Dlaczego mężczyźni łysieją?

Dlaczego mężczyźni łysieją?



Dlaczego mężczyźni łysieją? Szacuje się, że co u trzeciego mężczyzny w wieku 25-45 lat występuje problem nadmiernego wypadania włosów, zatem śmiało można nazwać je dolegliwością powszechną. Po 50. roku życia problem dotyczy ponad 60% męskiej populacji. Proces ten ma wiele przyczyn, choć z reguły uwarunkowany jest genetycznie. Zwykle mężczyźni zaczynają tracić włosy w rejonie skroniowo-czołowym lub na czubku głowy, niekiedy łysienie występuje w obu tych rejonach jednocześnie.

Nadmierne wypadanie włosów – powód do niepokoju

Każdy, kto zauważy, że dziennie wypada mu więcej niż 100 włosów, powinien rozważyć udanie się do specjalisty – trychologa, który wskaże zarówno przyczyny dolegliwości, jak i sposoby jej leczenia. Nie tylko bowiem geny są odpowiedzialne za to, iż mężczyźni tracą włosy. Ich przerzedzanie może być także skutkiem urazów mechanicznych, oparzeń chemicznych czy termicznych. Utrata włosów bywa również następstwem radioterapii oraz chemioterapii. Przyjmowanie niektórych leków także ujemnie wpływa na stan męskiego owłosienia. Należą do nich chociażby antykoagulanty, leki antydepresyjne czy stosowane przy nadciśnieniu tętniczym. Nie bez znaczenia jest też wpływ warunków atmosferycznych – silne promienie słoneczne, zmiany wilgotności powietrza, czy skrajnie niskiej bądź wysokie temperatury. Wspomnieć warto także o zaburzeniu zwanym trichotillomanią – wówczas pacjent sam pozbawia się włosów z głowy, rzęs i brwi.

łysienie typu męskiego

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Dość częstym powodem wypadania włosów bywa także silny stres. Nie bez znaczenia jest też nieprawidłowe odżywianie – dieta ubogoresztkowa, w której znajduje się zbyt mało żelaza, selenu, cynku czy biotyny. Warto objaśnić pogląd mówiący o tym, że to zbyt wysoki poziom testronu w przypadku męskiej części populacji odpowiada za łysienie – mamy tu bowiem do czynienia ze sporym uproszczeniem. Zależne jest to bowiem od 5-alfa-reduktazy, enzymu przekształcającego testronu na hormon wpływający na łysienie typu męskiego DHT. DHT łączy się z receptorami androgenowymi umiejscowionymi w mieszkach włosowych.

W przypadku męskiej części populacji najczęściej spotykamy  typ androgenowy (zwany inaczej łysieniem typu męskiego). Dotyczy się niemal 90% przypadków. Następuje wówczas drastyczne skrócenie fazy długości wzrostu włosa. Mieszki włosowe stają się słabo ukrwione, ulegają procesowi miniaturyzacji. Towarzyszy temu zwykle problem nadmiernie natłuszczonej skóry. Pierwsze objawy pojawiają się niekiedy już w wieku nastoletnim, z czasem pogłębiają się. Linia włosów cofa się coraz bardziej – w rezultacie nierzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów.

Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów?

Istnieje kilka sposobów na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Pierwszy z nich to zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Polega ono głównie na tym, by jak najszybciej ograniczyć aktywność DHT. Podaje się wówczas preparaty na łysienie do stosowania miejscowego – z inhibitorami DHT lub blokerami enzymu alfa- 5- reduktazy. Dostępne są one na receptę, z reguły zawierają finasteryd albo minoxidil.

Warto sięgnąć także po specjalistyczne preparaty trychologiczne pozwalające na zahamowanie procesu nadmiernego wypadania włosów. Powinno się jednak rozpocząć ich stosowanie w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania owej dolegliwości. Jakie jest ich działanie? Wzmacniają mieszek włosowy dzięki poprawieniu jego odżywienia i ukrwienia, a jednocześnie ograniczają wydzielanie łoju. Specyfiki owe często mają w swym składzie proteiny, witaminę A, keratynę, cynk oraz miedź. Nierzadko występuje w nich także aminokwas dostarczający siarkę, która wpływa zbawiennie na stan włosów (cystynę) oraz komórki placenty.

Nie bez znaczenia jest także zmiana diety. Warto wprowadzić jak najwięcej produktów spożywczych posiadających w swym składzie cynk, żelazo czy selen. Metodą coraz częściej wykorzystywaną do poprawy stanu włosów jest mezoterapia skóry głowy. Polega na nastrzykiwaniu skóry substancjami czynnymi. W przypadku leczenia nadmiernego wypadania włosów preparat bardzo cienkimi igłami wprowadza się do mieszków włosowych, pobudzając tym samym ich wzrost. Zwykle kilka zabiegów przynosi spodziewane efekty. Hitem współczesnej trychologii są zabiegi karboksyterapii skóry głowy, polegające na wstrzyknięciu medycznego dwutlenku węgla. Innymi zabiegami trychologicznymi jest naświetlanie laserem LLLT oraz ledoterapia skóry głowy.

Wielu mężczyzn decyduje się na zabieg laserowy. Wiązki światła stymulują ukrwienie skóry głowy oraz pobudzają mieszki włosowe do pracy. W efekcie dochodzi do wstrzymania procesu utraty włosów, poprawy ich jakości raz objętości i  złagodzenia stanów zapalnych skóry głowy. W zaawansowanych stanach niekiedy jedynym rozwiązaniem bywa przeszczep włosów. Podczas zabiegu można jednocześnie pobrać aż dwa tysiące mikroskopijnych fragmentów skóry (w każdym z nich znajdują się zespoły mieszkowe) i przenieść je na miejsca, gdzie włosów uprzednio już nie było.

Warto pamiętać o tym, by udać się do trychologa odpowiednio wcześnie – gdy proces nadmiernego wypadania włosów dopiero się rozpoczął. Wówczas bowiem istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo tego, iż na skutek połączenia kilku metod i sposobów leczenia łysienie uda się cofnąć lub w znacznym stopniu zahamować. Pamiętać należy o tym, iż nie jest to terapia krótkotrwała, jednak przynieść może nadspodziewanie dobre efekty.

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.