminokwasy, komórki macierzyste, witaminy, peptydy biomimentyczne i minerały.
Zabiegi mezoterapii igłowej skóry głowy wykonywane są co dwa tygodnie. Optymalne jest wykonanie sześciu zabiegów mezoterapii igłowej skóry głowy.
Jak wygląda zabieg mezoterapii skóry głowy?
Zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy polega na podaniu za pomocą specjalnego urządzenia substancji pobudzających wzrost i hamujących wypadanie włosów.
Przewagą urządzenia nad wykonywaniem mezoterapii igłowej skóry głowy za pomocą igły i strzykawki jest wysoka precyzja. Podajemy zawsze taką samą dawkę preparatu oraz nakłucia są w regularnych odstępach. To, co jest najważniejsze to precyzja wkłucia się, która zawsze ma tą samą głębokość, co daje gwarancję, że do mieszka włosowego dostanie się zawsze jednakowa ilość preparatu do mezoterapii igłowej skóry głowy.
W zależności od problemu, jak i stanu zdrowia, odpowiedni preparat dobierany jest indywidualnie.
Dużą rolę w skuteczności zabiegu odgrywa styl życia, sposób w jaki się odżywiamy oraz dobór odpowiednich preparatów trychologicznych, przeznaczonych do codziennej, domowej pielęgnacji skóry głowy.
Mezoterapia igłowa skóry głowy nie jest bolesnym zabiegiem, a czas trwania to zazwyczaj 10-20 minut.
Efekty mezoterapii skóry głowy
Mezoterapia to jeden z najskuteczniejszych zabiegów odżywczych dla skóry głowy i włosów. Do jej efektów zalicza się:
- zahamowanie wypadania włosów,
- stymulację wzrostu nowych włosów,
- poprawę ukrwienia skóry głowy,
- pobudzenie syntezy kolagenu w skórze głowy,
- odżywienie i nawilżenie skóry głowy,
- regenerację i wzmocnienie włosów.
Szczególnym rodzajem omawianego zabiegu jest mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – koncentratu płytek krwi pacjenta, bogatego w czynniki wzrostu. Osocze bogatopłytkowe pobudza procesy regeneracyjne w komórkach skóry głowy i zapewnia doskonałe efekty estetyczne oraz zdrowotne.
Po zabiegu mezoterapii skóry głowy możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia lub obrzęku, a także niewielkich zasinień w miejscach iniekcji. Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni od zabiegu.
Mezoterapia fuzyjna i elektroporacja
Alternatywą dla klasycznej mezoterapii są zabiegi bezigłowe: mezoterapia fuzyjna i elektroporacja skóry głowy.
W mezoterapii fuzyjnej skóry głowy zamiast igieł wykorzystuje się drgania o częstotliwości odpowiadającej falom radiowym, siłę fuzji i zjawisko pola magnetycznego. Ich połączenie pozwala na wprowadzenie preparatów leczniczych w głębokie warstwy skóry.
Elektroporacja skóry głowy to metoda, która wykorzystuje działanie wysokonapięciowych pól elektrycznych. Fala elektromagnetyczna w postaci impulsów pozwala na wprowadzenie substancji leczniczych do wnętrza komórek skóry głębokiej.
Mezoterapia skóry głowy jest jedną z najskuteczniejszych metod odpowiedzialną za porost włosów. Przynosi również nieocenione korzyści poprawy jakości włosów i zahamowanie procesu ich wypadania. Zabieg ten może mieć również charakter profilaktyczny. Na satysfakcjonujące efekty należy poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Zapraszamy na zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy w Instytucie Trychologii w Warszawie ul. Kolejowa 45A
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: