Sezonowe wypadanie włosów – czyli dlaczego włosy wypadają jesienią?Sezonowe wypadanie włosów brzmi znajomo? Większość z nas uważa jesień za okres przejściowy w naturze. Podobnie jak przyroda – nasze włosy również mają cykl życiowy. Kiedy z drzew zaczynają spadać liście – z naszych głów ze wzmożoną siłą wypadają włosy. Chociaż utrata włosów nie jest niczym przyjemnym – uspokajamy, nie ma powodów do paniki. Wszystko to jest efektem sezonowego wypadania włosów.

Czym jest sezonowe wypadanie włosów?

Bez względu na porę roku, wszyscy nieustannie tracimy włosy. Dziennie ubywa nam ich od 50 do 100, jednak są momenty, kiedy proces ten jest szybszy – takim czasem jest właśnie jesień. Sezonowe wypadanie włosów jest częścią naturalnego procesu odnowy fizjologicznej naszego organizmu. Podobnie jak z drzew zaczynają spadać liście – nasz mechanizm naturalny dokonuje wymiany i regeneracji naszych włosów. Dlatego nie warto panikować – wypadanie włosów jesienią jest jedynie stanem przejściowym i choć jest to typowy dla tej pory roku proces – można z nim odpowiednio walczyć.

Co powoduje sezonowe wypadanie włosów?

Wypadanie włosów jesienią niekoniecznie spowodowane jest błędami w pielęgnacji, nie musi też oznaczać problemów ze zdrowiem, dlatego nie wpadajmy zbyt szybko w panikę kiedy zauważymy odrobinę więcej włosów na szczotce, czy pod prysznicem. Proces ten stanowi swoistą schedę po naszych przodkach – sezonowe wypadanie włosów to zjawisko typowe dla wszystkich ssaków, które w ramach przygotowań do zimy zmieniają futro lub sierść. Przygotowania te wymagają regeneracji wszystkich włosów, tak by nasz organizm był w stanie przetrwać nawet w najniższych temperaturach.

Co przyczynia się do sezonowego wypadania włosów? W dużej mierze zmiana światła i godzin słonecznych w ciągu dnia. To właśnie brak słońca prowadzi do zmian w wydzielaniu melatoniny, co skutkuje szybszym przejściem do fazy telogenowej włosów. Jej konsekwencją jest wypadanie włosów. Ważnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na stan naszego owłosienia są złe nawyki wakacyjne. Częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, niezabezpieczanie włosów i skóry głowy odpowiednimi kosmetykami z wysokimi filtrami oraz brak nakrycia głowy podczas przebywania na słońcu – to wszystko odbija się na ich kondycji.

Nie zapominajmy, że jesień to również czas infekcji. Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę – możemy przeziębić również nasze włosy! Przeziębione, osłabione cebulki powodują wypadanie. Dlatego oprócz ochrony całego ciała, warto skupić się również na zadbaniu o włosy i skórę głowy.

Jak dbać o włosy jesienią?

Warto pamiętać, że choć sezonowe wypadanie włosów jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, istnieją sposoby, by wspomóc nasze włosy podczas tak wymagającego czasu.

Zacznijmy od podstaw, a właściwie od czubka naszej głowy. Czapka otoczy nie tylko ciepłem naszą głowę, ale przede wszystkim ochroni nasze włosy przed chłodem! Kiedy nie nosimy nakrycia głowy kapilary, których bardzo ważną funkcją jest odżywienie włosa, kurczą się, a co za tym idzie zostaje ograniczony przekaz substancji odżywczych z naszego krwiobiegu prosto do mieszka włosowego. W następstwie tego mieszki nie są dostatecznie zaopatrzone w odpowiednie składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, może to skutkować mniejszym dotlenieniem. W wyniku czego większa ilość włosów może przechodzić w fazę telogenu, czyli fazę wypadania włosa. Kiedy mieszki włosowe narażone są na niskie temperatury, a także ich skoki, z czasem słabną, może to skutkować pogorszeniem się ich jakości.

Nie zapominajmy, że dbać o włosy należy cały rok! Nasza dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Dobrą decyzją jest również stosowanie odżywek. Żeby włosy nie wypadały, skóra głowy musi być zdrowa. W związku z tym należy również czesać włosy delikatnymi szczotkami o zaokrąglonych ząbkach oraz unikać stresu. Na wzmocnienie włosów pomagają również kuracje, np. w postaci ampułek czy toników do wcierania w skórę głowy, które są bogate w czynne substancje w skoncentrowanej postaci powodujące pobudzenie procesów regeneracji komórek. To wszystko złagodzi objawy spowodowane sezonowym wypadaniem włosów

Stan naszych włosów jest w dużej mierze odzwierciedleniem tego, co dostarczamy do naszego organizmu wraz z posiłkami. Nasza dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana tak, aby nie dopuścić do niedoborów w naszym organizmie, które w pierwszej kolejności odbiją się na kondycji włosów. Warto zdawać sobie sprawę, że źle zbilansowane diety mogą zaburzać homeostazę organizmu – równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. W efekcie prowadzić do złego odżywania mieszków włosowych i ogólnej złej kondycji całej struktury włosa. Włosy mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Kiedy zacząć się martwić?

Pamiętajmy, że zjawisko wypadania włosów jest całkowicie naturalne, jednak powinno ono pozostawać w pewnych normach. Jeżeli zauważymy, że nasza fryzura znacznie się przerzedziła, a ilość włosów na poduszce, czy pod prysznicem istotnie wzrosła – koniecznie udajmy się do specjalisty!

Sezonowe wypadanie włosów nie powinno trwać dłużej niż 6-8 tygodni. Jeśli więc zauważymy, że mimo zmian w diecie, wzmacniania włosów i prawidłowej pielęgnacji, włosy nadal intensywnie wypadają to sygnał, że powinniśmy udać się do specjalisty. W oparciu o badanie trichoskopowe, trycholog będzie mógł ocenić stan skóry głowy, naczyń krwionośnych, ujść mieszkowych włosów, a także łodyg włosów – ich wygląd, grubość, połysk i pigmentację. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zarekomenduje konsultacje u kolejnych specjalistów, aby przyjrzeć się sprawie od strony dermatologicznej czy endokrynologicznej. – mówi Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z klientem oraz badanie trichoskopowe. Zalecane jest również wykonanie badań analitycznych i morfologicznych, aby ustalić przyczynę i odpowiedni plan terapii. Następnie wdrażana jest wcześniej wspomniana terapia, która ma za zadanie poprawić stan zdrowia skóry głowy, na przykład poprzez wzmożenie mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, stymulację wzrostu nowych włosów jak również eliminację przyczyn problemu. Każda terapia ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ przyczyn wypadania włosów jest wiele. Wielokrotnie przy znalezieniu lub rozwiązaniu problemu wymagana jest współpraca wielu specjalistów (np. endokrynolog, ginekolog).

Nie trać czasu – zgłoś się do Instytutu Trychologii w Warszawie już dziś!

Anna Mackojć

Anna Mackojć

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

W Instytucie Trychologii wiemy, jak ważne jest w prawidłowej ocenie stanu skóry głowy i włosów badanie trichoskopowe. Dlatego korzystamy z innowacyjnego trichoskopu marki KC Scopes, wyposażonego w kamerę o wysokiej jakości obrazie.

Do kamery trichoskopu dołączone są soczewki, które pozwalają na przybliżenie obrazu:

🔹 x60 – pozwala na analizę skalpu oraz zewnętrznej powierzchni skóry głowy,
🔹 x150 – pomaga ocenić higienę okołomieszkową, a także ilość łodyg w jednym zespole mieszka włosowego,
🔹 x700 – umożliwia ocenę stanu łuski łodygi włosa oraz stopnia zniszczenia łodygi włosa.

Kamera wyposażona jest także w cztery technologie świetlne:

🔸 światło widzialne typu I – służy do oceny elementów zalegających na powierzchni skóry, stopnia hiperhydrozy oraz nadmiernej ilości łojotoku,
🔸 światło spolaryzowane – umożliwia ocenę naczynek krwionośnych, analizę kapilaroskopii, wrażliwości skóry oraz obserwacji cyrkulacji krwi w kapilarach skalpu,
🔸 światło widzialne typu III – pozwala na ocenę warstwy rogowej oraz stopnia keratynizacji na owłosionej skórze głowy,
🔸 światło UV – umożliwia dokładną analizę ujścia gruczołów łojowych oraz wykrycie ewentualnych tendencji do schorzeń o podłożu grzybiczym.

Trichoskop marki KC Scopes to najwyższej klasy urządzenie o najnowszej technologii. System KC Scopes otrzymał nagrodę Innowacja LNE podczas najważniejszych targów branży beauty w Polsce -Targów LNE. Polska i francuska kapituła uznały jego innowacyjność pośród ponad 200 wystawców targów.

#technologia #konsultacjatrychologiczna #badanietrichoskopowe #trichoskop #badanie #włosy #dlawłosów #zdrowewłosy #trycholog #trychologwarszawa #warszawa #owłosachwiemywszystko
...

Już niedługo w naszym Instytucie Trychologii dostępny będzie innowacyjny suplement diety Gamma!

Suplement diety przeznaczony jest dla osób, które borykają się z niskim poziomem ferrytyny w organizmie.

To już nasz drugi suplement diety, który powstał zgodnie z filozofią Premium Clean Label - zawiera tylko najwyższej jakości ekstrakty, które pochodzą od renomowanych dostawców posiadających odpowiednie badania. Ponadto Gamma w swoim składzie ma kompleks Superfoods.

W Instytucie Trychologii zapewniamy najwyższą jakość polecanych suplementów diety, stosujemy tylko sprawdzone produkty i korzystamy jedynie z najnowszych, dostępnych na rynku technologii. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić: o włosach wiemy wszystko.

#ferrytyna #suplementdiety #innowacja #nowetechnologie #superfoods #cleanlabel #zdrowewłosy #włosy #owłosachwiemywszystko #trychologia #instytuttrychologii
...

Wzmożone wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku.

Towarzyszy mu niepokój i często pogorszone poczucie własnej wartości.

Dziś przyjrzymy się podłożom nadmiernego wypadania włosów. Do głównych jego przyczyn zaliczamy:

🔹uwarunkowanie genetyczne
🔹błędy dietetyczne i niedobory pokarmowe, wynikające np. ze źle zbilansowanej diety
🔹zbyt szybka utrata masy ciała spowodowana stosowaniem restrykcyjnych diet
🔹zaburzenia gospodarki hormonalnej
🔹infekcyjne choroby owłosionej skóry głowy
🔹zatrucia metalami ciężkimi np. rtęcią
🔹niektóre leki
🔹choroby z wysoką gorączką
🔹zabiegi stylizacyjne – np. nieprawidłowe farbowanie włosów, zbyt mocne upinanie włosów, zbyt częste tapirowanie włosów, czy suszenie włosów zbyt wysoką temperaturą
🔹przewlekły stres
🔹okres poporodowy
🔹choroby o podłożu psychicznym – np. trichotillomania objawiająca się usilną potrzebą wyrwania sobie włosów

Jeśli zauważyłeś/aś u siebie niepokojące sygnały związane ze wzmożonym wypadaniem włosów, nie czekaj i wybierz się na konsultacje trychologiczną, podczas której trycholog dobierze odpowiednią terapię.

#trycholog #trychologia #konsultacjatrychologiczna #terapiatrychologiczna #wypadaniewlosow #wlosy #zdrowiewłosów #skóragłowy #instytuttrychologii #owlosachwiemywszystko
...

Laseroterapia jest uznaną metodą terapeutyczną. Jest nieinwazyjna, cechuje się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania.

W Instytucie Trychologi korzystamy jedynie z najwyższej klasy sprzętów o najnowszej technologii. Taki jest laser excimerowy Exciplex, który emituje falę światła o długości 308 nm i zapewnia skuteczne uzupełnienie terapii takich schorzeń skóry jak bielactwo.

Terapia bielactwa laserem excimerowym polega na stosowaniu serii 15 – 30 zabiegów, z częstotliwością 2 – 3 naświetleń w tygodniu. Na skutek unieczynnienia limfocytów T laseroterapia prowadzi do złagodzenia zmian skórnych na drodze pobudzenia syntezy witaminy D oraz pobudzenia syntezy melaniny w skórze. Dzięki temu obszary skóry bez pigmentu są znacznie mniej widoczne.

Na terapię laserem excimerowym najlepiej reagują zmiany bielacze zlokalizowane w okolicy twarzy i szyi, nieco gorzej – na dłoniach i stopach.

Dzięki terapii laserem excimerowym efekty w postaci repigmentacji skóry są zauważalne u niemal 90% badanych już po trzech miesiącach fototerapii bielactwa.

Umów się na konsultację, podczas której wykonamy test MED, którego celem jest dobór optymalnych parametrów terapii. Oszacujemy skuteczność, czas trwania oraz koszt terapii. Pierwsze efekty terapii laserem excimerowym są widoczne już po 2-3 zabiegach na bielactwo.

#bielactwo #zmiany #skóra #zmianyskórne #pigmentacja #laseroterapia #laser #laserexcimerowyexciplex #laserexcimerowy #instytuttrychologii #trychologia #trycholog #warszawa #owlosachwiemywszystko
...

Kobiety często narażone są na nadmierne wypadanie włosów spowodowane zmianami hormonalnymi, takimi jak:

▪️ zmiany hormonalne po ciąży,
▪️ hiperandrogenizm,
▪️ hiperprolaktynemia,
▪️ hormonalne zaburzenia pracy tarczycy,
▪️ PCOS,
▪️ menopauza.

Kuracja certyfikowanej, amerykańskiej firmy Mediceuticals For Woman dedykowana jest dla kobiet, które mierzą się z problemem wypadania włosów z powodu zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Zawiera aż 3 unikalne formuły:
▪️ Triaminocapitol™ - odpowiada za hamowanie transformacji DHT odpowiedzialnej za miniaturyzację mieszka włosowego;
▪️ Estrolin™ - witaminy i minerały, które niwelują procesy androgenowego wypadania włosów;
▪️ Femmingen™ - kompleks fitoestrogenów ekstrahowany z roślin.

Preparaty firmy Mediceticals są zatwierdzone przez FDA, czyli U.S. Food & Drug Administration. Jest to wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie.

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem terapii umówić się na konsultację trychologiczną, podczas której zostanie przeprowadzone badanie trichoskopowe oraz dokładny wywiad trychologiczny, na tej podstawie specjalista może skierować Cię na dodatkowe badania bądź dobierze odpowiednią terapię dostosowaną do Twoich potrzeb.

#terapia #pielęgnacja #hormony #dlakobiet #kuracjadlakobiet #pielęgnacjawłosów #pielęgnacjaskórygłowy #skóragłowy #wypadaniewłosów #kondycjaskórygłowy #trychologia #trycholog #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

W naszej pracy korzystamy jedynie z wysokiej jakości, sprawdzonych preparatów. Taki właśnie jest koktajl polecany na łysienie oraz stymulację porostu włosów Molecular Luxury Hair.

Molecular Luxury Hair zawiera:
▪️ aż 10 peptydów biomimetycznych
▪️ 22 aminokwasy
▪️ 11 witamin: Witamina A, Witamina B1, Witamina B2, Witamina B3, Witamina B6, Witamina B7, Witamina B8, Witamina B9, Witamina B12, Witamina E, Witamina K3
▪️ czynniki wzrostu VEGF, FGF
▪️ 5 koenzymów
▪️ procapil®
▪️ pantotenian wapnia

Molecular Luxury Hair wykorzystywany jest przy wielu zabiegach na skórę głowy.

#molecural #wypadaniewłosów #łysienie #mezoterapia #skóragłowy #włosy #dbamowłosy #pielęgnacjawłosów #trychologia #trycholog #warszawa
...

ALPHA to innowacyjny suplement diety, którego autorską recepturę opracowała Anna Mackojć, założycielka Instytutu Trychologii.

To jedyny na świecie suplement diety zawierający aż 12 naturalnych składników, działających na 12 różnych płaszczyznach, wpierających zdrowe włosy.

Alpha zapewnia wsparcie wzrostu włosów i mikrokrążenia w skórze, poprawia pigmentację włosów i ma działanie antyoksydacyjne.

Obecnie powszechna jest filozofia Clean Label, czyli tzw. czysta etykieta. Dla nas to było za mało! Poszliśmy o krok dalej i postawiliśmy sobie poprzeczkę, aby wpisać się w filozofię Premium Clean Label.

Wybraliśmy do suplementu diety tylko te ekstrakty, które pochodzą od sprawdzonych dostawców, mogących poszczycić się odpowiednimi badaniami. Był to bezwzględny warunek wprowadzenia składnika do receptury ALPHA. Zajęło nam to prawie dwa lata, ale skuteczność i bezpieczeństwo to dla nas priorytet.

Jako Instytut Trychologii dbamy o wysoką jakość stosowanych przez nas produktów, zalecanych terapii i wspierających terapię suplementów diety. Pracujemy wykorzystując pionierskie technologie, z najlepszymi na rynku specjalistami w swojej dziedzinie. Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć: o włosach wiemy wszystko.

#suplementdiety #składnikiaktywne #zdrowewłosy #włosy #cleanlabel #premiumcleanlabel #mikrokrążenie #wzrostwłosów #owłosachwiemywszystko #instytuttrychologii #trychologia #warszawa
...

W tym szczególnym okresie chcielibyśmy życzyć Wam dużo radości i spokoju. Dużo odpoczynku oraz przyjemnych chwil spędzonych w gronie najbliższych 💛

Zdrowych i wesołych świąt Wielkiej Nocy! 🐣

#wielkanoc #życzenia #radości #wesołychświąt #radosnychświątwielkanocnych #pisanki #instytuttrychologii #trychologia #warszawa
...

Wiedza, doświadczenie i innowacyjność to wartości, którymi kierujemy się w Instytucie Trychologii.

Chcąc zapewnić Wam najwyższą skuteczność prowadzonych terapii, w naszej pracy sięgamy po urządzenia najwyższej klasy i najnowszej technologii, takie jak Aqua Injector Plus - potrójny, zintegrowany system bezpośredniego wprowadzania substancji aktywnych w głąb skóry głowy.

Aqua Injector Plus:
✔️ wykorzystuje zjawisko podciśnienia, dzięki czemu zabieg mezoterapii jest bezbolesny,
✔️ ma wbudowany system do elektroporacji – alternatywy dla osób, u których występują przeciwskazania do mezoterapii,
✔️ ma wbudowany system do ledoterapii, dzięki czemu możemy dołączyć zabieg ledoterapii równolegle do zabiegu mezoterapii oraz elektroporacji,
✔️ pozwala stworzyć indywidualną procedurę dostosowaną do schorzenia oraz precyzyjnie powtórzyć zabieg według tych samych parametrów,
✔️ posiada system blokujący przepływ zwrotny preparatu,
✔️ ma wbudowany inteligentny system rozpoznawania gęstości preparatu i dalszego automatycznego doboru parametrów podaży preparatu do iniekcji.

Aby dobrać najlepszą terapię do problemów Twojej skóry głowy i włosów zapisz się na konsultację trychologiczną do naszego Instytutu Trychologii.

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #zdrowie #pielegnacjawlosow #mezoterapia #ledoterapia #skalp #skóragłowy
...

Łysienie androgenowe to schorzenie, które często dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zwiększona ilość androgenów - hormonów męskich w organizmie - prowadzi do procesu miniaturyzacji mieszka włosowego.

Proces ten polega na obkurczaniu się ścian mieszka włosowego oraz osłabieniu i pomniejszeniu brodawki włosowej, od której zależy w głównej mierze wygląd i zdrowie każdego włosa.

Łysienie androgenowe objawia się poprzez przerzedzenie włosów:
🔹 u mężczyzn - na skroniach i szczycie głowy
🔹 u kobiet - na przedziałku w szczytowej części głowy.

Kluczem do skutecznego zwalczenia objawów łysienia androgenowego jest wczesne podjęcie właściwej terapii trychologicznej.

Anna Mackojć, założycielka Instytutu Trychologii, opracowała autorską recepturę suplementu diety Alpha, który jako jedyny na świecie zawiera aż 12 naturalnych blokerów łysienia androgenowego jako wsparcie nowych włosów.

Dzięki swojej innowacyjnej formule zapewnia wsparcie wzrostu włosów, wspiera mikrokrążenie skóry, poprawia pigmentację oraz wykazuje działania antyoksydacyjne. 💊

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #zdrowie #pielegnacjawlosow #łysienie #łysienieandrogenowe #wypadaniewłosów #suplementdiety #porostwłosów
...

Czas na rewolucję!

W naszym Instytucie Trychologii jest już dostępny suplement diety, nad którym Anna Mackojć, ekspert w dziedzinie trychologii i założycielka Instytutu Trychologii, pracowała ostatnie dwa lata.

Dlaczego jest innowacyjny?

Suplement diety Alpha jako jedyny na świecie zawiera aż 12 naturalnych blokerów łysienia androgenowego jako wsparcie zdrowych włosów.

Dzięki unikalnemu składowi i wysokiej jakości wykorzystanym składnikom zapewnia on wsparcie wzrostu włosów i mikrokrążenia w skórze głowy, poprawia pigmentację włosów a także ma działanie antyoksydacyjne.

Jako liderzy na rynku trychologii cały czas poszerzamy naszą wiedzę i korzystamy tylko z najlepszej jakości produktów, często autorskich rozwiązań oraz najnowszych technologii. Inwestujemy w nasz rozwój. Przychodząc do nas możesz czuć się bezpiecznie.

O włosach wiemy wszystko.

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #zdrowie #pielegnacjawlosow #zdrowewlosy #pieknewlosy #wypadaniewlosow #lysienie #siwewlosy #suplementdiety
...

Laseroterapia to nieinwazyjna, skuteczna i bezpieczna metoda stosowana w niwelowaniu objawów licznych zmian skórnych.

W Instytucie Trychologii do wykonania tego zabiegu wykorzystujemy innowacyjne i cenione na całym świecie urządzenie - laser excimerowy typu Exciplex.

Emituje on falę światła o długości 308 nm i zapewnia skuteczne uzupełnienie terapii takich schorzeń takich jak:
🔹 bielactwo,
🔹 łysienie plackowate,
🔹 atopowe zapalenie skóry,
🔹 łuszczyca.

Umów się na konsultację w Instytucie Trychologii. Nasi Eksperci, w zależności od rodzaju i stopnia zaostrzenia problemu, dobiorą Ci odpowiednią ilość zabiegów oraz częstotliwość naświetleń. 👩‍⚕️

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #zdrowie #zdrowewlosy #skóragłowy #skalp #laseroterapia #łuszczyca #azs #bielactwo #łysienie
...