Wypadanie włosów? Poznaj 9 powodów!
Powody wypadania włosów
Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Fizjologicznie włos żyje 2 – 6 lat. Okres ten nazywamy anagenem. Po tym czasie włos wchodzi w kolejny etap, tak zwaną fazę katagenową, inaczej fazę spoczynku, po której następuje faza telogenowa. W fazie telogenowej, kiedy włos jest już całkowicie pozbawiony łączności z siecią naczyń krwionośnych, a cebulka włosa ulega destrukcji, obumiera i wypada. Po czym włos zostaje zastąpiony nowym młodym włosem.
Dziennie może wypadać do 100 włosów. Są jednak momenty kiedy tych włosów wypada nam coraz więcej. Więcej zostaje na szczotce czy po kąpieli w wannie.
Do najczęściej spotykanych przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą:
1. Nieodpowiednia pielęgnacja.
Począwszy od zbyt agresywnego czesanie, bardzo ścisłych kucyków, tapirów, suszeniem gorącym powietrzem. Poprzez częste farbowanie i inne agresywne zabiegi fryzjerskie. Skończywszy na nieodpowiednio dobranych preparatach kosmetycznych do włosów jak i do skóry głowy, zwykle to właśnie ona jest odpowiedzialna za kondycję naszych włosów.
2. Dieta
Jakość skóry i jej przydatków, tj włosów i paznokci, jest odzwierciedleniem tego co dostarczamy do organizmu wraz ze zjadanymi posiłkami.
Dieta powinna być bogata w witaminy, makro i mikroelementy. Zbawienne działanie dla prawidłowego wzrostu włosa ma cynk, który odpowiada za prawidłową syntezę keratyny – podstawowego budulca włókien włosa. Duże znaczenie mają kwasy omega 3 i witamina D3, które odpowiedzialne są za prawidłowy podział komórkowy. Dieta wegetariańska lub wegańska, która wyklucza spożywanie mięsa a tym samym dobrze przyswajalnego białka nie należy do korzystnej w skutkach dla naszych włosów. Z diety należy całkowicie wyeliminować chipsy, fast foody czy słodycze, które przyczyniają się do wypłukiwania z organizmu minerałów i prowadzą do odkładania się toksyn.
3. Anemia
Anemia spowodowana niedoborem żelaza wpływa destrukcyjnie na włosy. Jest to efektem nieprawidłowego dotlenienia aparatu włosowego, w tym macierzy włosa gdzie produkowane są komórki budulcowe.
4. Stres.
W naszym życiu stres jest nieodłącznym jego czynnikiem. Jednakże są momenty kiedy stres i przemęczenie się nasila co może odbić się na włosach. Permanentny stres czy duża trauma , np. utrata bliskiej osoby, to momenty kiedy włosy nadmiernie zaczynają wypadać. Powodując znaczne przerzedzenie, może nawet prowadzić do całkowitej utraty włosów czy aktywacji łysienia plackowatego.
5. Brak homeostazy organizmu
Organizm jest postrzegany jako całość. Do jego prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest zachowanie homeostazy. Poszczególne jego elementy muszą ze sobą prawidłowo oddziaływać. Zaburzenie homeostazy nazywane jest chorobą, a jednym z wielu objawów zachwianej równowagi jest wypadanie włosów.
Do chorób prowadzących do nadmiernego wypadanie włosów należą choroby skóry głowy jak i samych włosów. Najczęściej spotykane to łuszczyca, grzybice czy łojotokowe zapalenie skóry.
6. Choroby zakaźne
Choroby zakaźne w przebiegu, których występuje wysoka gorączka, osłabiają funkcjonowanie całego organizmu. Mają duży wpływ na jakość włosów i ich zbyt szybkie obumieranie, czyli przechodzenie w fazę telogenu i w dalszym etapie przedwczesne wypadanie.
7. Choroby ogólnoustrojowe
Kolejną poważną przyczyną nadmiernej utraty włosów są choroby ogólnoustrojowe, takie jak zmiany tarczycy, toczeń rumieniowaty czy choroby układu pokarmowego.
8. Leki
Często do tego problemu przyczyniają się leki. Należy zapoznać się z ulotką, gdyż wśród działań ubocznych części z nich wymienione jest wypadanie włosów. Odlekowe wypadanie włosów ma zwykle charakter odwracalny, po zaprzestaniu stosowania danego leku symptom ten ustępuje. Często jednak choroba podstawowa jest znacznie poważniejsza, a przerwanie farmakoterapii jest niemożliwe.
9. Genetyka
Kolejnym winowajcą nadmiernej utraty włosów są geny. Łysienie androgenowe, jest to genetycznie uwarunkowane wypadanie włosów. Ten typ wypadania włosów ma podłoże hormonalne, odpowiedzialny za nie jest hormon androgenowy. Łysienie androgenowe obserwowane jest u kobiet (na szczycie głowy) jak i u mężczyzn (utrata włosów w kątach czołowych).
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD: