ŁYSIENIE TELOGENOWE

Łysienie telogenoweNa Twojej szczotce zostaje coraz więcej włosów? Przeczesujesz lekko włosy dłonią, a w niej zostaje więcej niż kilkanaście sztuk? To może być łysienie telogenowe, czyli reakcja naszego organizmu na zachwianie jego homeostazy. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i co może być jego przyczyną.

Łysienie telogenowe – co to jest? 

Łysienie telogenowe zachodzi, gdy włos przechodzi przedwcześnie do fazy telogenowej. Występuje nagle i może dotyczyć całego obszaru naszej głowy. Jest to jedna z częstych przyczyn wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Utrata włosów pojawia się zazwyczaj po 3 miesiącach od chwili pojawienia się czynnika wywołującego problem łysienia. Może mieć ono charakter całkowicie odwracalny.

3 etapy cyklu życia włosa 

Cykl wzrostu naszych włosów odbywa się asynchronicznie. To dzięki temu na naszej głowie pojawiają się nowe włosy i jeśli cykl ten nie jest zaburzony nie zdarzają się nam wyłysienia.

Etapy cyklu życia włosa to:

  • Anagen – faza, w której znajduje się około 80% naszych włosów, trwa od 4 do 6 lat. W tej fazie nasze włosy rosną zazwyczaj od 40 do 60 cm.
  • Katagen – to faza przejściowa, w którym dochodzi do zahamowania procesu wzrostu. Obejmuje ona do 3% naszych włosów.
  • Telogen – to tak zwana faza spoczynku. Trwa około 3 miesięcy, a w tym okresie włosy pozostają na naszej głowie, jednak już nie rosną. Po upływie tego czasu wypadają. Dotyczy to około 15% włosów.

Łysienie telogenowe – oto kilka przyczyn mogących je powodować. 

Przebyta infekcja

Wysoka gorączka, osłabienie, zaburzenia elektrolitowe czy leki przyjmowane w trakcie choroby – to ogromne obciążenie dla naszego ciała, które całą energię skupia na walce z infekcją.

Silny stres

W okresach zwiększonego stresu nasz organizm wytwarza zdecydowanie wyższy poziom kortyzolu – produkowanego przez korę nadnerczy oraz prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej. Dysproporcje hormonów podczas wpływu stresu mogą zaburzać procesy wzrostu włosa.

W sytuacjach stresogennych zaczyna się bronić i ograniczać energię wyłącznie na niezbędne procesy życiowe, przez co zmniejsza się ilość substancji odżywczych dostarczanych do mieszka włosowego. Dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczy. To zjawisko nazywamy tzw. stresem oksydacyjnym. Pojawiają się cytokiny prozapalne doprowadzające do mikrostanów zapalnych w mieszkach włosowych oraz zwłóknień okołomieszkowych tkanki.  W konsekwencji może to prowadzić do nieodwracalnego przerzedzenia włosów na całej głowie.

Niewłaściwa dieta i niedobory

Błędy w zbilansowaniu diety mogą wynikać ze zbyt niskiej kaloryczności lub nie dostarczaniu odpowiednich witamin i składników odżywczych. Zarówno diety restrykcyjne jak i źle zbilansowane diety eliminacyjne (np. dieta bezglutenowa, wegetariańska, wegańska) będą miały negatywne odzwierciedlenie w kondycji włosów. Prowadzenie diety eliminacyjnej wymaga konsultacji z dietetykiem. Niewłaściwa podaż witamin, mikro- i makroskładników może pośrednio indukować łysienie telogenowe.

Dbając o włosy należy zwrócić szczególną uwagę na poziom witaminy B12, D3, ferrytyny oraz kwasu foliowego. Niedobory można uzupełnić spożywając np.:

  • podroby – bogate w witaminę B12,
  • ryby – zawierają dużo witaminy D3,
  • produkty mięsne (podroby, wołowina) – to dobre źródło ferrytyny,
  • surowe warzywa liściaste, buraki oraz warzywa strączkowe – pomogą dostarczyć do organizmu kwas foliowy.
Choroby cywilizacyjne

Tak jak wspominaliśmy, łysienie na tle telogenowym wywołane jest przez zły stan naszego organizmu. Duży wpływ na występowanie tego schorzenia mają tzw. choroby cywilizacyjne. Wśród nich możemy wymienić schorzenia kardiologiczne, cukrzycę, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, anemię czy bulimię.

Przyjmowane leki

Niestety, skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków może być właśnie łysienie telogenowe. Wśród leków mogących mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów możemy wyróżnić m.in. leki hormonalne, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe czy przeciwtrądzikowe.

Częste zmiany produktów terapeutycznych

W trakcie terapii trychologicznych możemy stosować zarówno suplementację wewnętrzną w formie tabletek oraz preparaty zewnętrzne nakładane bezpośrednio na włosy lub skórę głowy. W trakcie procesu terapeutycznego często liczymy, że efekty pojawią się od razu, jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Zbyt częste zmiany produktów terapeutycznych mogą być pośrednio indykatorem łysienia telogenowego. Zaprzestając stosowania preparatów przed zakończeniem kuracji nie pozwalamy odpowiednio zadziałać produktowi, gdyż penetracja składników aktywnych wymaga czasu. W takich sytuacjach terapia może nie  tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale właśnie dodatkowo potęgować problem wypadania włosów.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Przeglądając liczne fora oraz media społecznościowe możemy się spotkać z mitami dotyczącymi pielęgnacji włosów. Jednym z powszechniejszych jest zalecenie dotyczące niezbyt częstego mycia włosów. Brak odpowiedniej higieny także może przyczyniać się do nadmiernego łysienia. Dodatkowo, warto pamiętać o odpowiednim doborze kosmetyków myjących – szampon dostosowujemy zawsze do potrzeb skóry głowy, a nie włosów.

Nieleczone zmiany skórne

Jeśli na głowie mamy aktywne zmiany skórne także możemy mieć styczność z wypadaniem włosów. Do takich zmian zaliczamy: łuszczycę, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku terapii należy skupić się na zmianach skórnych, a problem wypadania ustąpi samoistnie.

Palenie papierosów

W momencie zapalenia papierosa w naszym organizmie dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, w wyniku czego do cebulek włosów nie jest dostarczana prawidłowa ilość substancji odżywczych. Dodatkowo, badania potwierdzają, że genotoksyczne substancje wnikające we włosy w formie dymu tytoniowego powodują uszkodzenie DNA w mieszkach włosowych, co ma szkodliwy wpływ zarówno na kondycję włosów nie tylko czynnych, ale niestety także biernych palaczy.

Nadmierne narażanie włosów na działanie promieni UV

Nadmierne narażanie włosów na działanie promieni UV może prowadzić do ich znacznego osłabienia. Pod wpływem słońca oraz wysokiej temperatury łuski włosa otwierają się, jednocześnie umożliwiając dostanie się szkodliwym promieniom do wewnętrznej warstwy korowej. Skutkuje to większą łamliwością oraz mniejszą sprężystością włosów. Dodatkowo wywołują one nadmierny łojotok, który może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, a w konsekwencji łysienia.

Poporodowe wypadanie włosów

To naturalny proces. Wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety po porodzie. Zazwyczaj pojawia się w trzecim miesiącu po urodzeniu dziecka i prawidłowo powinien zniknąć samoistnie po maksymalnie 8-10 miesiącach od momentu jego powstania.

Jak walczyć z łysieniem telogenowym?

Najważniejszym elementem terapii łysienia telogenowego jest usunięcie jego przyczyny, co już powinno skutkować pozytywnymi efektami. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach należy działać objawowo, wzmacniać włosy poprzez przyjmowanie suplementów, stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, czy zabiegi trychologiczne.

Należy pamiętać, że łysienie telogenowe, podobnie jak inne schorzenia u każdego mogą przebiegać w zupełnie innym tempie i poziomie intensywności. Najlepszym rozwiązaniem jest wczesna konsultacja ze specjalistą, który po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu, badania trichoskopowym oraz analizie wyników krwi dobierze indywidualny proces terapii dostosowany do osoby zmagającej się z tym problemem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat łysienia telogenowego, a także samych włosów i dbania o ich zdrowy i piękny wygląd? Koniecznie zapoznaj się z naszym e-bookiem. Znajdziesz w nim garść sprawdzonej wiedzy i wskazówek związanych z pielęgnacją włosów i skóry głowy.

Nie trać czasu – zgłoś się do Instytutu Trychologii w Warszawie już dziś!

Anna Mackojć

Anna Mackojć

Jeśli jesteś zainteresowany rezerwacją telefoniczną wizyty w naszej placówce, zadzwoń: +48 690 640 460. |. ul. Kolejowa 45A, Warszawa. | info@trychologia.edu.pl

KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE, ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:

Dlaczego olejek z baobabu BAO-MED jest aż tak ceniony? 😍🌿

Olej z baobabu bao-med to prawdziwa skarbnica cennych substancji. Przede wszystkim zimnotłoczony olejek z baobabu zawiera szereg kwasów tłuszczowych, które działają odżywczo, łagodząco, przeciwzapalnie i regenerująco.
Olej z baobabu może być stosowany na włosy – zwłaszcza te zniszczone, przesuszone, matowe i z rozdwojonymi końcówkami. Olejek działa odżywczo, a zarazem ochronnie. 🥰
👌🏻Doskonale nadaje się do zabiegów olejowania włosów, a także do codziennej pielęgnacji włosów. olejek można stosować jako serum wygładzające końcówki włosów, a także maskę odżywczą.
👉🏻Olej z baobabu może być także aplikowany na skórę głowy – spodziewany efekt takiej pielęgnacji to złagodzenie podrażnień i przesuszenia, nawilżenie i odżywienie skóry oraz ograniczenie jej łuszczenia. Szczególnie polecany w przypadku łuszczycy skóry głowy, łupieżu suchego i atopowego zapalenia skóry.

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #nadpotliwośćskórygłowy
...

Ostatnio mogliście zaobserwować, jak wygląda zabieg infuzji tlenowej na skórę głowy. ☺️
👉🏻Dziś przedstawiamy Wam ampułki, które wykorzystujemy m.in. do zabiegów infuzji tlenowej.
Ampułki VITALIS dedykowane są do intensywnego hamowania wypadania włosów. 👌🏻Polecamy na: łysienie androgenowe, anangenowe, telogenowe lub polekowe.
Kompleks MPC™ zawarty w ampułkach Vitalis jest opatentowaną formułą łączącą peptydy i cytokiny.

Serdecznie zapraszamy na zabiegi trychologiczne z wykorzystaniem ampułek VITALIS.🥰

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #nadpotliwośćskórygłowy
...

Wakacyjne kąpiele w słonej wodzie w morzu i chlorowanej w basenie mogą nie tylko osłabiać, ale nawet niszczyć włosy.
Jeśli nie będziemy ich chronić podczas urlopu, przywrócenie ich do kondycji może potrwać długo.
❓Dlaczego kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie szkodzą włosom i jak je skutecznie chronić, wyjaśnia trycholog i biotechnolog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii…

Do dalszej części artykułu zapraszamy na stronę: www.zdrowie.radiozet.pl

Dodatkowo przez całe wakacje w @radio_zet możecie usłyszeć porady @trycholog_anna_mackojc na temat pielęgnacji włosów 😍☺️

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #filtryuv #filtryuvnalato
...

Witajcie w ostatnim miesiącu wakacji! ☀️
Letnie miesiące mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze włosy. Przyczyniają się do tego m.in. wysokie temperatury 🥵powietrza, a także intensywne promieniowanie UV.☀️

➡️Dlatego serdecznie zapraszamy Was na konsultacje i zabiegi trychologiczne w naszym Instytucie Trychologii.

Rekomendujemy zabieg infuzji tlenowej, który przynosi doskonałe efekty w terapii schorzeń owłosionej skóry głowy, takich jak: łojotok, AZS, ŁZS, łuszczyca, łupież, ale również świetnie sprawdzi sie w przypadku wypadania włosów.
Zabieg polega na wtłaczaniu skoncentrowanych składników aktywnych w postaci serum, za pomocą tlenu, który dociera do głębokich warstw skóry głowy. Ampułki dobierane są indywidualnie do potrzeb klienta.

🤔Jesteście ciekawi jak wygląda zabieg trychologiczny z infuzją tlenową? Zapraszamy do oglądania!🥰🎬

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trychologwarszawa #instytuttrychologii #zdrowewlosy #promieniowanieuv #włosylatem #letnieporady #filtryuv #filtryuvnalato #infuzjatlenowa
...

Uwaga❗️Caution❗️Precaución❗️

🇵🇱
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, czy prowadzimy konsultacje w innych językach niż polski, ten post jest dla Ciebie!🌟

✔️Oficjalnie informujemy, że mówimy również po angielsku oraz hiszpańsku👩‍⚕️📚

Nie zwlekaj, umów się na konsultacje! Na pewno się dogadamy🤍

🇬🇧
If you have ever wondered, whether we provide consultations in languages ​​other than Polish, this post is for you!🌟

✔️ We officially inform you, that we also speak English and Spanish👩‍⚕️📚

Do not hesitate, make an appointment! We will get along for sure🤍

#trychologia #trychologiakosmetyczna #trycholog #instytuttrychologii #zdrowewlosy #trychologist #trychologisthair #trychologistpoland #healthyhair #careaboutyou #careaboutyourhair
...

Witajcie w naszym instytucie!👩‍⚕️💙
Instytut Trychologii, to miejsce, w którym każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, oraz problemów.

Przy pomocy całego zespołu specjalistów, którzy po prostu, uwielbiają, to co robią💇🏻‍♀️📚

Zobaczcie sami!

#trychologia #trychologwarszawa #trycholog #zdrowewlosy #zdrowystylzycia #dbamyowlosy #instytuttrychologii #trichopartner #moleculartrichology
...

Wedle ostatniej ankiety na cześć z Was, egzemplarze najnowszego miesięcznika Art of Beauty✨, którego jesteśmy patronem, jeszcze czekają w Empikach i kioskach.

Aby nieco Was zachęcić, przybliżymy co znajduje się w środku👀⬅️
A przeczytacie artykuły o:

✔️ Włosy kontra szkodliwe czynniki zewnętrzne.
✔️ 10 sposobów na łojotok skóry głowy.
✔️ Polekowe wypadanie włosów.
✔️ Włosy mówią dużo o sposobie odżywiania.

I wiele wiele innych! Ale o tym już musicie przekonać się sami🤓

A w roli eksperta, o szkoleniach trychologicznych, Trichoskopii i branży trenera trychologicznego, wypowiedziała się nasza Martyna Pobuta🤍👩‍⚕️ Trycholog, Psycholog oraz specjalistka od wypadania włosów na tle psychicznym.

➡️I tu spieszymy z informacją! Jeszcze prowadzimy zapisy na konsultacje do Martyny.
Ale nie zwlekajcie❗️wolne terminy szybko się kończą🙄🌟

#artofbeauty #empik #trychologia #trycholog #trychologwarszawa #zdrowewłosy #zdroweodżywianie #wypadaniewlosow #szkoleniatrychologiczne
...

Poznaj nasz laser excimerowy Exciplex!

#laser #laseroterapia #terapia #łuszczyca #azs #łysienieplackowate #bielactwo #owlosachwiemywszystko #włosy
...

Podstawowa wiedza na temat włosów, zrozumienie procesu ich wzrostu, dbałość o ich prawidłową pielęgnację oraz szybka reakcja na niepokojące sygnały są niezwykle ważne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was bezpłatny e-book "Zdrowe włosy od podstaw. Praktyczny poradnik."

Z naszego e-booka dowiesz się między innymi:

🔹 Od jakich czynników zależy kondycja włosów?
🔹 Z czego składa się włos i jaki jest jego cykl życia?
🔹 W czym może pomóc Ci trycholog?
🔹 Co o stanie naszego zdrowia mogą powiedzieć włosy?
🔹 Dlaczego wypadają nam włosy i co robić, gdy tracimy ich za dużo?
🔹 Jak czytać etykiety preparatów do włosów?
🔹 Jakie leki zwiększają ryzyko wypadania włosów?

Link do pobrania w bio!
...

Czy pamiętasz o prawidłowej ochronie włosów w słoneczne, letnie dni? 

My pamiętamy i zachęcamy w tym okresie do szczególnej pielęgnacji. Na pewno niezawodna w tym zakresie będzie odżywka do włosów bez spłukiwania Defend, amerykańskiej firmy Mediceuticals. 

Chroni skórę głowy i włosy przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, słońce, słona woda. Świetnie się sprawdzi jako zabezpieczenie skóry głowy i włosów przed promieniowaniem UV ☀️

To nie wszystkie jej zalety!

Wygładza włosy, dodaje im blasku, ułatwia ich rozczesywanie i zabezpiecza w trakcie stylizacji termicznych. 

#ochronawłosów #włosy #promieniowanieuv #lato #slonecznedni #wakacje #trychologia #trycholog
...

Poznaj suplement diety Alpha! ✨

#zdrowewlosy #włosy #dlawłosów #trycholog #trychologia #instytuttrychogii
...

Jakie pytania mogę zostać Ci zadane przez trychologa podczas konsultacji trychologicznej? Poznaj odpowiedź 🔥

#trycholog #trychologia #warszawa #konsultacjatrychologiczna #instytuttrychogii #włosy #wywiad #dlawłosów #owlosachwiemywszystko
...

Już niedługo Dzień Matki.

To idealny czas, by podarować swojej mamie wyjątkowy prezent, np. bon podarunkowy na luksusowy zabieg Innovatis Luxury Care z wykorzystaniem pudru z czarnej perły, diamentów i ekstraktu z zielonego kawioru, który głęboko nawilża i regeneruje włosy.

Zabieg ten wykonywany jest podczas wizyty w naszym Instytucie Trychologii, jest wieloetapowy i trwa około 60 minut.

Już po pierwszym zabiegu włosy są wyraźnie wygładzone i nawilżone ❤️

#włosy #instytuttrychologii #pielęgnacja #dzieńmatki #owłosachwiemywszystko #warszawa #prezent
...

Ferrytyna to główne białko magazynujące żelazo, jest niezbędna do homeostazy żelaza i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych. W przypadkach niedoboru i przeładowania żelaza ferrytyna w surowicy odgrywa kluczową rolę zarówno w rozpoznaniu, jak i kuracji. To ferrytyna jest najlepszym wskaźnikiem określającym poziom żelaza w tkankach, a nie tylko w krwiobiegu.

Ferrytyna jest w większości przechowywana w wątrobie, ale również w mniejszej ilości w mieszkach włosowych. Gdy naszemu organizmowi brakuje żelaza np. do wytworzenia czerwonych krwinek, pobiera ferrytynę z miejsc o mniejszym znaczeniu dla zdrowia np. z włosów.

Ferrytyna odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa oraz odpowiada za jakość włosów. Wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym i kondycję łodygi.

W Instytucie Trychologii wiemy, że przypadku wypadania włosów przy niskiej ferrytynie trzeba działać szybko. Dlatego opracowaliśmy innowacyjny suplement diety Gamma - nowość na rynku trychologicznym!

To już nasz drugi suplement diety, który powstał zgodnie z filozofią Premium Clean Label - zawiera tylko najwyższej jakości ekstrakty, które pochodzą od renomowanych dostawców posiadających odpowiednie badania.

#sumplementdiety #ferrytyna #żelazo #suplementacja #kondycjawłosów #skóragłowy #wypadaniewłosów #łodygawłosów #trychologia #trycholog #warszawa #instytuttrychogii #owlosachwiemywszystko
...