Łupież. Wstydliwy temat, o którym krąży wiele mitówŁupież to schorzenie skóry głowy łatwe do zdiagnozowania, nietrudno bowiem rozpoznać jego objawy. Może być problemem zarówno kosmetycznym, wynikającym z używania nieprawidłowych kosmetyków niedostosowanych odpowiednio do skóry głowy jak i wewnątrzustrojowym, skórnym lub zaburzeniem proliferacji komórek skóry. Na temat łupieżu krąży wiele opinii, często mylnych. Które z nich są prawdziwe? 

Co jest prawdą, a co mitem?

Często słyszy się, iż mycie włosów w zbyt gorącej wodzie może spowodować pojawienie się łupieżu bądź nasilić jego objawy. To słuszna teoria, bowiem w ten sposób zaburzamy równowagę hydro – lipidową naskórka. Warto również wspomnieć o tym, iż szampony łupieżowe mogą zwiększać objętość włosów – zatem prócz walorów prozdrowotnych posiadają także te kosmetyczno – wizualne. Nie powinniśmy zaś kłaść się do łóżka z mokrymi włosami, to bowiem sprzyja namnażaniu się grzybów, także tych wywołujących łupież. Po wzmożonym wysiłku fizycznym natomiast powinniśmy umyć włosy – bowiem na skórze spoconej zmiany łupieżowe pojawiają się częściej.

Istnieje wiele mitów dotyczących łupieżu. Kolejny z nich dotyczy pojawiającego się świądu. Drapanie skóry głowy w takim przypadku nie przyniesie, jak niektórzy sądzą, spodziewanej ulgi, może zaś zwiększyć podrażnienia i przyczynić się do łamania i wypadania włosów. Nieprawdziwym jest również stwierdzenie, że łupież występuje jedynie u osób, które nie dbają o higienę osobistą. Oczywiście ów fakt może przyczynić się do jego powstania bądź nasilenia jego objawów, jednak czynników wywołujących owo schorzenie może być wiele. – mówi Anna Mackojć, trycholog.

W przypadku klasycznego łupieżu pora roku nie ma znaczenia, powraca on zawsze kiedy popełniamy typowe błędy pielęgnacyjne i stylizacyjne np. niewłaściwe stosowanie suchych szamponów, pianek czy żeli. Łupież jest często mylony z łuszczycą dla której okres remisji to lato, a powrotu to zima. Również w przypadku atopowego zapalenia skóry nasilenie następuję w okresie wiosny i zimy i jest mylone z łupieżem. Jeśli łupież  powraca to znaczy że popełniamy błędy pielęgnacyjne, które nie przyniosły efektu lub nie mamy do czynienia z łupieżem, w takim wypadku konieczna jest wizyta u trychologa aby zdiagnozować odpowiednio problem i dobrać odpowiednią terapię.

Jak rozpoznać łupież?

Najpowszechniejszym objawem jest pojawianie się drobno płatkowego złuszczania się skóry głowy, dobrze znane „białe płatki” spadające na ramiona oraz świądu. Wyróżniamy trzy typy łupieżu. Pierwszy z nich przyjęło się nazywać zwykłym lub suchym. Lekarze najczęściej diagnozują go u nastolatków. Charakteryzuje się on pojawianiem się suchych, białych łusek w wyniku nadmiernego złuszczania się naskórka. W przypadkach bardziej nasilonych zaobserwować można na skórze głowy suche, białe hiperkeratotyczne łuski. Drugi typ zwany jest łojotokowym zapalenie owłosionej skóry głowy. Mamy wówczas do czynienia z uporczywym i niekiedy uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie świądem, stanem zapalnym skóry głowy oraz przylegającymi płatkami. Kolejną cechą tej odmiany jest silny łojotok, obejmujący oprócz głowy także okolice czoła, brwi czy ucha zewnętrznego. Warto wspomnieć również o łupieżu u niemowląt. Pojawiająca się u niemowląt żółta bądź brązowawa, silnie łuszcząca się skóra, to nie objaw łupieżu, a ciemieniucha, której objawy są nieco zbliżone.

Najczęstsze przyczyny łupieżu

Istnieje szereg przyczyn decydujących o pojawieniu się łupieżu. Pierwszą z nich jest nadmiernie przesuszona skóra. Nie bez znaczenia jest także zbyt rzadkie mycie włosów. Zgromadzony wówczas łój i obumarłe komórki naskórka nie są usuwane w odpowiednim czasie, a to skutkować może pojawieniem się zmian łupieżowych. Dość częstą przyczyną zwłaszcza u kobiet jest również nadużywanie produktów kosmetycznych do stylizacji włosów. Gdy ich warstwa nie jest odpowiednio spłukana, na skórze głowy może pojawić się łupież. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku nadwrażliwości na któryś ze składników preparatów pielęgnacyjnych, a także farb do włosów. Nie bez znaczenia jest również ogólne osłabienie organizmu, podatność na alergie, niedostateczna higiena osobista oraz stresujący tryb życia. Zdarza się, że ma on także związek z zaburzeniami hormonalnymi. Dieta uboga w cynk oraz nadużywanie alkoholu także mogą przyczynić się do pojawienia się zmian o charakterze łupieżowym. Długotrwały kontakt skóry z materiałami sztucznymi niekiedy również skutkuje pojawieniem się dolegliwości. Trycholodzy oraz dermatolodzy podkreślają zgodnie, iż łupież dość często towarzyszy innym chorobom: zapaleniu trzustki, cukrzycy, zapaleniu wątroby typu C oraz AIDS. Nierzadko występuje także u pacjentów z padaczką, zespołem Downa oraz chorobą Parkinsona i depresją.

Warto zacząć od konsultacji u specjalisty

Najważniejsze podczas badania jest zweryfikowanie czy mamy do czynienia z łupieżem, który często jest mylony z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Bardzo często łupież pojawia się, gdy używamy źle dostosowanego do skóry głowy szamponu. Powinien on być dobrany w zależności od stylu życia i częstotliwości mycia głowy. Jeśli są osoby, które intensywnie trenują muszą pamiętać o obowiązkowym myciu głowy po treningu. Nie zawsze szampon, który jest typowo przeciwłupieżowy dobrze oczyści nam skórę głowy. Takich szamponów nie można również używać zbyt często i zbyt długo, ponieważ mogą redukować nasz naturalny biofilm i w efekcie powstanie drobnopłatkowe łuszczenie się naskórka (przypominające łupież). Jednakże nie będzie to typowy łupież, tylko efekt utraty hydratacji w komórkach i wynik suchości skóry. W takich sytuacjach powinniśmy skorzystać z szamponu nawilżającego, ale nie natłuszczającego. Gdy wybieramy szampony przeciwłupieżowe musimy się upewnić, że składniki są dla nas odpowiednie, wybierając niewłaściwy możemy tylko na chwilę pozbyć się problemu, który po krótkim czasie powróci ze zdwojoną siłą.

Terapie przeciwłupieżowe potrafią przynieść bardzo dobre efekty. Zwykle trychologia zaleca stosowanie szamponów, masek do skóry głowy i płynów o działaniu przeciwłupieżowym. Najczęściej spotykane w nich substancje aktywne to: ketokonazol i jego pochodne (wykazujący właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze), siarczek selenu (ograniczający namnażanie grzybów, zmniejszający świąd, zaczerwienienie skóry głowy i nadmierne jej złuszczanie), piroctone olamine (regulującą proliferacje komórek skóry) oraz pirytonian cynku. Nierzadko w owych preparatach występuje siarka, normalizująca pracę gruczołów łojowych. Gdy jednak choroba ma silny lub przewlekły przebieg, głównymi środkami do walki z nią są sterydy i kwas salicylowy. Należy także pamiętać, iż po ustąpieniu objawów nadal trzeba prowadzić odpowiednie działania, chociażby stosując zapobiegawczo preparaty o działaniu przeciwłupieżowym. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

W przypadku walki z łupieżem kuracja jest bardzo prosta. Wystarczy dostosować odpowiednie szampony na czas terapeutyczny, które usuną nam zrogowaciały naskórek, który tworzy łupież. Następnie odpowiednio dobrać szampon, który jest odpowiedni dla danej osoby.

Wielokrotnie pojawia się mylna identyfikacja łupieżu, szczególnie jeśli nie korzystamy z pomocy trychologa. Dla niewprawnego oka i bez pomocy odpowiedniego sprzętu, wielokrotnie mylony on jest z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry i łojotokowym zapaleniem skóry. Podstawowym błędem jest stosowanie w tych schorzeniach szamponu przeciwłupieżowego. Poprzez jego stosowanie pojawi się jeszcze większy świąd czy rumień. Odpowiednio zastosowana terapia zarówno domowa jak i gabinetowa może pozwolić na złuszczenie zrogowaciałych komórek i ich odbudowę oraz prawidłową proliferacje komórek skórno – naskórkowych w łuszczycy. – mówi Anna Mackojć, trycholog.

Oprócz leczenia farmakologicznego stosuje się także dodatkowe metody naturalne. Jednym z nich jest płukanka na bazie cytryny lub samodzielnie stworzone płukanki ziołowe. Inne naturalne środki działające pomocniczo w przypadku zmian o charakterze łupieżowym to: korzeń łopianu większego, kłącze tataraku zwyczajnego, pokrzywa zwyczajna, brzoza brodawkowata, wyciąg z czarnej rzepy i nasturcji.

Powinno się również pamiętać o wprowadzeniu kilku zmian w trybie życia. Zaleca się częste mycie głowy oraz ograniczenie używania kosmetyków do stylizacji włosów. Warto wprowadzić także dietę zawierającą dużo składników bogatych w cynk, kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B. Nie zapominajmy również o tym, iż stres wzmaga złuszczanie się naskórka, warto zatem w miarę możności go unikać lub stosować techniki relaksacyjne.

Łupież należy do najbardziej popularnych keratoz, czyli chorób skóry głowy o przebiegu złuszczającym. Według danych szacunkowych z problemem łupieżu miało problem nawet do 50% populacji. Jest to schorzenie, które może szybko się rozszerzać, dlatego niepokojące zmiany skórne warto jak najszybciej zgłosić do specjalisty.

 

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Kochani! 🧡
Witamy Was w roku 2023! U nas dziś gości Pan Piotr, który dzięki naszej terapii uzyskał spektakularny efekt😍😍😍

Zobaczcie sami!😍😍

#trycholog #trychologia #włosy #pielegnacja #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Kochani! 🫶Dziękujemy za wspólnie spędzony rok 2022! Cały zespół Instytutu Trychologii życzy Wam: SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU🥂🍾🎊✨

#trycholog #trychologia #włosy #pielegnacja #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Kochani💙🎄❤️
Piękna jest radość w Święta,
Ciepłe są myśli o bliskich,
Niech pokój, miłość i szczęście
Otoczą dzisiaj nas wszystkich!

Wesołych Świąt życzy Instytut Trychologii🎄🎅🎁

#christmas #christmasiscoming #chrismastime #christmasgift #pomyslnaprezent #swiatecznyczas #swiatecznyprezent #instytutTrychologii #trychologia #photooftheday #photography #trycholog #trichology #trychologWarszawa #włosy #skóragłowy #pielęgnacjawłosów #pielęgnacjaskórygłowy #haircare #uroda #zdrowie #piękno #wypadaniewłosów #łysienie #dbamowłosy #zdrowewłosy #pięknewłosy #warszawa #beautifulhair
...

Witajcie kochani💙💙 Dziś trycholog Julia przedstawia Wam czym jest zabieg karboksyterapii!
W dużym skrócie: karboksyterapia skóry głowy jest metodą stosowaną w terapii:
👉🏻łysienia
👉🏻wypadania włosów
👉🏻łuszczycy

Jeżeli zaciekawił Was zabieg karboksyterapii więcej przeczytacie na stronie:
https://trychologia.edu.pl/baza-wiedzy/karboksyterapia-skory-glowy/

#instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko #trycholog #trychologia #trychologiakosmetyczna #włosy #pielęgnacjawłosów #zdrowie #pielegnacjawlosow #skalp #skóragłowy
...

Witajcie kochani! 💙
Czy wiecie z ilu etapów składa się podstawowy zabieg trychologiczny? 🤔
Aż z 5! A z jakich konkretnie ? Odpowiedź znajdziecie w filmiku! 😎

💙Serdecznie zapraszamy na zabiegi trychologiczne!

#trycholog #trychologia #włosy #pielegnacja #zabieg #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Co może oznaczać swędząca skóra głowy? 🤔🤔
Np. keratozy ... Często ich przebieg jest powiązany z rumieniem, świądem, stanem zapalnym, co ma negatywny wpływ na kondycję włosów.
👉🏻Problemów związanych z keratozami skóry głowy nie powinno się bagatelizować! Dlatego zapraszamy do Instytutu Trychologii na konsultację trychologiczną!

#technologia #konsultacjatrychologiczna #badanietrichoskopowe #trichoskop #badanie #włosy #dlawłosów #zdrowewłosy #trycholog #trychologwarszawa #warszawa #owłosachwiemywszystko
...

Nie masz pomysłu na Świąteczny podarunek dla bliskiej Ci osoby?🎁🎄

💙Zapraszamy do Instyttutu Trychologii! 💙Czekają tu na Was bony podarunkowe, które z pewnością będą trafionym prezentem dla bliskiej Ci osoby! 🎁❤️

#christmas #christmasiscoming #chrismastime #christmasgift #pomyslnaprezent #swiatecznyczas #swiatecznyprezent #instytutTrychologii #trychologia #photooftheday #photography #trycholog #trichology #trychologWarszawa #włosy #skóragłowy #pielęgnacjawłosów #pielęgnacjaskórygłowy #haircare #uroda #zdrowie #piękno #wypadaniewłosów #łysienie #dbamowłosy #zdrowewłosy #pięknewłosy #warszawa #beautifulhair
...

Witamy Was serdecznie całym zespołem w ten wyjątkowy poniedziałek! Dziś urodziny miesiąca i drugi przed ostani poniedziałek roku. 😎😎
👍🏻Mamy jeszcze ostatnie wolne miejsca na konsultacje trychologiczne.
Zapraszamy do zapisów jeszcze w 2022 roku💙💙
#trycholog #trychologia #włosy #pielegnacja #wypadaniewlosow #zdrowe włosy #team #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów? Zapraszamy do Instytutu Trychologii!
👍🏻Zdiagnozujemy przyczynę wypadania włosów
👍🏻Dobierzemy odpowiednią suplementację i kurację domową
❗️A co najważniejsze niezbędne zabiegi trychologiczne

#trycholog #trychologia #włosy #smog #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Witamy w poniedziałek! 💙😎
Dziś wyjątkowo nie o włosach! 🫢
👉🏻Instytut Trychologii tworzą specjaliści, których celem jest niesienie pomocy klientom trychologicznym. Pamiętajcie, że jesteśmy zespołem specjalistów, którzy uczynią cuda, by sprostać Waszym oczekiwaniom!

Zapraszamy Was serdecznie 💙

#trycholog #trychologia #włosy #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Nie masz pomysłu na prezent mikołajkowy? 🎅🎁
Zapraszamy do Instytutu Trychologii 😍🎄Czekają tu na Was między innymi BOXY do kuracji domowej! 👌🏻🎁

#trycholog #trychologia #włosy #prezent #gift #mikołajki #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Kochani! W Instytucie Trychologii możecie skorzystać z zabiegu EXCIPLEX. Jest to sprzęt najwyższej klasy sprzętów o najnowszej technologii! 👌🏻
Zabieg cechuje się między innymi tym, że jest nieinwazyjny, a także wysoce skuteczny w terapii takich schorzeń skóry jak np. bielactwo😊
Zapraszamy💙
#bielactwo #zmiany #skóra #zmianyskórne #pigmentacja #laseroterapia #laser #laserexcimerowyexciplex #laserexcimerowy #instytuttrychologii #trychologia #trycholog #warszawa #owłosachwiemywszystko
...

Witajcie 💙 Dziś przestawiamy Wam jak wyglada zabieg KARBOKSYTERAPII 😍

👉🏻Karboksyterapia skóry głowy jest metodą stosowaną w leczeniu łysienia, wypadania włosów i łuszczycy.
👉🏻Pod wpływem wtłoczonego iniekcyjnie CO2 śródskórnie-naskórkowo. Powstaje efekt zwiększenia mikrokrążenia i dotlenienia komórek oraz mieszków włosowych. Ponadto tworzą się czynniki wzrostu VEGF, które stymulują odnowę i wzrost nowych włosów oraz odpowiadają za prawidłową proliferację komórek skórno-naskórkowych.

😍Finalnie karboksyterapia skóry głowy jest jedną z najbardziej zbadanych i pewnych metod terapii łysienia.

Zapraszamy 💙
#trycholog #trychologia #włosy #karboksyterapia #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Masz problem z elektryzowaniem i puszeniem się włosów?
Jeżeli tak to koniecznie zobacz powyższy filmiki! 💙

#trycholog #trychologia #włosy #innovatis #pielegnacjawlosow #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

Stres może bardzo niekorzystanie wpływać na kondycję włosów, powodując nadmierne wypadanie, a także łysienie! Dlaczego się tak dzieje? Jakie są tego mechanizmy? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem naszej ekspertki Anny Mackojć w @radio_zet
Link znajdziecie w komentarzu 🥰

#trycholog #trychologia #włosy #moleculartrychology #wypadaniewlosow #zdrowewłosy #instytuttrychologii #owłosachwiemywszystko
...

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.