Mechanizm działania kalcypotriolu. Kalcypotriol w trychologii.

Rezerwacja wizyty

690 640 460

Godzinny otwarcia

PN-PT 09:00-21:00
SOB 09:00-17:00

Manager

785 924 406

Dojazd

Ul. Kolejowa 45A, lok. U19, Warszawa, Dzielnica Wola, Teren 19 Dzielnicy, obok Ronda Daszyńskiego

Mechanizm działania kalcypotriolu?

Kalcypotriol

Mechanizm działania kalcypotriolu. Skuteczność kalcypotriolu w terapii łuszczycowej pierwszy raz zaobserwowano u pacjentów, którym podawano różne formy witaminy D w leczeniu osteoporozy. Pacjenci, którzy cierpieli z powodu osteoporozy i jednocześnie łuszczycy, doświadczyli radykalnej redukcji blaszki łuszczycowej.

Dokładny mechanizm działania kalcypotroliolu nie jest do końca jeszcze dobrze poznany. Wiemy, że polega on na hamowaniu aktywności proliferacji naskórka, normalizacji rożnicowania się komórek epitelialnych i częściowo na działaniu przeciwzapalnym.

W ogniskach łuszczycowych w badaniach histopatologicznych można zaobserwować cytokiny Th1 i Th17. Kalcypotriol tłumi te cytokiny poprzez produkcję TSLP (białko należące do rodziny cytokin odpowiedzialne za dojrzewanie limfocytów T w procesie produkcji fibroblastów).

Mechanizm ten wynika z powinowactwa kalcypotriolu do recoptora VDR witaminy D. Powinowactwo te moduluje transkrypcją genów zawiadujących komórkami – limfocytami T. Modulacja ta wpływa na proces proliferacji komórek skóry, które związane są z genami.

Stosowanie kalcypotriolu w przypadku zmian łuszczycowych reguluje podziały i różnicowanie się keratynocytów, pomaga przywrócić prawidłowe rogowacenie i minimalizuje stany zapalne wynikające z łuszczycy.

Zobacz jeszcze: Keratozy skóry głowy

Zostaw komentarz