łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe Zapalenie Skóry Głowy – co to jest…



Łojotokowe Zapalenie Skóry Głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, to jedno z najtrudniejszych schorzeń trychologicznych. Oczywiście, może ono przybierać postać łagodną, ale i również bardzo ciężką. Schorzenie to ma tendencje do nawrotów, a jego przebieg jest często przewlekły.  Na tego typu zapalenie najczęściej są narażone osoby, których gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum. Aczkolwiek przydarza się również osobom o skórze normalnej, czy dzieciom.  Oprócz osób, których skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum, narażone są również osoby w wieku pokwitania. Według statystyk, choroba ta częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Od 1 do 3% populacji choruje na łojotokowe zapalenie skóry głowy między 18 a 40 rokiem życia.

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry głowy jest dość proste, gdyż jego powszechnym objawem jest pojawienie się swędzących, czerwonych plam, na których widać żółtą, tłustą łuskę. Tego typu zmiany, oprócz skóry głowy pojawić się mogą na czole, za uszami, na płatkach nosa oraz przy brwiach. Czasami, miejsca chorobowe pojawiają się w obrębie pach, klatki piersiowej i pachwin.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry nie są do końca rozpoznane. Jak wspomniane zostało wyżej najczęściej dotyka ono osób posiadających nadprodukcję łoju, dlatego też wielu specjalistów przypuszcza, że to jest jego główny czynnik.

Następną przyczyną jest zbyt duża liczba drobnoustrojów – drożdżaków, grzybów z rodziny Malassezia. Bez obaw, grzyby te występują również na zdrowej skórze głowy. Dlatego, nie możemy twierdzić, że to schorzenie dotyka osoby, które nie dbają o higienę osobistą, gdyż przyczyną tej choroby są zaburzenia równowagi mikrobiologicznej naskórka. Drożdżaki, wytwarzają w procesie przemiany materii, pewne toksyczne substancje. Organizm, który chce bronić się przed grzybami powoduje stan zapalny. Następstwem tego jest wydzielanie większej ilości sebum, przez co pojawia się więcej drożdżaków, które żywią się tymi lipidami.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Łojotokowemu zapaleniu skóry sprzyja nadprodukcja hormonów (szczególnie androgenów) oraz zaburzenia immunologiczne. Nie omija również osób które narażone są na silne stresy oraz zaburzenia gospodarki lipidowej.

Przegrzane, klimatyzowane pomieszczenia również mogą sprzyjać rozwojowi choroby. Łojotokowe zapalenie skóry nasila się jesienią i zimą. Wielu specjalistów twierdzi, iż czynnikiem, który doprowadził do pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry u osób, których łój wydzielany jest normalnie, jest podrażnienie skóry przez kosmetyki bądź zanieczyszczone powietrze.

Konsekwencje zbagatelizowania schorzenia

Złuszczanie naskórka, stan zapalny oraz nadmiar łoju doprowadzają do powstania na głowie tłusto-suchej warstwy, przypominającej dziecięcą ciemieniuchę. Na tym etapie, jeżeli nie zastosuje się prawidłowego leczenia skóry głowy, włosy nie pobierają tlenu, przez co tak jakby duszą się pod warstwą tłustej skorupy. Zaś nowe włosy, nie mogą przebić się przez nią. Im dłużej łojotokowe zapalenie skóry jest nieleczone tym bardziej może powodować wypadanie włosów, które prowadzi do łysienia rozlanego. Na szczęście tego typu łysienie jest odwracalne. Kiedy chory wyleczy skórę i umiejętnie ją pielęgnuje oraz zmieni tryb życia, który może być czynnikiem pojawienia się choroby, włosy odrastają.

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry, to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od rodzaju skóry chorego, nasilenia oraz objawów. Wpływ ma również to czy „zainfekowana” jest tylko skóra głowy, czy też choroba rozprzestrzenia się na inne części ciała. Polecane jest też skorzystanie z porady trychologa. Podczas konsultacji dobierze on najefektywniejszą dla danego człowieka kurację. Głownie do tego typu schorzenia stosuje się peelingi, szampony, kremy oraz płyny. Chory musi pilnować się aby nie drapać skóry, ponieważ może dojść do podrażnienia i jej zarysowania, przez co zwiększa się ryzyko infekcji. Nawet po wyleczeniu należy dokładnie obserwować swoje ciało, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że choroba powróci.

Podejrzewasz objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy? Umów się na konsultację: Kliknij aby się umówić

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa
Błąd: nieprawidłowy identyfikator kanału.