Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny wypadania włosów.

Rezerwacja wizyty

690 640 460

Godzinny otwarcia

PN-PT 09:00-21:00
SOB 09:00-17:00

Manager

785 924 406

Dojazd

Ul. Kolejowa 45A, lok. U19, Warszawa
Zawsze dostępne miejsca parkingowe
Dzielnica Wola, Teren 19 Dzielnicy, obok Ronda Daszyńskiego

Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Dlaczego włosy wypadają? Piękne i zadbane włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Jedni są obdarzeni przez naturę pięknymi i bujnymi włosami, inni – stale narzekają na swoją fryzurę. I jedni, i drudzy narażeni są w jednakowym stopniu na pogorszenie kondycji włosów generowane działaniem wielu czynników zdrowotnych czy środowiskowych. Jako paradoks postrzegać można fakt, że w dobie dostępu do doskonałej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnujących włosy, coraz większa liczba osób uskarża się na różnorodne problemy z włosami – ich matowienie, łamliwość, zbyt powolny wzrost czy nadmierne wypadanie. Jacy są główni winowajcy problemów z włosami? I czy można zapobiec ich negatywnemu wpływowi na wygląd i zdrowie włosów?

Hormony kontra włosy

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z włosami są coraz powszechniej występujące zaburzenia hormonalne. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni cierpią na schorzenia autoimmunologiczne, w tym niedoczynność tarczycy Hashimoto. Schorzenie to objawia się m. in. pogorszeniem kondycji włosów, ich nadmiernym ścieńczeniem i wypadaniem. Pozostałe objawy to nadwaga, zła tolerancja zimna, spowolniona praca serca, zaparcia czy sucha skóra. Innym częstym zaburzeniem hormonalnym u kobiet jest hiperprolaktynemia, która towarzyszy chociażby laktacji. A nadczynności tarczycy towarzyszyć może łysienie plackowate.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn występuje łysienie androgenowe, spowodowane zbyt wysokim poziomem męskich hormonów płciowych we krwi. Dlaczego włosy wypadają u mężczyzn? U mężczyzn u podłoża łysienia androgenowego leżą predyspozycje genetyczne – ma miejsce nasilona przemiana testosteronu do aktywnej biologicznie pochodnej DHT (dihydrotestoteronu). Jednocześnie zwiększa się wrażliwość mieszków włosowych na jego działanie. Ponadto skraca się cykl życia włosa, a macierz włosa ulega ścieńczeniu. Mieszki włosowe ulegają stopniowemu zanikowi, co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów, a ich utrata następuje w bardzo charakterystyczny sposób – najpierw powstają zakola, a potem przerzedzają się włosy na czubku głowy. Ostatecznie następuje całkowita utrata włosów z niemal całej głowy, za wyjątkiem jej obrzeży.

Łysienie androgenowe u kobiet z kolei wynika ze spadku poziomu estrogenów, przez co zaburzony jest stosunek żeńskich i męskich hormonów płciowych. Łysieniu androgenowemu u kobiet sprzyja:

  • odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej
  • zespół policystycznych jajników
  • menopauza
  • zespół Cushinga
  • guzy nadnerczy

U kobiet najczęściej nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, a jedynie do znacznego przerzedzenia fryzury na czubku i przodzie głowy. A problemom z włosom towarzyszy tzw. hirsutyzm, czyli występowanie owłosienia typu męskiego na ciele. Mowa o owłosienie zlokalizowane w nietypowych miejscach, takich jak piersi, brzuch, plecy czy twarz.

Niedobory pokarmowe, czyli jak dieta wpływa na włosy

Bardzo duży wpływ na kondycję włosów ma zbilansowana, urozmaicona dieta. Dlaczego włosy wypadają z powodu diety? Niedobór chociażby jednego ze składników odżywczych może odbić się negatywnie na wyglądzie włosów. Najczęściej zauważalną jest także nasilona kruchość i łamliwość paznokci oraz pogorszenie stanu skóry. Traci ona blask i jędrność, jest poszarzała i przesuszona, ze skłonnością do podrażnień i trądziku. Szczególnie dotkliwie doświadczają tego osoby na monoskładnikowych i niskokalorycznych dietach. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż następujących związków:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • białek i aminokwasów
  • witamin: z grupy B, C, D, A i E
  • minerałów: wapnia, magnezu, cynku, miedzi

W codziennej diecie nie powinno zatem zabraknąć nabiału i chudych mięs, ryb, olejów roślinnych, orzechów i nasion, warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Włosy doskonale wzmocnią także zioła – skrzyp czy pokrzywa. A jeśli nie mamy pewności, czy nasza dieta zapewni włosom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, można sięgnąć po odpowiednie suplementy.

Niewłaściwa pielęgnacja

Do osłabienia włosów przyczynić się może ich niewłaściwa pielęgnacja. Stosowanie zbyt dużych ilości kosmetyków lub preparatów nie dostosowanych do rodzaju włosów, może osłabić strukturę włosa. Zwłaszcza formuły kosmetyków obfitujące w parabeny, silikony, konserwanty czy oleje mineralne wywierają niekorzystny wpływ na włosy. Włosom nie sprzyjają także częste zabiegi farbowania czy trwałej ondulacji czy codzienne zabiegi stylizujące z wykorzystaniem suszarki, lokówki czy prostownicy.

Jak rozpoznać, czy kosmetyki osłabiają nasze włosy? Jeśli po wprowadzeniu do pielęgnacji włosów nowego produktu, zauważymy pogorszenie stanu fryzury, można podejrzewać negatywny wpływ kosmetyku na włosy. Zawsze warto rozważyć wprowadzenie naturalnej pielęgnacji – do każdego typu włosów dopasować można domowej roboty maski, płukanki czy wcierki. Można poeksperymentować także z olejowaniem włosów. Taka domowa pielęgnacja na pewno nie zaszkodzi, a może zauważalnie poprawić wygląd włosów.

Zostaw komentarz