Zmiany owłosienia w okresie menopauzy. – Trycholog Warszawa

Rezerwacja wizyty

690 640 460

Godzinny otwarcia

PN-PT 09:00-21:00
SOB 09:00-17:00

Manager

785 924 406

Dojazd

Ul. Kolejowa 45A, lok. U19, Warszawa
Zawsze dostępne miejsca parkingowe
Dzielnica Wola, Teren 19 Dzielnicy, obok Ronda Daszyńskiego

Zmiany owłosienia w okresie menopauzy.

Zmiany owłosienia w okresie menopauzy.

Menopauza. Czy podczas tego okresu możemy spodziewać się wypadania włosów? Dość często u kobiet w okresie menopauzalnym lub pomenopauzalnym dochodzi do przerzedzenia się włosów. Jeśli dokonamy dokładniejszej analizy redukcji owłosienia skóry głowy, można statystycznie potwierdzić, że u większości kobiet następuje utrata włosów na szczycie głowy.

Spadek estrogenów

Ponadto wiele kobiet traci włosy w okolicy czołowej, ale z zachowaniem linii brzegowej. Taki schemat łysienia – utraty włosów nazywamy typem żeńskiego łysienia hormonalnego, ponieważ dochodzi do spadków estrogenów a wzrostu androgenów. Te dysproporcje hormonalne są fizjologicznym objawem menopauzy.

Łysienie włókniejące czołowe

Do kolejnego typu łysienia można zaliczyć łysienie włókniejące czołowe. Jest to rodzaj łysienia, który częściej pojawia się po okresie menopauzy (od dwóch do dwunastu lat po menopauzie). Najczęściej jest to jeden z rodzajów łysienia o charakterze bliznowaciejącym – bez możliwości cofnięcia się zmiany. Pośrednio można jeszcze zaliczyć łysienia w tytułu schorzeń układowych, które często pojawiają się wraz z menopauzą bądź też utratę włosów spowodowaną sporą liczbą przyjmowanych leków (wynika to z pojawiających się zmian, chorób osób starszych).

Wzrost androgenów

Do zmian owłosienia wynikających z okresu menopauzy można też zaliczyć niechciane i nieestetyczne włoski na twarzy (okolice brody, żuchwy i nad ustami). Takie zmiany są również podyktowane wzrostem androgenów i spadkiem estrogenów. Przy omawianiu problemów trychologicznych z okresu menopauzy można też wspomnieć o siwieniu włosów. Jest to również dość częste zjawisko, które wynika z zmniejszenia aktywności enzymu tyrozynazy w przebiegu melanogenezy. W efekcie czego dochodzi do zwyrodnień w melanocytach, a następnie do zaniku. Rezultatem tego jest brak melaniny we włosie co daje obraz siwego włosa.

 

menopauza

Fot: www.mediceuticals.com.pl

Jeden Komentarz

  1. Renia-Reply
    3 sierpnia 2017 z 18:39

    Czy można w ogóle walczyć z wypadaniem włosów podczas menopauzy?

Zostaw komentarz